Mary Barra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mary Barra
Barra në Meksikë, Gusht 2014
U lind në24 Dhjetor 1961 (55 vjeç)
ShkollimiKettering University
Stanford University
ProfesioniChairman and CEO, General Motors
Bashkëshorti/jaAnthony E. Barra
FëmijëNicholas Barra and Rachel Barra
Faqja në rrjetWebsite

Mary Barra u lind më (24 Dhjetor 1961) në (Michigan ,ShBA) është Kryetare dhe CEO e kompanisë General Motors. Ajo ka mbajtur postin e drejtores të përgjithshëm që nga 15 Janari i vitit 2014 dhe është drejtorja e parë femër e një automakeri të madh global.[1][2] Më 10 dhjetor të viti 2013, GM e emëroi atë për të pasuar Dan Akerson si Kryeshefe Ekzekutive, dhe para kësaj, Barra shërbeu si Zëvendëspresidente Ekzekutive e Zhvillimit të Produkteve Globale, Zinxhirit të Blerjes dhe Furnizimit në General Motors.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barra ka lindur në Royal Oak, Michigan. Babai i saj, Ray Mäkela, punoi si një mekanist në Pontiac për 39 vjet.[3] Prindërit e Barra janë me origjinë finlandeze.[4][5] Barra ndoqi shkollat ​​e Waterford në Waterford, Michigan. Ajo është diplomuar në Waterford Mott High School.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barra u diplomua nga Instituti General Motors (tani Universiteti Kettering), ku mori një diplomë Bachelor të Shkencave në inxhinieri elektrike. Më pas, ajo mori pjesë në Shkollën e Biznesit të Stanfordit në një bursë të GM, duke marrë Master në Administrim Biznesi në vitin 1990.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barra filloi të punojë për General Motors në moshën 18 vjeçare si studente bashkëpunëtore në vitin 1980 dhe më pas mbajti një sërë pozicionesh inxhinierike dhe administrative, duke përfshirë menaxhimin e uzinës së Asamblesë Detroit/Hamtramck.[6]

Në shkurt të vitit 2008, ajo u bë Zëvendës Presidente e Global Manufacturing Engineering. Në korrik të vitit 2009 ajo u zgjodh në pozitën e nënkryetares të burimeve njerëzore globale, të cilën ajo e mbajti deri në shkurt të vitit 2011, kur u emërua zëvendëspresidente ekzekutive e Zhvillimit të Produkteve Globale.[7] Pozita e fundit përfshinte përgjegjësitë për dizajn; ajo ka punuar për të reduktuar numrin e platformave të automobilave në GM. Në gusht të vitit 2013, përgjegjësia e Zëvendëspresidentit të saj u zgjerua për të përfshirë Zinxhirin Global të Blerjeve dhe Furnizimit.[8]

Gjatë vitit të saj të parë si CEO, e General Motors u detyrua të lëshojë 84 kujtime të sigurisë që përfshijnë mbi 30 milionë makina.[9] Barra u thirr para Senatit për të dëshmuar për kujtimet dhe vdekjet që i atribuohen kalimit të ndezur. Barra dhe General Motors gjithashtu u nënshtruan për të paguar për çmime për të ndezur imazhin e CEO dhe korporatës gjatë asaj kohe.[10]

Në gusht të vitit 2017, ajo u zgjodh në bordin e Disney.[11]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barra është e martuar me konsulentin Tony Barra, të cilin e ka takuar gjatë studimeve në Universitetin Kettering dhe ka dy fëmijë. Familja jeton në Northville, një periferi të Detroitit.[12] Ajo ka emëruar Chevrolet Camaro dhe Pontiac Firebird si makinat e saj të preferuara.[13]

Barra është anëtare e Bordit Drejtues të Përgjithshëm Dinamik. Ajo shërben në Bordin e Drejtorëve të Klubit Ekonomik të Detroitit dhe si anëtar i Këshillit të Biznesit. Ajo është gjithashtu anëtare e Bordit të Administratorëve të Universitetit të Stanfordit, Shkollës së Stanfordit të Këshillit të Biznesit dhe Bordit të Besimit për Shkollën e Ditës së Detit në Detroit.[14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Vlasic, Bill (2013-12-10). "G.M. Names First Female Chief Executive". The New York Times. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Dan Akerson to Retire as GM CEO in January 2014 Mary Barra to Become Next CEO; Dan Ammann Named President". General Motors. Marrë më 2013-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "A Look at Mary Barra, GM's First Female CEO". The Wall Street Journal. 2013-12-10. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Taylor, Alex (2012-12-17). "Mary Barra: GM's next CEO?". CNN/Fortune. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2013. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Niskakangas, Tuomas (2013-12-16). "New CEO of automotive icon is of Finnish descent". Helsinki Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Mary T. Barra "Mary Barra: Executive Profile & Biography". Bloomberg Businessweek. Marrë më 2013-12-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 7. ^ Bunkley, Nick; Vlasic, Bill (2011-01-20). "G.M. Names New Leader for Global Development". The New York Times. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "About GM: Mary T. Barra". General Motors. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2016. Marrë më 2013-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "General Motors (GM): Safety Recalls Add Up to 84 in 2014". Zacks Equity Research. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2015. Marrë më 2015-01-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Is General Motors buying awards for Mary Barra?". Autoblog. Marrë më 2015-01-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ http://www.autonews.com/article/20170824/OEM02/170829852/barra-elected-to-walt-disney-board
 12. ^ Bennett, Jeff; Murray, Sara (2013-12-11). "Longtime Insider Is GM's First Female CEO". The Wall Street Journal. fq. A1, A10. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Mary Barra, G.M.'s New Chief, Speaking Her Mind". The New York Times. 2013-12-10. Marrë më 2013-12-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Mary Barra - GM Corporate Officer". Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 26 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]