Miss Grand International

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Miss Grand International Beauty Pageant
Crown for Miss Grand International (2019-2021).jpg
Kurorë për Miss Grand International
AbbreviationMGIO
FormationFlag of Thailand.svg Bangkoku, Tajlanda[1]
6 Nëntor 2013 (2013-11-06)
nga Nawat Itsaragrisil[1]
TypeOrganizuesi i faqeve të bukurisë dhe Menaxhimi i artistit[1]
Legal statusAkoma duke vepruar
HeadquartersTailanda Tailanda
Location
Region served
Gjithë botën
Official language
Gjuha angleze
President
Flag of Thailand.svg Nawat Itsaragrisil[2]
Zëvendës-president
Flag of USA.svg Teresa Chaivisut[2]
Ambasador
Flag of Venezuela.svg Valentina Figuera[3]
Key people
Flag of Thailand.svg Pattarawat Tangsakulthanawat
AffiliationsMiss Grand Tajlanda
Revenue
rritje US$1,095,501,41[1]
ExpensesNegative increase US$1,059,497,54[1]
Staff
35 staf/kontraktues (as of Tetor 2018)
WebsiteAdresë interneti
Fjorela Lezo, Miss Grand Albania 2020
Frontina Gashi, Miss Grand Kosovo 2020
Monika Horvat - Miss Grand Canada 2016 në Las Vegas
Garuesit e Miss Grand International 2016 gjatë konferencës për shtyp në Las Vegas City Hall, Nevada, SHBA.

Miss Grand International është një nga pesë konkurseve bukurise femerore më të rëndësishme;[4][5] të quajtur "Grand Slam Beauty Pageant", e cila u rregullua nga "Global Beauties."[6][7] Kjo konkurs mbajtur çdo vit dhe sponsorizohej nga Organizata Miss Grand International. Ajo u krijua në 2013 dhe zotëruara nga biznesmeni Nawat Itsaragrisil.[4][5] Shtë gjithashtu një nga konkurseve bukurise më të shikuara në botë.[6] Janelee Marcus Chaparro Colón nga Porto Riko ishte vajza e parë e kurorëzuar me cmimin Miss Grand International <2013>.[4]

Fituesi i Miss Grand International duhet të nënshkruajë një kontratë dhe është e punësuar nga "Organizata Miss Grand International" dhe të marrë çmimin e parave të gatshme, që është një pagë vjetore e barabartë me 40,000 dollarë dhe një kurorë me vlerë 500,000 dollarë. Fituesja mund të jetojë gjithashtu në rrokaqiellin Mövenpick Residences Ekkamai, Bangkoku, gjatë mbretërimit të saj.[8][9][10][11]

Titullari aktual i Miss Grand International është Valentina Figuera nga Venezuela. Konkursi u mbajt më 25 tetor 2019, në Poliedro de CaracasCaracas, Venezuela me 60 gra nga e gjithë bota.[3]

Fitueset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Miss Grand International Shteti Qytetet Pritëse Vendet Pritëse Vendi Garuesit
2013 Janelee Chaparro[4] Portoriko Portoriko Chiang Mai dhe Bangkoku Tailanda Tailanda Impact, Muang Thong Thani 71
2014 Lees García[12][13] Kuba Kuba Sukhothai dhe Bangkoku Tailanda Tailanda Indoor Stadium Huamark 85
2015 Anea Garcia[14] Flamuri Republika Dominikane Trat, Samut Songkhram odhe Bangkoku Tailanda Tailanda Indoor Stadium Huamark[15] 78
Claire Elizabeth Parker[14] Australia Australia
2016 Ariska Putri Pertiwi[4][16] Flag of Indonesia.svg Indonezia Las Vegas Flag of United States.svg SHBA Westgate Las Vegas Resort & Casino 76
2017 María José Lora[17] Peru Peru Phu Quoc[18] Vietnami Vietnami[18] Vinpearl Convention Center[18] 77
2018 Clara Sosa[19][20] Flamuri Paraguai Yangon Birmania Birmania The ONE Entertainment Park[19] 75
2019 Valentina Figuera[3] Flag of Venezuela.svg Venezuela Caracas Flag of Venezuela.svg Venezuela Poliedro de Caracas[3] 60
2020 Abena Appiah Flag of United States.svg SHBA Bangkoku Tailanda Tailanda Show DC Hall 63

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuesit i Shqipërisë dhe Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Color Key;

 •      Fitues
 •      Finalist
 •      Semifinalist

Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikat kryesore të konkursit Miss Grand Albania 2019.
Viti Miss Grand Shqipëri
(Miss Grand Albania)
Moshë Lartësi Qytet Rezultat Vendosje të Tjera
Miss Grand Albania
zotëruara nga A.F.E Models Agency
Flag of Thailand.svg 2020 Fjorela Lezo
Flag of Venezuela.svg 2019 Xhensila Shaba[21][22] 23 Tirana Pa vendosje
Flag of Myanmar.svg 2018 Klaudia Kalia[23] 18 180 cm Tirana Pa vendosje
 • Top 10 — Darkë speciale private me presidentin
Miss Grand Albania & Kosovo
zotëruara nga Lens Production
Flag of Myanmar.svg 2018 Dashuria Bilaj[24][25] Nuk konkurroi
Flag of Vietnam.svg 2017 Klaudia Kalia[23][26] 17 Tirana Nuk konkurroi për shkak të konfliktit financiar midis mbajtësit të titullit dhe organizatorit kombëtar[27]
Flag of the United States.svg 2016 Paula Preqi[28] Nuk konkurroi
Esterina Xhaurri[29] 27 Nuk konkurroi
Flag of Thailand.svg 2015 Enkelejda Lajci[15] 17 170 cm Tirana Pa vendosje
Flag of Thailand.svg 2014 Vivian Canaj[30][31] 19 175 cm Tirana Pa vendosje
Flag of Thailand.svg 2013 Dajana Luga Nuk konkurroi

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Miss Grand Kosovë
(Miss Grand Kosovo)
Moshë Lartësi Qytet Rezultat Vendosje të Tjera
Miss Grand Kosovo
zotëruara nga Lens Production
Flag of Thailand.svg 2021 Mejreme Hajdaraj
Flag of Thailand.svg 2020 Frontinna Gashi
Flag of Venezuela.svg 2019 Arlinda Prenaj[32][33] 170 cm Klina Nuk konkurroi
Miss Grand Albania & Kosovo
zotëruara nga Lens Production
Flag of Myanmar.svg 2018 Songyl Meniqi[34][35][36] 22 174 cm Vushtrri Pa vendosje
Bernadeta Anna Nikolla[37] Zyrihu Nuk konkurroi — Mohohet titull[37]
Flag of Vietnam.svg 2017 Nora Muja[26] Nuk konkurroi
Flag of the United States.svg 2016 Anxhela Dashi[29] Nuk konkurroi
Flag of Thailand.svg 2015 Dardanie Thaqi[35][38][39] Nuk konkurroi
Flag of Thailand.svg 2014 Naile Thaqi[40][41] 21 177 cm Gjilani Pa vendosje
Flag of Thailand.svg 2013 Lirie Sejdija[42] 17 Prishtina Pa vendosje

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e Department of Business Development (2013). "Juristic Name : MISS GRAND INTERNATIONAL COMPANY LIMITED" (në anglisht). Marrë më 2019-11-12.[lidhje e vdekur]
 2. ^ a b Rebecca Macatee (25 tetor 2016). "Miss Iceland Quits Beauty Pageant After Being Told to Lose Weight: "I Think I'm Fine as I Am"". E Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-07-30. Marrë më 2019-11-11.
 3. ^ a b c d Metro Puerto Rico (28 tetor 2019). "Valentina Figuera conquista Miss Grand International en su tierra" (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-05. Marrë më 2019-10-30.
 4. ^ a b c d e Voltaire E. Tayag (21 tetor 2017). "Miss Grand International: A Pageant for Peace". The Rappler (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-07-15. Marrë më 2019-11-11.
 5. ^ a b Alexa Villano (23 tetor 2019). "What you need to know about the Miss Grand International pageant". The Rappler (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-10-24. Marrë më 2019-11-11.
 6. ^ a b Brigitte Ferguson (7 korrik 2019). "Miss Grand Australia Beauty Pageant". F Magazine Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-11. Marrë më 2019-11-11.
 7. ^ Global Beauties (12 shkurt 2019). "Meenakshi Chaudhary, Miss India Grand, is Miss Grand Slam 2018!" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-07-13. Marrë më 2019-11-12.
 8. ^ Norman (4 korrik 2014). "A bigger cash prize for Miss Grand International 2014". NormanNorman (në anglisht). Marrë më 2019-08-06.
 9. ^ Tassaran C. (15 korrik 2019). "Miss Grand International เป็น 1 ปี เธอจะมีเท่าไหร่ แต่ "ณวัฒน์ อิสรไกรศีล" จ่ายไหวแน่นอน!". Sanook (në tajlandisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-07-20. Marrë më 2019-08-06.
 10. ^ Dayak Daily (11 shkurt 2019). "Miri to host Miss Grand Malaysia 2019" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-06. Marrë më 2019-08-06.
 11. ^ Snow Black (31 gusht 2018). "สำรวจรายได้นางงาม ประกวดเวทีไหนได้เงินเข้ากระเป๋าเยอะที่สุด!". Praew (në tajlandisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-08-06. Marrë më 2019-08-06.
 12. ^ Hot in Juba (2014). "Miss Grand International Lees Garcia is in Juba" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-09-27. Marrë më 2019-11-12.
 13. ^ Miss Grand International (23 maj 2015). "Lees Garcia - Miss Grand International 2014 Inside The Refugee Camp" (në anglisht). Marrë më 2019-11-11.
 14. ^ a b Jenna Clarke (2 mars 2016). "Sexual assault allegations engulf Miss Grand International as Claire Parker adopts crown". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-11. Marrë më 2019-11-11.
 15. ^ a b Koha (25 tetor 2015). "Enkelejda Lajçi, në mesin e më të bukurave në garën në Bangkok". Arkivuar nga origjinali më 2019-11-12. Marrë më 2019-11-13.
 16. ^ Concurso Nacionalde Beleza (21 prill 2017). "Conheça os detalhes sobre o Miss Grand International 2017!" (në portugalisht). Marrë më 2018-04-27.
 17. ^ Global Beauties (25 tetor 2017). "Miss Grand International 2017 is Miss Peru!" (në anglisht). Marrë më 2018-04-27.
 18. ^ a b c Global Beauties (24 maj 2017). "Miss Grand International 2017 in Vietnam – Official Press Conference" (në anglisht). Marrë më 2018-04-27.
 19. ^ a b Rappler.com (26 tetor 2018). "Miss Grand International 2018 Clara Sosa faints on stage after winning title" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-11-23. Marrë më 2018-11-12.
 20. ^ Testbook.com (2018). Current Affairs Capsule October 2018 (në anglisht). October 2018. Testbook.com. fq. 28.
 21. ^ Missitems.be (1 janar 2019). "Xhensila Shaba élue Miss Grand Albanie 2019" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-11-12. Marrë më 2019-11-13.
 22. ^ Produksioni Nprush (22 korrik 2019). "Xhensila Shaba - Miss Grand Albania 2019, Emisioni i 5't n'prush". Marrë më 2019-11-13.
 23. ^ a b Camilla Suarez (7 shtator 2018). "Miss Grand Albania 2018 Klaudia Kalia". Angelopedia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-09-07. Marrë më 2019-11-13.
 24. ^ Admin (15 maj 2018). "Miss Grand Albania shkëlqen me fotot e reja". Syri GmbH. Marrë më 2019-11-13.
 25. ^ Admin (30 tetor 2019). "FOTO-VIDEO/ Këngëtarja shqiptare, nudo për të mbrojtur detin". Syri GmbH. Marrë më 2019-11-13.
 26. ^ a b "2 winners girls Miss Grand Kosovo 2017 Nora Muja and Miss grand Albania 2017 Klaudia Kalia" (në anglisht). 3 mars 2017. Marrë më 2019-11-13.
 27. ^ admin (22 tetor 2017). "Rrëfehet modelja shqiptare : Ja skandalet që ndodhin nëpër kompeticionet e bukurisë". Syri GmbH. Marrë më 2019-11-13.
 28. ^ Miss Grand International Organization (31 gusht 2016). "Official Confirmation! Miss Paula Preci, a professional model, was crowned as Miss Grand Albania 2016" (në anglisht). Marrë më 2019-11-13.
 29. ^ a b Ibish Hoti (25 korrik 2019). "Dy bukuroshet që do ta përfaqësojnë Kosovën dhe Shqipërinë në Miss Grand International 2016 (Foto)". Botapress. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 12 nëntor 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 30. ^ Miss Grand International Organization (2014). "Miss Grand Albania 2014" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-29. Marrë më 2019-11-13.
 31. ^ Ekonomia (22 mars 2015). "Mbahet Miss grand Albania dhe Kosova 2015". Arkivuar nga origjinali më 2019-11-12. Marrë më 2019-11-13.
 32. ^ Gayatri Poswal (19 gusht 2019). Angelopedia (red.). "Meet Arlinda Prenaj Miss Grand Kosovo 2019 for Miss Grand International 2019" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-10-19. Marrë më 2019-10-20.
 33. ^ Syri Blue (6 maj 2019). "Kush është Arlinda Prenaj". Syri GmbH. Marrë më 2019-11-13.
 34. ^ Miss Hrand International Organization (2018). "Miss Grand Kosovo 2018" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-04-28. Marrë më 2019-11-13.
 35. ^ a b Angelique Reyes (12 shtator 2018). "Songyl Meniqi is the new Miss Grand Kosovo 2018". Angelopedia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-09-15. Marrë më 2019-11-13.
 36. ^ Admin (4 janar 2019). "Songyl Meniqi Femra e cila përfaqësoi Kosovën në "Miss Grande International" në Myanmar". Syri TV. Marrë më 2019-11-13.
 37. ^ a b Admin (1 shtator 2018). "Miss-i i përjashtuar nuk pranon të paguajë haraqin, shpjegon në detaje të gjitha padrejtësitë që i janë bërë". Syri GmbH. Marrë më 2019-11-13.
 38. ^ Miss Universe 2014 (4 qershor 2015). "Welcome Miss Grand Kosovo 2015 - Dardanie Thaqi. ,stopthewar ,missgrandinternational ,Thailand ,Bangkok ,pageant ,g…" (në anglisht). Marrë më 2019-11-13.
 39. ^ Botapress (23 qershor 2015). "Dardane Thaqi, bukuroshja shqiptare që synon të shkëlqejë në horizontin e bukurisë botërore". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 12 nëntor 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 40. ^ Miss Grand International Organization (2014). "Miss Grand Kosovo 2014" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-28. Marrë më 2019-11-13.
 41. ^ Telegrafi (14 korrik 2016). "Mantelbardha kosovare që po shkëlqen me punën dhe bukurinë në Zvicër (Foto)". Arkivuar nga origjinali më 2016-09-17. Marrë më 2019-11-13.
 42. ^ Miss Grand International Organization (2014). "Miss Grand Kosovo 2013" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-03-29. Marrë më 2019-11-13.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]