Marc Anthony

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marc Anthony
Marc Anthony 2009 White House.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 16 shtator 1968
Vendlindja New York City, New York, SHBA
Bashkëshort(ja) Dayanara Torres (2000-2004)
Jennifer Lynn Lopez (2004-)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare www.marcanthonyonline.com


Marco Antonio Muñiz i njohur si Marc Anthony, lindi më 16 shtator të vitit 1968New York, është këngëtar, shkrues këngësh, aktor amerikan me origjinë portorikane, i shquar për këngët e tija latine salsa dhe balada.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i bir i Guillermina, një shtëpiake, dhe Felipe Muñiz, një muzikant dhe punëtor menze në spital. Ai pati një vajzë në vitin 1994 Arianna, me të dashurën e tij police Debbie Rosado. Anthony u martua pastaj me Miss Universe Dayanara Torres9 maj të vitit 2000. Dhe pati dy djem: Cristian Anthony Muñiz (5 shkurt, 2001) dhe Ryan Anthony Muñiz (16 gusht, 2003). Por ata u ndanë në vitin 2002. Më pas u martua më 5 qershor të viti 2004 me Jennifer Lopez.

Këngët më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1998 "I Want To Spend My Lifetime Loving You" me Tina Arena per filmin "The Mask Of Zorro"
 • 1999 "No Me Ames me Jennifer López
 • 1999 "When I Dream at Night"
 • 1999 "I Need To Know / Dímelo"
 • 2000 "You Sang to Me / Muy Dentro De Mí"
 • 2004 "Valio la pena"
 • 2007 "Mi gente"

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Carlito's Way (1993)
 • Natural Causes (1994) .... Marine Guard
 • Hackers (1995) .... Agent Ray
 • Big Night (1996) .... Cristiano
 • The Substitute (1996) .... Juan Lacas
 • Bringing Out the Dead (1999), regjizor Martin Scorsese) .... Noel
 • In the Time of the Butterflies (2001) (TV) .... Lio
 • Man on Fire (2004) .... Samuel Ramos
 • El Cantante (2007, regjizor León Ichazo ) .... Hector Lavoe

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marc AnthonyIMDb