Jump to content

Priyanka Chopra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Priyanka Chopra

Priyanka Chopra lindi më 18 korrik, 1982Jamshedpur, Indi. Është një aktore indiane. Chopra është rritur në Bareilly, Uttar Pradesh. 2000 u zgjedh Miss Bota.

Priyanka ka studiuar në Lucknow, Bareilly dhe Boston. Pasi ka kthyer ajo prej Boston, e mori porosin të marrë pjesë në Femina Miss India zgjedhje, ku e regjistruan prindërit e pa dijen e saj. Ajo fitoi titullin dhe e reprezentoj Indinë në zgjedhjet Miss Botës në vitin 2000, ku edhe fitoi.

Pastaj ajo u bë aktore e filmit dhe luajti disa filma indian të suksesshëm si Andaaz, Aitraaz dhe Mujhse Shaadi Karogi.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]