Miss Universe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e cila thekson fituesit e Miss Universe vendit

Miss Universe është më e rëndësishme ndërkombëtare të konkursit bukurise femerore, mbajtur çdo vit dhe sponsorizuar nga Organizata Miss Universe, zotëruara nga biznesmeni Donald Trump. Kjo është një nga ngjarjet më të shikuara në botë me një audiencë ndërkombëtare prej rreth 600 milion shikues.

Ajo u krijua në 1952 nga kompania e veshjeve Pacific Mills Kaliforni dhe u bë një ngjarje me vite të Kayser-Roth Corporation dhe Gjirit dhe perëndimore Industries deri sa u ble në vitin 1996 nga Donald Trump.

Miss Shqipëria në Miss Universe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vit Emri Pozicion Miss Universe
2012 Adrola Dushi
2011 Xhesika Berberi
2010 Angela Martini Top 10 - 6th Place
2009 Hasna Xhukiçi Top 15 - 11th Place
2008 Matilda Mecini
2007 Sadina Alla
2006 Eralda Hitaj
2005 Agnesa Vuthaj
2003 Denisa Kola
2002 Anisa Kospiri Top 10 - 8th Place
      Semifinalist

Dhjetë e fundit Fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe Këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]