Miss Grand International

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miss Grand International Beauty Pageant
ShkurtesaMGIO
Formuar më Bangkoku, Tajlanda[1]
nëntor 6, 2013 (2013-11-06)
nga Nawat Itsaragrisil[1]
LlojiOrganizuesi i faqeve të bukurisë dhe Menaxhimi i artistit[1]
Statusi ligjorAkoma duke vepruar
SeliaTailanda Tailanda
Rajoni i shërbimit
Gjithë botën
Gjuha zyrtare
Gjuha angleze
President
Nawat Itsaragrisil[2]
Zëvendës-president
Teresa Chaivisut[2]
Ambasador
Valentina Figuera[3]
Njerëzit kyç
Pattarawat Tangsakulthanawat
PërkatësitëMiss Grand Tajlanda
Të ardhurat
Increase US$1,095,501,41[1]
ShpenzimetNegative increase US$1,059,497,54[1]
Stafi
35 staf/kontraktues (që prej tetor 2018)
Faqja në internetAdresë interneti
Fjorela Lezo, Miss Grand Albania 2020
Frontina Gashi, Miss Grand Kosovo 2020
Garuesit e Miss Grand International 2016 gjatë konferencës për shtyp në Las Vegas City Hall, Nevada, SHBA.

Miss Grand International është një nga pesë konkurseve bukurise femerore më të rëndësishme;[4][5] të quajtur "Grand Slam Beauty Pageant", e cila u rregullua nga "Global Beauties."[6][7] Kjo konkurs mbajtur çdo vit dhe sponsorizohej nga Organizata Miss Grand International. Ajo u krijua në 2013 dhe zotëruara nga biznesmeni Nawat Itsaragrisil.[4][5] Shtë gjithashtu një nga konkurseve bukurise më të shikuara në botë.[6] Janelee Marcus Chaparro Colón nga Porto Riko ishte vajza e parë e kurorëzuar me cmimin Miss Grand International <2013>.[4]

Fituesi i Miss Grand International duhet të nënshkruajë një kontratë dhe është e punësuar nga "Organizata Miss Grand International" dhe të marrë çmimin e parave të gatshme, që është një pagë vjetore e barabartë me 40,000 dollarë dhe një kurorë me vlerë 500,000 dollarë. Fituesja mund të jetojë gjithashtu në rrokaqiellin Mövenpick Residences Ekkamai, Bangkoku, gjatë mbretërimit të saj.[8][9][10][11]

Titullari aktual i Miss Grand International është Valentina Figuera nga Venezuela. Konkursi u mbajt më 25 tetor 2019, në Poliedro de CaracasCaracas, Venezuela me 60 gra nga e gjithë bota.[3]

Fitueset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Miss Grand International Shteti Qytetet Pritëse Vendet Pritëse Vendi Garuesit
2013 Janelee Chaparro[4] Portoriko Portoriko Chiang Mai dhe Bangkoku Tailanda Tailanda Impact, Muang Thong Thani 71
2014 Lees García[12][13] Kuba Kuba Sukhothai dhe Bangkoku Tailanda Tailanda Indoor Stadium Huamark 85
2015 Anea Garcia[14] Flamuri Republika Dominikane Trat, Samut Songkhram odhe Bangkoku Tailanda Tailanda Indoor Stadium Huamark[15] 78
Claire Elizabeth Parker[14] Australia Australia
2016 Ariska Putri Pertiwi[4][16]  Indonezia Las Vegas SHBA Westgate Las Vegas Resort & Casino 76
2017 María José Lora[17] Peru Peru Phu Quoc[18] Vietnami Vietnami[18] Vinpearl Convention Center[18] 77
2018 Clara Sosa[19][20] Flamuri Paraguai Yangon Birmania Birmania The ONE Entertainment Park[19] 75
2019 Valentina Figuera[3]  Venezuela Caracas  Venezuela Poliedro de Caracas[3] 60
2020 Abena Appiah[21] SHBA Bangkoku Tailanda Tailanda Show DC Hall 63
2021 Nguyễn Thúc Thùy Tiên[22] Vietnami Vietnami Phuket dhe Bangkoku Tailanda Tailanda Show DC Hall 59
2022 Isabella Menin[23]  Brazili Bali dhe Xhakarta  Indonezia Sentul International Convention Center 68

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuesit i Shqipërisë dhe Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Color Key;

 •   Fitues
 •   Finalist
 •   Semifinalist

Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikat kryesore të konkursit Miss Grand Albania 2019.
Viti Miss Grand Shqipëri
(Miss Grand Albania)
Moshë Lartësi Qytet Rezultat Vendosje të Tjera
Miss Grand Albania
zotëruara nga A.F.E Models Agency
2020 Fjorela Lezo
2019 Xhensila Shaba[24][25] 23 Tirana Pa vendosje
2018 Klaudia Kalia[26] 18 180 cm Tirana Pa vendosje
 • Top 10 — Darkë speciale private me presidentin
Miss Grand Albania & Kosovo
zotëruara nga Lens Production
2018 Dashuria Bilaj[27][28] Nuk konkurroi
2017 Klaudia Kalia[26][29] 17 Tirana Nuk konkurroi për shkak të konfliktit financiar midis mbajtësit të titullit dhe organizatorit kombëtar[30]
2016 Paula Preqi[31] Nuk konkurroi
Esterina Xhaurri[32] 27 Nuk konkurroi
2015 Enkelejda Lajci[15] 17 170 cm Tirana Pa vendosje
2014 Vivian Canaj[33][34] 19 175 cm Tirana Pa vendosje
2013 Dajana Luga Nuk konkurroi

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Miss Grand Kosovë
(Miss Grand Kosovo)
Moshë Lartësi Qytet Rezultat Vendosje të Tjera
Miss Grand Kosovo
zotëruara nga Lens Production
2021 Mejreme Hajdaraj
2020 Frontinna Gashi
2019 Arlinda Prenaj[35][36] 170 cm Klina Nuk konkurroi
Miss Grand Albania & Kosovo
zotëruara nga Lens Production
2018 Songyl Meniqi[37][38][39] 22 174 cm Vushtrri Pa vendosje
Bernadeta Anna Nikolla[40] Zyrihu Nuk konkurroi — Mohohet titull[40]
2017 Nora Muja[29] Nuk konkurroi
2016 Anxhela Dashi[32] Nuk konkurroi
2015 Dardanie Thaqi[38][41][42] Nuk konkurroi
2014 Naile Thaqi[43][44] 21 177 cm Gjilani Pa vendosje
2013 Lirie Sejdija[45] 17 Prishtina Pa vendosje

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e Department of Business Development (2013). "Juristic Name : MISS GRAND INTERNATIONAL COMPANY LIMITED" (në anglisht). Marrë më 2019-11-12. {{cite web}}: |author= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 2. ^ a b Rebecca Macatee (2016-10-25). "Miss Iceland Quits Beauty Pageant After Being Told to Lose Weight: "I Think I'm Fine as I Am"". E Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-07-30. Marrë më 2019-11-11. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2019-06-30 (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d Metro Puerto Rico (2019-10-28). "Valentina Figuera conquista Miss Grand International en su tierra" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-05. Marrë më 2019-10-30.
 4. ^ a b c d e Voltaire E. Tayag (2017-10-21). "Miss Grand International: A Pageant for Peace". The Rappler (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-07-15. Marrë më 2019-11-11.
 5. ^ a b Alexa Villano (2019-10-23). "What you need to know about the Miss Grand International pageant". The Rappler (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-10-24. Marrë më 2019-11-11.
 6. ^ a b Brigitte Ferguson (2019-07-07). "Miss Grand Australia Beauty Pageant". F Magazine Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-11. Marrë më 2019-11-11.
 7. ^ Global Beauties (2019-02-12). "Meenakshi Chaudhary, Miss India Grand, is Miss Grand Slam 2018!" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-07-13. Marrë më 2019-11-12.
 8. ^ Norman (2014-07-04). "A bigger cash prize for Miss Grand International 2014". NormanNorman (në anglisht). Marrë më 2019-08-06.
 9. ^ Tassaran C. (2019-07-15). "Miss Grand International เป็น 1 ปี เธอจะมีเท่าไหร่ แต่ "ณวัฒน์ อิสรไกรศีล" จ่ายไหวแน่นอน!". Sanook (në tajlandisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-07-20. Marrë më 2019-08-06.
 10. ^ Dayak Daily (2019-02-11). "Miri to host Miss Grand Malaysia 2019" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-06. Marrë më 2019-08-06.
 11. ^ Snow Black (2018-08-31). "สำรวจรายได้นางงาม ประกวดเวทีไหนได้เงินเข้ากระเป๋าเยอะที่สุด!". Praew (në tajlandisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-06. Marrë më 2019-08-06.
 12. ^ Hot in Juba (2014). "Miss Grand International Lees Garcia is in Juba" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-09-27. Marrë më 2019-11-12.
 13. ^ Miss Grand International (2015-05-23). "Lees Garcia - Miss Grand International 2014 Inside The Refugee Camp" (në anglisht). Marrë më 2019-11-11.
 14. ^ a b Jenna Clarke (2016-03-02). "Sexual assault allegations engulf Miss Grand International as Claire Parker adopts crown". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-11. Marrë më 2019-11-11.
 15. ^ a b Koha (2015-10-25). "Enkelejda Lajçi, në mesin e më të bukurave në garën në Bangkok". Arkivuar nga origjinali më 2019-11-12. Marrë më 2019-11-13.
 16. ^ Concurso Nacionalde Beleza (2017-04-21). "Conheça os detalhes sobre o Miss Grand International 2017!" (në portugalisht). Marrë më 2018-04-27.
 17. ^ Global Beauties (2017-10-25). "Miss Grand International 2017 is Miss Peru!" (në anglisht). Marrë më 2018-04-27.
 18. ^ a b c Global Beauties (2017-05-24). "Miss Grand International 2017 in Vietnam – Official Press Conference" (në anglisht). Marrë më 2018-04-27.
 19. ^ a b Rappler.com (2018-10-26). "Miss Grand International 2018 Clara Sosa faints on stage after winning title" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-11-23. Marrë më 2018-11-12.
 20. ^ Testbook.com (2018). Current Affairs Capsule October 2018 (në anglisht). Vëll. October 2018. Testbook.com. fq. 28.
 21. ^ "USA's Abena Appiah is Miss Grand International 2020". Rappler (në anglisht). mars 27, 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2021. Marrë më mars 31, 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 22. ^ "Thùy Tiên – người đẹp Việt đầu tiên thắng vương miện Miss Grand". VnExpress (në vietnamisht). 5 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 5 dhjetor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 23. ^ Renata Souza (25 tetor 2022). "Brasileira Isabella Menin vence edição 2022 do concurso Miss Grand International". CNN Brazil (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2022. Marrë më 26 tetor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 24. ^ Missitems.be (2019-01-01). "Xhensila Shaba élue Miss Grand Albanie 2019" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-12. Marrë më 2019-11-13.
 25. ^ Produksioni Nprush (2019-07-22). "Xhensila Shaba - Miss Grand Albania 2019, Emisioni i 5't n'prush". Marrë më 2019-11-13.
 26. ^ a b Camilla Suarez (2018-09-07). "Miss Grand Albania 2018 Klaudia Kalia". Angelopedia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-09-07. Marrë më 2019-11-13.
 27. ^ Admin (2018-05-15). "Miss Grand Albania shkëlqen me fotot e reja". Syri GmbH. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2019-11-13.
 28. ^ Admin (2019-10-30). "FOTO-VIDEO/ Këngëtarja shqiptare, nudo për të mbrojtur detin". Syri GmbH. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2019-11-13.
 29. ^ a b "2 winners girls Miss Grand Kosovo 2017 Nora Muja and Miss grand Albania 2017 Klaudia Kalia" (në anglisht). 2017-03-03. Marrë më 2019-11-13.
 30. ^ admin (2017-10-22). "Rrëfehet modelja shqiptare : Ja skandalet që ndodhin nëpër kompeticionet e bukurisë". Syri GmbH. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2019-11-13.
 31. ^ Miss Grand International Organization (2016-08-31). "Official Confirmation! Miss Paula Preci, a professional model, was crowned as Miss Grand Albania 2016" (në anglisht). Marrë më 2019-11-13.
 32. ^ a b Ibish Hoti (2019-07-25). "Dy bukuroshet që do ta përfaqësojnë Kosovën dhe Shqipërinë në Miss Grand International 2016 (Foto)". Botapress. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 12 nëntor 2019.
 33. ^ Miss Grand International Organization (2014). "Miss Grand Albania 2014" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-29. Marrë më 2019-11-13.
 34. ^ Ekonomia (2015-03-22). "Mbahet Miss grand Albania dhe Kosova 2015". Arkivuar nga origjinali më 2019-11-12. Marrë më 2019-11-13.
 35. ^ Gayatri Poswal (2019-08-19). Angelopedia (red.). "Meet Arlinda Prenaj Miss Grand Kosovo 2019 for Miss Grand International 2019" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-10-19. Marrë më 2019-10-20. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2019-08-19 (Ndihmë!)
 36. ^ Syri Blue (2019-05-06). "Kush është Arlinda Prenaj". Syri GmbH. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 2019-11-13.
 37. ^ Miss Hrand International Organization (2018). "Miss Grand Kosovo 2018" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-04-28. Marrë më 2019-11-13.
 38. ^ a b Angelique Reyes (2018-09-12). "Songyl Meniqi is the new Miss Grand Kosovo 2018". Angelopedia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-09-15. Marrë më 2019-11-13.
 39. ^ Admin (2019-01-04). "Songyl Meniqi Femra e cila përfaqësoi Kosovën në "Miss Grande International" në Myanmar". Syri TV. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 2019-11-13.
 40. ^ a b Admin (2018-09-01). "Miss-i i përjashtuar nuk pranon të paguajë haraqin, shpjegon në detaje të gjitha padrejtësitë që i janë bërë". Syri GmbH. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 2019-11-13.
 41. ^ Miss Universe 2014 (2015-06-04). "Welcome Miss Grand Kosovo 2015 - Dardanie Thaqi. ,stopthewar ,missgrandinternational ,Thailand ,Bangkok ,pageant ,g…" (në anglisht). Marrë më 2019-11-13.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 42. ^ Botapress (2015-06-23). "Dardane Thaqi, bukuroshja shqiptare që synon të shkëlqejë në horizontin e bukurisë botërore". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 12 nëntor 2019.
 43. ^ Miss Grand International Organization (2014). "Miss Grand Kosovo 2014" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-28. Marrë më 2019-11-13.
 44. ^ Telegrafi (2016-07-14). "Mantelbardha kosovare që po shkëlqen me punën dhe bukurinë në Zvicër (Foto)". Arkivuar nga origjinali më 2016-09-17. Marrë më 2019-11-13.
 45. ^ Miss Grand International Organization (2014). "Miss Grand Kosovo 2013" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-29. Marrë më 2019-11-13.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]