Elle Woods

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elle Woods
Reese Witherspoon, 2009 cropped.jpg
Titulli Reese Witherspoon played Elle Woods in the first two Legally Blonde films

Elle Woods është një personazh dhe protagoniste e romanit të Amanda Brown, Legally Blonde dhe filmit me të njëjtin emër.

Në kulturën pop[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Woods u portretizua në dy filma nga Reese Witherspoon. Në një adaptim të teatrit Broadway nga filmi i parë, Legally Blonde - The Musical, Woods është portretizuar nga tetë aktore të ndryshme në salla të ndryshme të shfaqjes. Ata ishin Gabby Cinque, Olivia Mezzerina, Laura Bell Bundy, Bailey Hanks, Becky Gulsvig, Jessica Jung, Nikki Bohne, Luna Park, Jung Eun-ji, dhe në West End nga Sheridan Smith OBE (i cili më vonë u zëvendësua nga Susan McFadden). Që prej 11 Korrikut të vitit 2011 Carley Stenson mori rolin e Elle Woods me Susan McFadden duke e lënë shfaqjen.

Entertainment Weekly vuri Elle Woods në listën e saj më të mirë në fund të dekadës, duke thënë: "Ajo është e bardhë, me flluska dhe mbart një Chihuahua të vogël. Por përkundër krahasimeve të paevitueshme të Paris Hilton, Dinamo i Ligjshëm i Bardhë i Reese Witherspoon ja doli për t'u marrë seriozisht. Rasti mbyllet!"[1]

Karakteri përmendet, por nuk shihet në një vazhdim të mëtejshëm direkt-në-video, Legally Blondes, i cili portretizon aventurat e dy kushërinjve të saj britanikë.

Elle Woods është gjithashtu bazë e një serie romanesh të rinj të trillimit me karakter të shkruar nga Natalie Standiford.[2][3]

Background[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elle Woods është vajza tipike nga Bel Air, Los Anxhelos, duke u rritur përgjatë rrugës nga Aaron Spelling. Ajo është një vegjetariane, binjake në shenjën e horoskopit, dhe ka një chihuahua manar të quajtur Bruiser.

Woods është një e moshuar në CULA (një anagram i UCLA-s (University of California, Los Angelos në jetën reale), ku është diplomuar në tregtimin e modës dhe është kryetare e Delta Nu (ΔΝ). Ajo merr pjesë në Shkollën e Drejtësisë të Harvardit, në përpjekje për të rindezur një romancë me ish të dashurin e saj, Warner Huntington III, i cili e kishte mbyllur marrëdhënien në bazë të mungesës së seriozitetit përpara se të shkonte vetë atje. Megjithëse sipërfaqësisht asgjë më shumë se bjondja stereotipike memece, ajo tregon një inteligjencë të habitshme edhe para se të shkonte në Harvard - megjithëse kryesisht u përqendrua në detajet e modës - dhe gjithashtu tregon shqetësim të vërtetë dhe kujdes për të tjerët.

Në vazhdim të filmit origjinal, Elle është në mes të planifikimit të dasmës së saj, ndërsa në linjë për një promovim në punë. Ajo vendos të gjurmojë nënën e lindjes të qenit të saj të dashur, Bruiser, dhe zbulon se ajo po përdoret për testimin e kafshëve. Pasi u shkarkua për përpjekjen për të sjellë deri në objektin e testimit, Elle shkon për të punuar në Capitol Hill, duke kërkuar të avancojë të drejtat e kafshëve. Ajo fillon filmin me pritjet naive për motivet e anëtarëve të Kongresit, dhe megjithëse këto pritje janë thyer, ajo këmbëngul dhe ka sukses në miratimin e legjislacionit të dëshiruar për të drejtat e kafshëve. Në fund të filmit, ajo martohet me Emmettin në Uashington, D.C dhe shihet në Shtëpinë e Bardhë kur ajo është pyetur se ku dëshiron të jetojë.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ EW Staff (4 dhjetor 2009). "100 greatest movies, TV shows, and more". Entertainment Weekly. (1079/1080): 74–84. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Juvenile Series and Sequels Title: Elle Woods". Mid-Continent Public Library. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2015-09-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Legally Elle Woods". fictfact.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)