Donatella Versace

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Donatella Versace
U lind në
Reggio Calabria
ShtetësiaItalian

Donatella Francesca Versace (italisht: [donaˈtɛlla franˈtʃeska verˈsaːtʃe]; e lindur më 2 maj 1955) është një stiliste, biznesmene dhe modele italiane e modës. Ajo është motra e Gianni Versace, themeluesit të kompanisë luksoze të modës Versace, të cilën ajo trashëgoi një pjesë të saj pas vdekjes së vëllait të saj në 1997.


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Donatella Versace

Donatella Versace lindi në Reggio Calabria me 2 maj 1955 dhe është e katërta (vëllezërit janë Santo, Gianni dhe Tina, të cilët vdiqën si fëmijë).

U diplomua për Gjuhë në Universitetin e Firences, ajo hyri në botën e modës gjatë viteve tetëdhjetë, kur Versace u zhvendos në Milano dhe filloi të vendoset në botën e modës. Donatella fillimisht u kujdes për komunikimin, marrëdhëniet me publikun dhe imazhin e markës. Më vonë vëllai i saj Gianni i besoi asaj menaxhimin e markës së njohur Versace Versus. [1] Në korrik 1998, një vit pas vrasjes së vëllait të saj nga duart e një të varuri nga droga, Donatella harton linjën e saj të parë të modës Versace. [2]

Para se Versace t’i shitej Michael Kors për 2 miliardë euro në 2018 (i cili tashmë kishte blerë shtëpinë e modës Jimmy Choo ), aksioni i tij ishte nënkryetar i grupit dhe aksioner për 20% të të gjithë pasurisë. Vëllai, Santo Versace, zotëronte 30%, ndërsa vajza, Allegra Versace (e lindur nga martesa me modelin Paul Beck ) zotëronte 50% të aseteve, një përqindje e fituar pas vdekjes së xhaxhait Gianni, themeluesit të maison. Deri më sot, Donatella mbetet kryeministrja e linjës së modës dhe së bashku me vëllain e saj Santo dhe vajzën Allegra, ajo zotëron aksione në shtëpinë e modës për një shumë prej afërsisht 200 milion euro.

2000 Donatella Versace krijoi veshjen e famshme të gjelbër transparente që Jennifer Lopez do ta veshte në Grammy Awards 2000, dhe e cila do të tërheqë sytë dhe kritikat e shtypit, duke u bërë një pjesë ikonike e botës së modës.

2005 ai projektoi kostumet për punën e Francesco Vezzoli, Trailer for a Remake of Gore Vidal's Caligula, prezantuar në Bienalen e 51-të të Venecias .

Për më tepër, Donatella Versace ka marrë pjesë në disa dokumentarë për personazhe nga bota e modës dhe argëtimit: Valentino - Perandori i fundit ( 2008 ), Mademoiselle C ( 2013 ), Dior and I - Një krijues sfidë ( 2014 ) dhe Gaga: Five Foot Two (2017). Në vitin 2013 Lady Gaga, këngëtare dhe mikja e madhe e Donatella Versace, i kushton një këngë stilistit, të quajtur Donatella, brenda albumit Artpop. Në 2002 një përzgjedhje e veshjeve të saj më të bukura dhe ikonike u ekspozua në Muzeun Victoria dhe Albert në Londër. [1] Donatella Versace është shumë aktive në rrjetet sociale, ku shpesh flet për krijimet e saj dhe frymëzimet që e çojnë atë të krijojë veshje Versace. ajo është shoqe me emrat më të mëdhenj në sistemin ndërkombëtar të yjeve, përfshirë Elton John, Prince, Naomi Campbell . [2]

Kinemaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në vitin 1998, personazhi i stilistit luhet nga Dania Deville në filmin Vrasja Versace .
 • Në vitin 2001, Donatella Versace u shfaq në një kameo të shkurtër në filmin komedik të frymëzuar nga industria e modës Zoolander .
  Donatella Versace në fillim të viteve 2000
 • Në filmin Një Bjonde në Karrierë (2003), një vazhdim i Hakmarrjes së Blondes, protagonistja Elle Woods ( Reese Witherspoon ) pyet për "Donatella" kur ajo është në laboratorin shkencor "Versace".
 • Brenda Saturday Night Live, aktorja Maya Rudolph luajti një parodi të Versace.
 • Emri i tij përmendet disa herë në filmin The Devil Wears Prada (2006).
 • Në sezonin e parë të Ugly Betty (2006-2007), karakteri i Fabia ( Gina Gershon ) është një parodi e stilistes.
 • Lady Gaga i kushton asaj këngën Donatella në albumin Artpop (2013), si dhe një varg nga kënga Cake Like Lady Gaga .
 • Më 5 tetor 2013, filmi i Shtëpisë së Versace, i bazuar në ngjarje të jetës reale që përfshijnë familjen Versace, u shfaq për herë të parë në Lifetime. Gina Gershon luan rolin e Donatella Versace.
 • American band hip-hop Migos përfshirë këngë Versace në 2013 mixtape YRN (ri Rich Niggas), në shënimet e të cilave finalen e madhe të sfilatës atij viti në Milano u zhvillua. Vetë Versace shfaqet në videoklip.
 • Komedi-imituesi Virginia Raffaele interpretoi karakterin e saj gjatë mbrëmjes së tretë të Festivalit Sanremo 2016, në një mbrëmje në Amici di Maria De Filippi dhe në shfaqjen e saj Ne përballemi me atë që është
 • Bruno Mars titullon një këngë nga albumi 24K Magic Versace on the Floor .
 • Aktorja Penelope Cruz luan rolin e stilistes në sezonin e dytë të serialit antologjik American Crime Story .

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Donatella Versace dhe ish-burri i saj, modeli amerikan Paul Beck, kishin dy fëmijë: Allegra ( 1986 ) dhe Daniel ( 1990 ). Ai kishte një motër më të madhe, Tina, e cila vdiq nga një infeksion tetanozi në moshën dhjetë vjeç. Ajo është e lidhur nga lidhjet prindërore me atletin paraolimpik Giusy Versace, duke qenë kushëri i babait të saj.

Për dekada me radhë ai përjetoi një varësi të fortë ndaj kokainës, me ndikime të mëdha në jetën e tij private dhe profesionale, të kapërcyera falë një terapie detoksifikimi në një klinikë të Arizonës që zgjati gati një vit. [3] Më vonë ajo iu afrua Budizmit .

Ajo i ngjyros flokët e saj bjonde që nga mosha 11 vjeç, e bindur nga vëllai i saj Gianni sepse ai ishte një adhurues i madh i Patty Pravo . [4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinemaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zoolander, drejtuar nga Ben Stiller (2001)
 • Andy Warhol: The Complete Picture - dokumentar (2001)
 • Djalli Vesh Prada, drejtuar nga David Frankel (2006)
 • Valentino: The Last Emperor, nga Matt Tyrnauer (2008)
 • Mademoiselle C, drejtuar nga Fabien Constant (2013)
 • Dior dhe Unë, drejtuar nga Frédéric Tcheng (2014)
 • Franca: Kaosi dhe Krijimi, drejtuar nga Francesco Carrozzini (2016)
 • Gaga: Five Foot Two, drejtuar nga Chris Moukarbel (2017)

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shënim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Donatella Versace, chi è e la sua biografia" (në italisht). 2016-04-04.
 2. ^ a b "Donatella Versace: tutte le curiosità sulla stilista, tra eccessi e successi" (në italisht). 2019-05-02.
 3. ^ "Fiorello, Versace, Calissano: l'Italia e la coca". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Donatella Versace pressured to dye hair blond at age 11 by brother Gianni - Toronto Sun.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Collabora a Wikiquote Wikiquote përmban citate nga ose rreth Donatella Versace
 • Collabora a Wikimedia Commons Wikimedia Commons përmban imazhe ose skedarë të tjerë në lidhje me Donatella Versace

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare, në versace.com. Donatella Versace, në Enciklopedinë Britannica, Encyclopædia Britannica, Inc.

Donatella Versace, në bazën e të dhënave të filmave në Internet, IMDb.com.

Categoria:Voci con codice VIAF Categoria:Voci con codice ISNI Categoria:Voci con codice Europeana Categoria:Voci con codice LCCN Categoria:Voci con codice GND Categoria:Voci con codice BNF Categoria:Voci con codice ULAN Categoria:Voci con codice WorldCat Identities Categoria:Voci biografiche con codici di controllo di autorità