Úrsula Corberó

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Úrsula Corberó
U lind në
Úrsula Corberó Delgado

(1989-08-11) 11 gusht 1989 (34 vjeç)
ProfesioniAktor
Bashkëshort/ëtMiguel Herrán
(2016–tani)

Úrsula Corberó Delgado (lindur më 11 gusht 1989) është një aktore spanjolle, më e njohur për rolet e saj si Ruth Gómez në serialin "Física o Química" (2008-2011) dhe Tokio në serinë televizive La casa de papel (2017-2021).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Úrsula Corberó Delgado ka lindur në Barcelonë, Spanjë më 11 gusht 1989. Ajo është vajza e Pedro Corberó, marangoz dhe Esther Delgado, një tregtar. Ai ka një motër më të madhe të quajtur Monica.[1]

Ajo filloi mësimet e aktrimit, konceptet vokale dhe teknikën e të kënduarit kur ishte 13 vjeçe, gjë që e bëri të interpretonte këngën The Price of true me Cinco de Enero, grupi që performoi muzikën e serialit Física o química gjatë sezonit të parë. seriali që e katapultoi atë në famë.

Ai studioi në Escola Pia de Catalunya me aktorin Álvaro Cervantes.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corberó bëri debutimin e saj si Maria në serialin Mirall Trencat në vitin 2002. Ajo u shfaq si Sarah në serialin Ventdelplà në 2005-06, dhe në serialin Cuenta átras në 2007. Në vitin 2008, ajo luajti rolin e Manuela Portillo në serial El Internado dhe filloi të punojë për kanalin spanjoll, Antena 3, në serialin televiziv Física o química deri në vitin 2010.[3][4] Personazhi i saj, Ruth Gómez,[5] vuante nga bulimia.[6] Seriali tërhoqi shumë polemika, por Corbero është vlerësuar për performancën e saj të jashtëzakonshme.[7]

Aktorja u shfaq në disa filma, duke përfshirë filmin horror XP3D,[8] komedinë Quien Mato a Bambi?,[9] dhe Off Course (Perdiendo el Norte), së bashku me aktorët Blanca Suárez dhe Yon González.[10] Filmi Cómo sobrevivir a una despedida është roli i saj i parë kryesor dhe konfirmoi se ajo është një nga aktoret më të mira komike në Spanjë.[11]

Në vitin 2017 ajo luajti në serialin televiziv La Casa de Papel, si Silene Oliveira "Tokyo", ku fitoi famë ndërkombëtare. Seriali fillimisht u transmetua në kanalin spanjoll Antena 3 dhe vitin e ardhshëm u bë i disponueshëm ndërkombëtarisht nga Netflix. Ajo u nominua për çmimin e aktores më të mirë në një serial televiziv në Feroze Awards dhe në vitin 2018 fitoi çmimin spanjoll Iris për Aktoren më të Mirë.

Më vonë atë vit, ajo luajti rolin e saj të parë në film dramatik për El Árbol de la Sángre të Julio Medem. Ajo mishëroi rolin e Rebeca, një gruaje misterioze që së bashku me të shoqin zbulojnë sekrete për familjen e saj.[12]

Në vitin 2018, asaj iu dha roli i saj i parë në gjuhën angleze në serialin amerikan të dramës kriminale Snatch. Ajo luajti së bashku me aktorët Rupert Grint dhe Luke Pasqualino.[13]

Në vitin 2019, ajo u shfaq si vetvetja (Úrsula Corberó) në sitcom-in spanjoll Paquita Salas.[14]

Në vitin 2020, ai luajti në videoklipin për Un Día (One Day), një këngë nga J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny dhe Tainy. [15]

Në fund të vitit 2019, Corberó u shpall si Baroness në Snake Eyes, një spin-off nga G.I. Joe ekskluzivitet, duke bërë debutimin e saj në Hollywood.[16] Filmi është drejtuar nga Robert Schwentke dhe luajnë aktorët Henry Golding, Andrew Koji dhe Samara Weaving. Publikuar më 23 korrik 2021 në Dolby Cinema dhe IMAX. Ai u bë i disponueshëm për t'u transmetuar në Paramount+ 45 ditë pas debutimit të tij në teatër.[17]

Në prill 2022, Corberó iu bashkua kastit të filmit të ardhshëm aksion të Netflix, Lift, me aktorë Gugu Mbatha-Raw, Kevin Hart, Vincent D'Onofrio dhe Paul Anderson, ndër të tjera. Filmi është drejtuar nga F. Gary Gray dhe prodhuar nga Matt Reeves.[18]

Në të njëjtin vit, Corberó do të luajë në mini-serialin e ri të prodhimit të Netflix, bazuar në ngjarje reale dhe prodhuar nga Guardia Urbana, El cuerpo en llamas. Aktorja do të luajë Rosa Peral, së bashku me aktorët Quim Gutierrez, Jose Manuel Poga dhe Issac Feriz, ndër të tjera. Seriali do të fillojë xhirimet më 19 shtator në Barcelonë.[19]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, Corberó u takua me aktorin Israel Rodríguez për dy vjet.[20] Në vitin 2011, ajo u takua me tenistin Feliciano López për pesë muaj.[21] Duke filluar nga viti 2013, ajo ishte në një lidhje me modelin dhe aktorin Andrés Velencoso, deri në vitin 2015.[22][23]

Që nga viti 2016, ai është në një lidhje me aktor spanjoll Miguel Herrán, të cilën e takoi në xhirimet e serialeve La casa de papel.[24]

Organizatat bamirëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Úrsula Corberó është një feministe.[25][26] Në vitin 2018, ai mori pjesë në fushatën #AbortoLegalYa në favor të legalizimit të abortit në Argjentinë.[27]

Aktorja ka marrë pjesë në disa fushata ndërgjegjësimi për kancerin e gjirit, së bashku me aktoret Blanca Suárez dhe Clara Lago. Ajo i është përkushtuar gjithashtu ndërgjegjësimit për kancerin e fëmijërisë me Fondacionin Atresmedia dhe fushatën #YoRedondeo.[28]

Ekologjia dhe zhvillimi i qëndrueshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, ai ishte anëtar i jurisë së edicionit të katërt të We Art Water Film Festival, një festival ndërkombëtar i filmit të shkurtër, qëllimi i të cilit është të rrisë ndërgjegjësimin për problemet në botë që lidhen me ujin.[29]

Në vitin 2020, ai mori pjesë në fushatën #DarleLaVueltaAlSistema të ONG Greenpeace së bashku me primatologen britanike Jane Goodall dhe disa personalitete spanjolle si Jon Kortajarena apo Elena Anaya.[30]

Foto publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas suksesit të La casa de papel, Corberó u bë figura më e njohur spanjolle në rrjetin social Instagram me më shumë se 5 milionë ndjekës në maj 2018.[31] Corberó mban më shumë se 23 milionë ndjekës në vitin 2022.[32]

Aktorja konsiderohet si një "fashion icon" dhe njihet për ndryshimet e shumta në prerjet e flokëve.[33][34] Ajo është një nga "dhjetë aktoret më seksi spanjolle", me Penélope Cruz dhe Blanca Suárez, sipas një klasifikimi nga revista Glamour.[35]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2007: Crónica de una voluntad nga Julio de la Fuente : Cova
 • 2011: Elsinor Park nga Jordi Roigé : Lissa
 • 2011 : XP3D nga Sergi Vizcaíno : Belén
 • 2011 : Diapositivas : La Novia
 • 2013 : Afterparty nga Miguel Larraya : María / Laura
 • 2013 : Crimen con vista al mar nga Gerardo Herrero : Sonia Torres
 • 2013 : ¿Quién mató a Bambi? nga Santi Amodeo : Paula Larrea
 • 2013 : Lluvia de albóndigas 2 nga Chris Miller : Sam (zëri)
 • 2015 : Perdiendo el norte nga Nacho G. Velilla : Nadia
 • 2015 : Cómo sobrevivir a una despedida nga Manuela Burló Moreno : Marta
 • 2015 : Secretos de belleza nga Inés de León : Ajo vetë (Úrsula)
 • 2016 : La corona partida nga Jordi Frades : Margarita de Austria
 • 2016 : Mascotas nga Chris Renaud : Katie (voz)
 • 2017 : Emoji: la película de Tony Leondis : Sonrisas (zëri)
 • 2017 : Proyecto Tiempo. Parte I: La Llave nga Isabel Coixet : Alma
 • 2017 : Muñeca vudú nga Inés de León : Angie
 • 2018 : El Árbol de la Sángre nga Julio Medem : Rebeca
 • 2018 : Etiqueta Negra nga David Vergés : Alex
 • 2021 : Snake Eyes: G.I. Joe's Origin nga Robert Schwentke : The Baroness

Filmin e radhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2023: Lift nga F. Gary Gray në Netflix: Camila

Serialet e ardhshme televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2022: El cuerpo en llamas nga Guardia Urbana në Netflix: Rosa Peral

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2002: Mirall trencat në TV3 : Maria (10 vite)
 • 2005 - 2006: Ventdelplá në TV3 : Sara
 • 2007: Cuenta atrás në Cuatro : Alumna
 • 2007: El internado në Antena 3 : Manuela Portillo
 • 2008 - 2011: Física o química në Antena 3 : Ruth Gómez Quintana
 • 2011 - 2019: 14 de abril. La República në La 1 : Beatriz de la Torre
 • 2012: Volare në TV3 : Lila / Malva
 • 2013: Mario Conde, los días de gloria në Telecinco : Paloma Aliende
 • 2013: Gran Reserva në La 1 : Julia Cortázar / Laura Márquez
 • 2014: Isabel në La 1 : Margarita de Austria
 • 2014: Con el culo al aire në Antena 3 : Sofía
 • 2015: Anclados në Telecinco : Natalia Guillén
 • 2015: La dama velada në Rai 1 : Anita
 • 2016: La embajada në Antena 3 : Ester Salinas Cernuda
 • 2017: ¿Qué fue de Jorge Sanz? në Movistar+ : Ajo vetë (Úrsula)
 • 2017 - 2021: La casa de papel në Antena 3 / Netflix : Silene Oliveira ''Tokio''
 • 2017: La casa de papel: Tercer grado në AtresPlayer : Ajo vetë (Úrsula)
 • 2018: Snatch në Crackle : Inés Santiago
 • 2019: Paquita SalasNetflix : Ajo vetë (Úrsula)
 • 2020: La casa de papel: El fenómenoNetflix : Ajo vetë (Úrsula)
 • 2021: La casa de papel: de Tokio a BerlínNetflix : Ajo vetë (Úrsula)

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012: Perversiones sexuales en Chicago : Deborah (Roli kryesor)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Úrsula Corberó desvela el duro pasado de su madre". HOLA (në spanjisht). 2017-03-09. Marrë më 2022-09-05.
 2. ^ "Las lágrimas de Úrsula Corberó al revivir sus años de colegio con Álvaro Cervantes". HOLA (në spanjisht). 2018-10-24. Marrë më 2022-09-05.
 3. ^ "Úrsula Corberó forma parte del elenco de 'Física o Química': Fotos". FormulaTV (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.
 4. ^ "'Física o Química' pierde a Ruth, Úrsula Corberó. Ideal". web.archive.org. 2019-03-28. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 2022-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 5. ^ "Úrsula Corberó como Ruth Gómez en 'Física o Química' - Úrsula Corberó, la estrella que nació en 'Física o Química' - Foto en Bekia Actualidad". www.bekia.es. Marrë më 2022-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ 20minutos. "Listas de 20minutos - listas creadas por los usuarios de nuestro periódico". www.20minutos.es - Últimas Noticias (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ Nast, Condé (2010-11-12). "Premios Top Glamour". Glamour España (në spanjishte evropiane). Marrë më 2022-09-05.
 8. ^ http://www.antena3.com/se-estrena/especiales/xp3d/ursula-corbero-protagoniza-nuevo-clip-xp3d_201112305790778d6584a8b7b4295fe8.html. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 9. ^ divinity.es (2013-03-14). "'Se busca': Clara Lago, Úrsula Corberó y Quim Gutiérrez 'mataron a Bambi'". Divinity (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.
 10. ^ http://www.antena3.com/se-estrena/especiales/perdiendo-el-norte/videoblog-ursula-corbero-saca-lado-mas-gamberro-perdiendo-norte_20140604578feb506584a8b7b4286302.html. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 11. ^ "Úrsula Corberó, Natalia de Molina y la despedida más loca del año | Grazia". web.archive.org. 2018-09-22. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2018. Marrë më 2022-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 12. ^ "Stream It Or Skip It: 'The Tree Of Blood' On Netflix, Where A Couple Figures Out Their Convoluted Connection To Each Other". Decider (në anglishte amerikane). 2019-02-25. Marrë më 2022-09-05.
 13. ^ "Úrsula Corberó: «Es muy español eso de apreciar más lo de fuera que lo de aquí»". abc (në spanjisht). 2018-09-27. Marrë më 2022-09-05.
 14. ^ "La predicción de 'Paquita Salas' sobre la ausencia de Úrsula Corberó en 'FoQ: El reencuentro'". AS.com (në spanjisht). 2020-12-29. Marrë më 2022-09-05.
 15. ^ Casademont, Por Rafael Sánchez (2020-07-24). "'Un día (One Day)', así es la unión de Dua Lipa, Ursula Corberó, Bad Bunny, J. Balvin y Tainy". Esquire (në spanjishte evropiane). Marrë më 2022-09-05.
 16. ^ "'Snake Eyes': Ursula Corbero to Play Baroness in 'GI Joe' Movie Spinoff (Exclusive)" (në anglishte amerikane). 2019-09-26. Marrë më 2022-09-05.
 17. ^ D'Alessandro, Anthony; D'Alessandro, Anthony (2021-04-09). "'Snake Eyes: G.I. Joe Origins' Moves Up To Summer". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-09-05.
 18. ^ Jr, Mike Fleming; Jr, Mike Fleming (2021-03-18). "Netflix Lands Dan Kunka Action Spec 'Lift' For Simon Kinberg & Matt Reeves To Produce". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-09-05.
 19. ^ FormulaTV. "Úrsula Corberó y Quim Gutiérrez protagonizarán 'El cuerpo en llamas' para Netflix". FormulaTV (në spanjisht). Marrë më 2022-09-17.
 20. ^ Palmero, María (2016-05-09). "Desmontamos a Úrsula Corberó ('La embajada'): sus amores, su pasado y más". elconfidencial.com (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.
 21. ^ "QMD - Noticias Qué me dices". Diez Minutos (në spanjishte evropiane). Marrë më 2022-09-05.
 22. ^ Press, Europa (2013-11-20). "Andrés Velencoso y Úrsula Córbero, su relación se confirma". www.europapress.es. Marrë më 2022-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Bárcena, Eva (2015-11-25). "Fin del romance entre Úrsula Corberó y Andrés Velencoso". vanitatis.elconfidencial.com (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.
 24. ^ "la-increible-historia-de-amor-de-miguel-herran-y-ursula-corbero-ninguno-queria-tener-una-relacion-con-actores-y-hoy-llevan-cinco-anos-de-noviazgo". my.creator.gr. Marrë më 2022-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ mujerhoy (2018-09-27). "Úrsula Corberó: "El feminismo es necesario para equilibrar"". Mujer Hoy (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.
 26. ^ GrupoRPP (2019-03-08). "Diez actrices que no tienen miedo de llamarse feministas". RPP (në spanjisht). Marrë më 2022-09-05.
 27. ^ "Aborto legal | Joan Manuel Serrat, Úrsula Corberó y otros artistas españoles grabaron un spot a favor del proyecto". Todo Noticias (në spanjisht). 2018-07-08. Marrë më 2022-09-05.
 28. ^ "'El libro sin dibujos', la sorpresa de la Fundación Atresmedia para sacar la sonrisa a los niños con cáncer". LaSexta (në spanjisht). 2016-02-15. Marrë më 2022-09-05.
 29. ^ "Úrsula Corberó". We Art Water Film Festival (në anglisht). Marrë më 2022-09-05.
 30. ^ S, Por; Muñoz, ra (2020-06-04). "De Úrsula Corberó a Jon Kortajarena, la cultura se moviliza en la última campaña de Greenpeace". Harper's BAZAAR (në spanjishte evropiane). Marrë më 2022-09-05.
 31. ^ http://www.zeleb.es/n/ursula-corbero-es-la-mas-seguida-en-instagram-045184. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 32. ^ "Las 5 influencers españolas más seguidas en Instagram". AS.com (në spanjisht). 2019-07-28. Marrë më 2022-09-05.
 33. ^ Río, Por Blanca Del (2018-09-18). "Todos los cortes de pelo de Úrsula Corberó en los últimos 10 años". ELLE (në spanjishte evropiane). Marrë më 2022-09-05.
 34. ^ "Fashion icon-in-the-making: 'Money Heist' actress Ursula Corbero sets trends with her edgiest looks". HOLA (në anglishte amerikane). 2020-03-02. Marrë më 2022-09-05.
 35. ^ "Las 10 españolas más sexy". Glamour (në spanjisht). 2015-07-04. Marrë më 2022-09-05.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]