Tetanosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tetanosi është një sëmundje infektive që shkaktohet nga bacili i tetanosit dhe që shkakton spazma muskulore. Në tipin më të zakonshëm, spazmat fillojnë nga nofulla, dhe pastaj përhapen në mënyrë progresive në pjesën tjetër të trupit. Zakonisht spazmat zgjasin disa minuta dhe shfaqen shpesh për tri ose katër javë me radhë.[1] Ato mund të jenë aq të rënda sa të shkaktojnë fraktura të eshtrave.[2] Simptoma tjera mund të jenë: temperatura, djersitja, kokëdhembja, probleme me gëlltitje, tensioni i lartë i gjakut dhe të rrahurat e shpejta të zemrës.[1][2] Simptomat paraqiten zakonisht 3 deri në 21 ditë pas infektimit, dhe mund të duhen muaj të tërë për t'u shëruar. Rreth 10% e të infektuarve vdesin.[1] Kjo sëmundje parandalohet me vaksinim.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Atkinson, William (May 2012). Tetanus Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases (bot. 12)). Public Health Foundation. ff. 291–300.  9780983263135. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 February 2015. Marrë më 12 February 2015. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Tetanus Symptoms and Complications". cdc.gov. January 9, 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 February 2015. Marrë më 12 February 2015. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)