Jump to content

Kim Basinger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kim Basinger

Kimila Ann "Kim" Basinger ( lindur më 8 dhjetor , 1953) është një aktore Amerikane dhe ish modele Fashion. Ajo u bë e famshme në vitin 1980 me role si Bond girl Domino Petachi në filmin "Never Say Never Again" (1983), çmimi Golden Globe- e nominuar me rolin e Memo Paris në filmin "The Natural" (1984), rolin e Elizabeth në filmin "Nëntë javë e gjysëm" (1986) përkrah Mickey Rourke dhe rolin e Vicki Vale në filmin "Batman" (1989).

Në 1997, fitoi çmimin Academy Award si Best Supporting Actress për performancën në filmin "L.A. Confidential". Filma të tjerë në të cilët Basinger ka luajtur përfshijnë "I Dreamed of Africa" (2000) si Kuki Gallmann, "8 Mile" (2002), dhe "Cellular" (2004).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Film Roli Çmime dhe nominime
1981 Hard Country Jodie
Killjoy Laury Medford
1982 Mother Lode Andrea Spalding
1983 Never Say Never Again Domino Petachi
The Man Who Loved Women Louise Carr
1984 The Natural Memo Paris Nominated – Golden Globe Award for Best Supporting Actress – Motion Picture
1985 Fool for Love May
1986 9½ Weeks Elizabeth Nominated – Razzie Award for Worst Actress
No Mercy Michele Duval
1987 Blind Date Nadia Gates
Nadine Nadine Hightower
1988 My Stepmother Is an Alien Celeste Martin Nominated – Saturn Award for Best Actress
1989 Batman Vicki Vale Nominated – Saturn Award for Best Supporting Actress
1991 The Marrying Man Vicki Anderson aka Too Hot to Handle
Nominated – Razzie Award for Worst Actress
1992 Final Analysis Heather Evans Nominated – Razzie Award for Worst Actress
Cool World Holli Would Nominated – Razzie Award for Worst Actress
1993 The Real McCoy Karen McCoy
Wayne's World 2 Honey Horné
1994 The Getaway Carol McCoy Nominated – Razzie Award for Worst Actress
Ready to Wear (aka Prêt-à-Porter) Kitty Potter National Board of Review Award for Best Cast
1997 L.A. Confidential Lynn Bracken Academy Award for Best Supporting Actress
2000 I Dreamed of Africa Kuki Gallmann Nominated – Razzie Award for Worst Actress
Bless the Child Maggie O'Connor Nominated – Razzie Award for Worst Actress
2002 8 Mile Stephanie Smith
People I Know Victoria Gray
2004 The Door in the Floor Marion Cole
Elvis Has Left the Building Harmony Jones
Cellular Jessica Martin Nominated – Saturn Award for Best Supporting Actress
2006 The Sentinel 1st Lady Sarah Ballentine
The Mermaid Chair Jessie Sullivan
Even Money Carol Carver
2008 While She Was Out Della Myers
The Informers Laura Sloan
The Burning Plain Gina
2010 Charlie St. Cloud Claire St. Cloud
2013 Third Person Elaine
Grudge Match Sally Rose

Televizion=[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Film Role Notes
1976 Gemini Man Sheila TV series; episode: "Night Train to Dallas"
Charlie's Angels Linda Oliver TV series; episode: "Angels in Chains"
1977 McMillan & Wife Janet Carney TV series; episode: "Dark Sunrise"
The Six Million Dollar Man Lorraine Stenger TV series; episode: "The Ultimate Imposter"
Dog and Cat Officer J.Z. Kane TV series (canceled after 6 episodes)
1978 The Ghost of Flight 401 Prissy Frasier Made for TV Movie
Katie: Portrait of a Centerfold Katie McEvera Made for TV Movie
Vega$ Allison Jorden TV series; episode: "Lady Ice"
1979 From Here to Eternity Lorene Rogers TV miniseries
1980 From Here to Eternity Lorene Rogers Series spinoff (canceled after 13 episodes)