Jump to content

Miuccia Prada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miuccia Prada Bianchi (Milano, 10 maj 1948) është një stiliste dhe biznesmene italiane. Mbesa e Mario Prada, së bashku me burrin e saj, Patrizio Bertelli, udhëhoqën dhe shndërruan Prada, në një nga rastet më të kërkuara të modës në tregun ndërkombëtar. Në 2021, renditja e dytë më e lartë e revistës Forbes është 10 ° C më e lartë se 565 ° e Italisë në botë, me një patronazh prej 5.3 miliardë eurosh.


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vajza e Gino Bianchi dhe Luigia Prada, menaxhere e biznesit familjar. U diplomua në klasikun e Liceo Giovanni Berchet, në Milano, ajo ishte një e gjashtëdhjetë e tetë dhe një feministe.

Në 1971, pasi u diplomua në shkenca politike në Universitetin e Milanos dhe studioi aktrim në Piccolo Teatro në Milano, u regjistrua, sepse ishte e apasionuar pas artit të mimikës, ajo u bashkua me Prada, një biznes familjar i themeluar nga gjyshi i saj, Mario Prada. Në 1913 [1].

Në 1978, Miuccia Prada drejtoi biznesin familjar dhe vendosi të sjellë disa risi, përfshirë përfshirjen e veshjeve në prodhim. Në të njëjtin vit, ajo mori një doktoraturë në Shkencat Politike në Universitetin e Milanos . [2] [1]

Në fillim të viteve 1980, ajo projektoi një koleksion çantash të zeza në najloni të imët ( Pocono, një material që ajo e patentoi ), i cili shumë shpejt u bë shumë i popullarizuar në të gjithë botën. [3] [4] [5] Në vitin 1988, ajo paraqiti linjën e parë vjeshtë-dimër prêt-à-porter në Milano : stili, i cili luante në kontrastin kromatik bardhë e zi, hapi rrugën për suksesin e Prada; edhe nëse fillimisht stili i tij, i përbërë nga pushime stilistike dhe inovacione të vazhdueshme, nuk kuptohej dhe vlerësohej plotësisht nga moda me shkëlqim e viteve '80. Ajo ishte gjithashtu përgjegjëse për shpikjen e logos Prada: një trekëndësh i përmbysur i frymëzuar nga shtrëngimi në trungje, i prodhuar nga gjyshi i saj.

Linja Miu Miu ka lindur në vitin 1993, dhe që nga ajo kohë, Miuccia Prada ka prezantuar rregullisht koleksionet e saj, në Milano dhe Paris.

Gjatë karrierës së saj, Miuccia Prada ka fituar çmime të shumta, për vizionin e saj origjinal, inovacionin dhe kontributin e saj në modën ndërkombëtare.

Në vitin 2000 ai mori Doktoratën e Nderit nga Kolegji Mbretëror i Artit në Londër dhe Çmimin e Nderit nga Muzeu i Ri i Artit Bashkëkohor në New York. Në vitin 2005, Time Magazine e zgjodhi atë në mesin e 100 njerëzve më me ndikim në botë, për " provokimin dhe ndikimin e kolegëve gjatë viteve me ndjeshmërinë e saj të çuditshme dhe jashtëzakonisht personale ".

Në vitin 2006, Miuccia Prada u emërua Oficer dans l'Ordre des Arts et des Lettres nga Ministria Franceze e Kulturës. Në të njëjtin vit, revista Time e përfshiu atë së bashku me Patrizio Bertelli, midis 100 çifteve më me ndikim në botë. Në vitin 2008, Revista New York Times Magazine ia kushtoi kopertinën e numrit të 23 Marsit Miuccia Prada.

Pasioni për artin modern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Miuccia Prada u zgjodh si kumbara e çmimit britanik të artit bashkëkohor, Turner Prize, një nga më të lakmuarit dhe më të folurit në botë.

Gjithmonë e pasionuar pas artit, në vitin 2012 emri i Miuccia Prada, së bashku me atë të burrit të saj Patrizio Bertelli, u shfaq në renditjen e ARTnews, e cila çdo vit mbledh koleksionistët më të rëndësishëm nga e gjithë bota. Në disa intervista Miuccia Prada deklaroi, se ajo iu afrua botës së artit rastësisht dhe se ajo nuk ndihej si koleksioniste, por përkundrazi ajo që kërkon një dialog me jetën, perspektivat e reja dhe ushqimin për të menduar në art. Gjithashtu, në 2012 një ekspozitë iu kushtua asaj nga Muzeu i Artit Modern në New York, një ngjarje unike dhe një haraç i vërtetë, sepse para saj ajo kishte prekur vetëm Yves Saint Laurent . [5] Për rreth njëzet vjet, në fakt, çifti e ka bërë artin një punë të dytë, mjaft të dallueshme nga moda, për të cilën flasin me diskrecion.

Çifti filloi të mbledhë pjesë të artit modern në vitet '90, kryesisht për përdorim privat, dhe në 1993 ata vendosën të hapnin Fondacionin Prada në Milano, me qëllim përhapjen e artit modern. [6] Fondacioni ka pritur disa nga emrat më të rëndësishëm në artin bashkëkohor, duke përfshirë: Anish Kapoor, Marc Quinn, Steve McQueen, Damien Hirst, John Baldessarri, Sam Taylor dhe Jeff Koons.

Qasja pioniere e bën Miuccia Prada projektorin e parë, që bashkëpunon me arkitektët inovativë, në përcaktimin e tendencave të reja në dizenjimin e dyqaneve. Rem Koolhaas dhe Herzog & de Meuron, të vlerësuar me Çmimin Pritzker, 'Çmimi Nobel i arkitekturës', bashkëpunuan me Prada në krijimin e " Epiqendrave " të Nju Jorkut ( 2001 ), Tokios ( 2003 ) dhe Los Anxhelos ( 2004 ) .

Zyra e re në Milano, përuruar në 2015, u projektua nga arkitekti Koolhaas dhe studioja OMA, me dëshirën për të krijuar një vend, ku jeton reflektimi mbi kanunet estetike dhe artistike të shoqërisë bashkëkohore. [1] Hapësira në jug të Milanos, ishte një fabrikë pijesh alkoolike nga fillimi i viteve 1900, dhe në vitin 2018 u përfundua me ndërtimin e Torre Prada, gjithashtu nga Koolhaas : një ndërtim i thjeshtë, por që tashmë është art më vete, në të cilin secila anë është e ndryshme dhe format zgjerohen ndërsa ktheheni rreth tyre. Brenda Kullës, hapësirat dhe format bashkëveprojnë me njëra - tjetrën dhe me peizazhin urban milanez, në katin e fundit ndodhet restoranti me një tarracë panoramike: orenditë janë ato origjinale të Restorantit Four Seasons i projektuar në 1958 nga Philip Johnson. [7]

Drejtori artistik ishte Germano Celant, një historian i famshëm italian i artit, në 2015, ai mbajti rolin e Superintendentit artistik dhe shkencor, duke konceptuar disa nga projektet më të rëndësishme të veprimtarisë së Fondacionit, të tilla si ekspozita solo e Michael Heizer në 1996 retrospektivë kushtuar Grekut skulptori Jannis Kounellis. [8] Përveç hapësirave të ekspozitave në Fondazione Prada, ka Bar Luce, të dizajnuar nga regjisori amerikan Wes Anderson dhe Restorant Torre, të dizajnuar nga arkitekti dhe eseisti Hollandez Rem Koolhaas . Gjithashtu në Milano, Observatori ka qenë i hapur që nga viti 2016, një vend kushtuar fotografisë që ndodhet mbi Galleria Vittorio Emanuele II.

Në vitin 2015, u përurua selia e dytë e Fondacionit Prada në Venecia, në ndërtesën e shekullit të tetëmbëdhjetë të Ca 'Corner della Regina [9], e cila strehonte Koleksionin Peggy Guggenheim dhe Koleksionin Pinault. Çifti i është përkushtuar gjithashtu patronazhit, për të kërkuar artistë të rinj, por mbi të gjitha ide të reja dhe projekte të reja për t'i dhënë jetë.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1977, ajo u takua me Patrizio Bertelli, menaxher me të cilin do të martohet dhe i cili do ta mbështesë atë në të gjitha projektet e saj artistike dhe të punës. Çifti kishte dy fëmijë: Lorenzo Bertelli, i lindur në 1988, tani i diplomuar në filozofi dhe një shofer profesionist i mitingut ; dhe Giulio Bertelli, i lindur në 1990, i cili pasi studioi arkitekturën filloi një karrierë si marinar. [10]Stampa:Onorificenze

Shënim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c ""Fare bene le cose che ci piacciono" ovvero perché Miuccia Prada è (e sarà) la signora della moda mondiale" (në italisht). 2018-09-22.
 2. ^ "Seven Lesser Known Facts About Miuccia Prada" (në anglisht). 23 shkurt 2017.
 3. ^ "The Pocono, Iconic Prada Material" (në anglisht). 2020-07-24.
 4. ^ "prada crea una serie video su nylon pocono e pecore cyborg" (në italisht). 2018-05-29.
 5. ^ a b "Piccole curiosità che non sapevi sulle borse Prada". 23 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2021. Marrë më 7 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":1" defined multiple times with different content
 6. ^ "Il senso di Prada per l'arte contemporanea". 2012-11-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "La nuova Torre della Fondazione Prada va vista almeno 3 volte. Ecco perché". 2018-04-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Patrizio Bertelli e Miuccia Prada: signori della moda e dell'arte". 2020-06-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Fondazione Prada, inaugurazione con tuffo". 2015-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Miuccia Prada: figli lontani tra corse e mare". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Artikujt e lidhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prada
 • Fondacioni Prada
 • Patrizio Bertelli

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Categoria:Voci con codice VIAF Categoria:Voci con codice ISNI Categoria:Voci con codice Europeana Categoria:Voci con codice LCCN Categoria:Voci con codice GND Categoria:Voci con codice BNF Categoria:Voci con codice ULAN Categoria:Voci con codice WorldCat Identities Categoria:Voci biografiche con codici di controllo di autorità

[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]] [[Kategoria:Lindje 1948]]