Miss World

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miss World (sqt.: Miss Bota) është një miss-zgjedhje botërore.

Miss Universe është një nga konkurencë kryesore të kësaj spektakël.

Historia e Miss World[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Miss World Shteti Vendi
1951 Kiki Haakonson Suedia Londra, Britania e Madhe
1952 May Louise Flodin Suedia Londra, Britania e Madhe
1953 Denise Perrier Franca Londra, Britania e Madhe
1954 Antigone Costanda Egjipti Londra, Britania e Madhe
1955 Carmen Duijm Zubillaga Venezuela Londra, Britania e Madhe
1956 Petra Schürmann Gjermania Londra, Britania e Madhe
1957 Marita Lindahl Finlanda Londra, Britania e Madhe
1958 Penelope Anne Coelen Jugafrikane Londra, Britania e Madhe
1959 Corine Rottschafer Holanda Londra, Britania e Madhe
1960 Norma Gladys Cappagli Argjentina Londra, Britania e Madhe
1961 Rosemarie Frankland Britania e Madhe Londra, Britania e Madhe
1962 Catharina Lodders Holanda Londra, Britania e Madhe
1963 Carole Joan Crawford Xhamajka Londra, Britania e Madhe
1964 Ann Sydney Britania e Madhe Londra, Britania e Madhe
1965 Lesley Langley Britania e Madhe Londra, Britania e Madhe
1966 Reita Faria India Londra, Britania e Madhe
1967 Madeleine Hartog Bell Peru Londra, Britania e Madhe
1968 Penelope Plummer Australia Londra, Britania e Madhe
1969 Eva Rueber-Staier Austria Londra, Britania e Madhe
1970 Jennifer Hosten Grenada Londra, Britania e Madhe
1971 Lucia Tavares Petterle Brazili Londra, Britania e Madhe
1972 Belinda Green Australia Londra, Britania e Madhe
1973 Marjorie Wallace ShBA Londra, Britania e Madhe
1974 Anneline Kriel Jugafrikane Londra, Britania e Madhe
1975 Wilnelia Merced Puerto Rico Londra, Britania e Madhe
1976 Cindy Breakspeare Xhamajka Londra, Britania e Madhe
1977 Mary Stavin Suedia Londra, Britania e Madhe
1978 Silvana Suarez Argjentina Londra, Britania e Madhe
1979 Gina Swainson Bermuda Londra, Britania e Madhe
1980 Kimberley Santos Guama Londra, Britania e Madhe
1981 Pilin Leon Venezuela Londra, Britania e Madhe; Miami, ShBA
1982 Mariasela Alvarez Republika Domenikane Londra, Britania e Madhe
1983 Sarah-Jane Hutt Britania e Madhe Londra, Britania e Madhe
1984 Astrid Herrera Venezuela Londra, Britania e Madhe
1985 Hofi Karlsdottir Islanda Londra, Britania e Madhe
1986 Giselle LaRonde Trinidad dhe Tobago Londra, Britania e Madhe; Macau
1987 Ulla Weigerstorfer Austria Londra, Britania e Madhe; Malta
1988 Linda Petursdottir Islanda Londra, Britania e Madhe; Málaga, Spanja
1989 Aneta Kreglicka Polonia Hong Kong; Taipeh, Tajvani
1990 Gina Marie Tolleson ShBA Londra, Britania e Madhe; Norvegjia
1991 Ninibeth Jiminez Venezuela Atlanta, ShBA; Jugafrikane
1992 Julia Kourotchkina Rusia Sun City, Jugafrikane
1993 Lisa Hanna Xhamajka Sun City, Jugafrikane
1994 Aishwarya Rai India Sun City, Jugafrikane
1995 Jacqueline Aguilera Marcano Venezuela Sun City, Jugafrikane; Dubai, EBA
1996 Irene Skliva Greqia Bangalore, India; Sejshelli
1997 Diana Hayden India Mahé, Sejshelli
1998 Linor Abargil Izraeli Mahé, Sejshelli; Paris, Franca
1999 Yukta Mookhey India Londra, Britania e Madhe; Malta
2000 Priyanka Chopra India Londra, Britania e Madhe; Maldives
2001 Agbani Darego Nigeria Sun City, Jugafrikane; Zambia
2002 Azra Akin Turqia Londra, Britania e Madhe; Abuja, Nigeria
2003 Rosanna DavisonIrland Sanya, Kina
2004 Maria Julia Mantilla Garcia Peru Sanya, Kina
2005 Unnur Birna Vilhjálmsdóttir Islanda Sanya, Kina
2006 Tat'ana Kuchařová Republika Çeke Varshava, Polonia
2007 Zhang Zilin Kina Sanya, Kina
2008 Ksenia Sukhinova Rusia Johanesburg, Republika Jugafrikane
2009 Kaiane Aldorino Gjibraltari Johanesburg, Jugafrikane

Shiko dhe Këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Miss World – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale