Jump to content

Jennifer Lopez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jennifer Lopez
U lind në
Jennifer Lynn Lopez

24 korrik, 1969
Emrat e tjerë
 • J.Lo
 • Jennifer Affleck
Profesioni
 • Aktore
 • këngëtare
 • valltare
 • modele
 • biznemene
Vite aktiviteti1986–tani
Works
Bashkëshorti/ja
 • Ojani Noa
  (m. 1997; div. 1998)
 • (m. 2001; div. 2003)
 • (m. 2004; div. 2014)
 • (m. 2022)
Fëmijë2
Të afërmLynda Lopez (motër)
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal
Labeli
Faqja në rrjetjenniferlopez.com
Nënshkrimi

Jennifer Lynn Affleck[1] (née Lopez; lindur më 24 korrik 1969), e njohur gjithashtu si J.Lo, është një këngëtare, aktore dhe kërcimtare amerikane. Në vitin 1991, ajo filloi të shfaqej si një kërcimtare "Fly Girl" në serinë televizive të komedisë "In Living Color", ku mbeti e rregullt derisa vendosi të ndiqte një karrierë aktrimi në vitin 1993. Pas rolin e saj të parë kryesor në Selena (1997), ajo u bë aktorja e parë latine që fitoi mbi 1 milion dollarë për një film. Ajo vazhdoi të luajë në Anaconda (1997) dhe Out of Sight (1998), duke u bere aktorja latine më e paguar në Hollywood.

Lopez u fut në industrinë e muzikës me albumin e saj debutues në studio On the 6 (1999), i cili ndihmoi në nxitjen e njohjes se muzikes pop latine në muzikën amerikane. Lopez më vonë luajti në horrorin psikologjik "The Cell (2000"). Me publikimin e njëkohshëm të albumit të saj të dytë në studio J.Lo dhe komedisë së saj romantike The Wedding Planner në 2001, ajo u bë gruaja e parë ne histori qe kishte nje film dhe nje kenge qe arriten vendin e pare ne në të njëjtën javë. Publikimi i saj i vitit 2002, J to tha L–O! The Remixes, u bë albumi i parë remix në histori që debutoi në krye të Billboard 200 të SHBA. Më vonë atë vit, ajo publikoi albumin e saj të tretë në studio, This Is Me... Më pas luajti në filmin Maid in Manhattan.

Pasi luajti në Gigli (2003), një dështim kritik dhe komercial, Lopez luajti në komeditë e suksesshme romantike Shall We Dance? (2004) dhe Monster-in-Law (2005). Albumi i saj i pestë në studio, Como Ama una Mujer (2007), pati shitjet më të larta të javës së parë për një album spanjoll debutues në Shtetet e Bashkuara.Me pas ajo u kthye në vitin 2011 me paraqitjen e saj ne juri në American Idol dhe publikoi albumin e saj të shtatë në studio, Love?. Album i cili pai nje sukses te madh. Nga viti 2016 deri në 2018, ajo luajti në serialin dramë policor Shades of Blue dhe performoi një shfaqje rezidenciale, Jennifer Lopez: All I Have, në Planet Hollywood Las Vegas. Ajo gjithashtu ishte producente dhe ne juri ne show-n World of Dance (2017–2020). Në vitin 2019, ajo fitoi vlerësime kritike për performancën e saj si striptiste në dramën kriminale Hustlers.

Lopez konsiderohet si një ikonë e kulturës pop. Arka e filmave te saj shenon 3.1 miliardë dollarë dhe gjithashtu ka shitur mbi 80 milion rekorde ne mare boten. Ajo konsiderohet si artistja latine me ndiikim me te madh ne SHBA. Në vitin 2012, Forbes e renditi atë si artistin e famshëm më të fuqishëm në botë dhe gruan e 38-të më të fuqishme në botë. The Times e renditi atë në mesin e 100 njerëzve më me ndikim në botë në vitin 2018. Këngët e saj më të suksesshme në Billboard Hot 100 përfshijnë "If You Had My Love", "I'm Real", "Ain't It Funny", " All I have”, "On the floor" etj, Për kontributin e saj në industrinë e filmit dhe muzikes, ajo ka një yll historik në Hollywood Walk of Fame dhe ka marrë çmimin Billboard Icon dhe Michael Jackson Video Vanguard Award, ndër të tjera nderime. Bizneset e saj përfshijnë linjat e bukurisë dhe veshjeve, aromat, një kompani prodhimi dhe një fondacion bamirësie.

Jennifer Lopez u martua ne 16 korrik 2022 me aktorin e famshem amerikan Ben Affleck. Cifti u njohen ne vitin 2002 ne xhiriet e filmit Gigli dhe po ne te njejtin vit u fejuan. Por mardhenia e tyre mbaroi ne vitin 2004 per shkak te presionit mediatik te ushtruar mbi ta. Mirepo ne ne prill te 2021 filluan thashethemet se dyshja e njohur ishin pare bashke dhe ne 24 korrik 2021 Lopez e konfirmoi mardhenien e tyre duke postuar nje foto ne instagramin e saj. Affleck i propozoi Lopez ne prill te 2022 dhe dysha u martua ne 16 korrik 2022 ne nje ceremoni te thjeshte qe beri buje ne median nderkombetare.

Viti Titulli Roli Shënimet
1986 My Little Girl Myra
1993 Nurses on the Line: The Crash of Flight 7 Rosie Romero Gjithashtu i njohur si Lost in the Wild
1995 My Family Young Maria Gjithashtu i njohur si Mi Familia
Money Train Grace Santiago
1996 Jack Miss Marquez
1997 Blood and Wine Gabriella
Selena Selena Quintanilla-Pérez Nominuar për Golden Globe
Anaconda Terry Flores
U Turn Grace McKenna
1998 Out of Sight Karen Sisco
Antz Azteca Zëri
2000 The Cell Catherine Deane
2001 The Wedding Planner Mary Fiore
Angel Eyes Sharon Pogue
2002 Enough Slim Hiller
Maid in Manhattan Marisa Ventura
2003 Gigli Ricki
2004 Jersey Girl Gertrude Steiney
Shall We Dance? Paulina
2005 Monster-in-Law Charlotte Cantilini
An Unfinished Life Jean Gilkyson
2006 El Cantante Puchi Gjithashtu producente
2007 Bordertown Lauren Adrian
Manufacturing Dissent Herself Dokumentar
Feel the Noise Herself Cameo; also producer
2010 The Back-up Plan Zoe
2012 Sellebrity Herself Documentary
What to Expect When You're Expecting Holly
Ice Age: Continental Drift Shira Voice role
2013 Parker Leslie Rodgers
2014 Jennifer Lopez: Dance Again Herself Documentary; also executive producer
2015 The Boy Next Door Claire Peterson Also producer
Lila & Eve Eve Rafael
Home Lucy Tucci Voice role
The Latin Explosion: A New America Herself Dokumentar
2016 Ice Age: Collision Course Shira Voice role
2017 Welcome to My Life Herself Dokumentar
2018 Second Act Maya Also producer
2019 Hustlers Ramona Vega Also producer. Nominated for a Golden Globe
Wonder Boy Herself Documentary
2022 Marry Me Katalina "Kat" Valdez Also producer
Jennifer Lopez: Halftime Herself Documentary
Shotgun Wedding Darcy Also producer
2023 The Mother The Mother
2024 This Is Me... Now: The Film Films that have not yet been released Herself Short film; also co-writer and executive producer; post-production
TBA Atlas Films that have not yet been released Also producer; post-production
Unstoppable Films that have not yet been released Judy Robles Filming
Key
Films that have not yet been released Indicates a film that has not yet been released
Viti Titulli Roli Shënimet
1991–1993 In Living Color Fly Girl 62 episodes
1993–1994 Second Chances Melinda Lopez 4 episodes
1994 Hotel Malibu Melinda Lopez 6 episodes
South Central Lucille 4 episodes
2000–2019 Saturday Night Live Herself (host/musical guest)
2004–2018 Will & Grace Herself
2006 South Beach  — 8 episodes; vetëm producente ekzekutive
2007 DanceLife  — 8 episodes; executive producer and co-creator only
Jennifer Lopez Presents: Como Ama una Mujer  — 5 episodes; vetëm producente ekzekutive dhe krijuese
2010 How I Met Your Mother Anita Appleby Episode: "Of Course"
2011–2012
2014–2016
2021
American Idol Herself (judge) 170 episodes
2011–2014 South Beach Tow  — 87 episodes; vetëm producente ekzekutive
2012 Q'Viva! The Chosen Herself 12 episodes; gjithashtu producente ekzekutive
2013–2018 The Fosters  — 104 episodes; vetëm producente ekzekutive
2015 43rd Annual American Music Awards Herself (host) Television special
2016–2018 Shades of Blue Harlee Santos 36 episodes; gjithashtu producente ekzekutive
2017–2020 World of Dance Herself (judge) Gjithashtu producente ekzekutive
2017 One Voice Somos Live: A Concert for Disaster Relief Herself Television special
2019–present Good Trouble  — Vetëm producente ekzekutive
2020 One World: Together at Home Herself Television special
Dear Class of 2020 Web television special
2022 RuPaul's Drag Race Paraqitje mysafire
 1. ^ Sanchez, Rosa (9 nëntor 2022). "Jennifer Lopez Defends Her Name Change to Mrs. Affleck After Wedding to Ben". Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2023. her name change to Jennifer Affleck ... People are still going to call me Jennifer Lopez. But my legal name will be Mrs. Affleck because we're joined together.
 2. ^ "Jennifer Lopez Announces 'This Is Me…Now' 20 Years After Ben Affleck-Inspired Album 'This Is Me…Then'". People (në anglisht). 25 nëntor 2022. Marrë më 25 nëntor 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]