Jump to content

Kevin Hart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kevin Hart
U lind në6 korrik 1979
KombësiaAmerikan
Faqja në rrjetkevinhartnation.com

Kevin Darnell Hart[1] (lindi më 6 korrik 1979)[2] është një komedian, aktor dhe producent amerikan. Hart filloi karrierën e tij duke fituar disa gara të komedisë amatore në klube në të gjithë Anglinë e Re, duke arritur kulmin në pushimin e tij të parë të vërtetë në vitin 2001 kur u hodh nga Judd Apatow për një rol të përsëritur në serialin televiziv Undeclared. Seria zgjati vetëm një sezon, por ai shpejt filloi të luaj rolet tjera si në Paper Soldiers (2002), Scary Movie 3 (2003), Soul Plane (2004), In the Mix (2005), dhe Little Fockers (2010).

Reputacioni komik i Hart vazhdoi të rritet me publikimin e albumit të tij të parë të stand-up, I'm a Grown Little Man (2008), dhe shfaqjet në filma Think Like a Man (2012), Grudge Match (2013), Ride Along (2014) dhe vazhdimin e tij Ride Along 2 (2016), About Last Night (2014), Get Hard (2015), Central Intelligence (2016), The Secret Life of Pets (2016), Captain Underpants: The First Epic Movie (2017), Jumanji: Welcome to the Jungle (2017), dhe Night School (2018).

Ai poashtu lansoi katër albume tjera komedie, Seriously Funny më 2010, Laugh at My Pain më 2011, Let Me Explain më 2013, dhe What Now? më 2016. Në vitin 2015, Revista Time emëroi Hart një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë në listën vjetore Time 100.[3] Ai luajti si vetja e tij në serialin Real Husbands of Hollywood.[4]

Hart lindi më 6 korrik 1979, në Filadelfia, Pensilvania.[2] Ai u rrit në një familje me prindër të vetëm nga nëna e tij, Nancy Hart,[2] e cila ishte një analist sistemesh për Zyrën e Regjistrimit të Studentëve dhe Shërbimeve Financiare në Universitetin e Pensilvanisë.[1] Ai ka një vëlla më të madh, Robertin. Babai i tij, Henry Witherspoon,[5] një i varur nga kokaina, ishte brenda dhe jashtë burgut në pjesën më të madhe të fëmijërisë së Kevin, dhe Kevin përdori humor si një mënyrë për të përballuar jetën e tij të trazuar familjare.[2]

Pasi u diplomua në Shkollën e Mesme George Washington, Hart shkoi për pak kohë në Kolegjin Komunitar të Filadelfias dhe u transferua në New York City.[6][7][8] Ai më pas u transferua në Brockton, Massachusetts, dhe gjeti punë si një shitës këpucësh.[8] Ai filloi të ndiqte një karrierë në komedi stand-up pasi performoi një natë amatore në një klub në Filadelfia.[9]

Duke arritur sukses në rajonin e tij lokal, ai la punën e tij si një shitës këpucësh dhe filloi një karrierë në komedi. Shfaqjet e tij bënë që ai të ishte në filma, si 40-Year-Old Virgin, Soul Plane, Paper Soldier, Movie Scary 3, Along Came Polly, Movie Scary 4, Death at a Funeral, Fockers Little, Not Easily Broken, and One Day in Jersey.

Ai bëri paraqitje si mysafir në sitcom amerikan Undeclared. Ai debutoi në filmin Paper Soldiers (2002).

Në vitin 2008, Hart u shfaq në videon Three 6 Mafia për "Lolli Lolli (Pop That Body)" dhe në vitin 2009, Hart u shfaq në një seri reklamash në eBay. Gjithashtu në 2009, ai luajti në rolin e "Zezelryck", në një seri televizive, Kröd Mändoon and the Flaming Sword of Fire.

Ai ka realizuar disa shfaqje të drejtpërdrejta të komedisë në speciale televizive për Comedy Central, përfshirë këtu I'm a Grown Little Man dhe Seriously Funny. Në vitin 2010, Hart u shfaq në reklamat e Air Jordan me Dwyane Wade.

Më 6 shtator 2012 ai priti MTV Videos Music Awards më 2012, ceremonia e të cilit u mbajt në Staples Center në Los Angeles, California.

Në vitin 2014, Hart luajti në filmin Ride Along së bashku me Ice Cube.[10] Filmi morri vlerësime përgjithësisht negative nga kritikët, por ishte një sukses i madh në box office.[11][12] Hart u rikthye në vazhdim, Ride Along 2, i cili u publikua në 15 janar 2016.[13][14]

Në vitin 2016, Hart luajti në filmin Central Intelligence me Dwayne Johnson dhe filmin e animuar The Secret Life of Pets.[15][16]

Në vitin 2019, Hart përsëri dubloi në vazhdimin e filmit të animuar, Secret Life of Pets 2. Hart do të luaj në filmin a ardhshëm Jumanji: The Next Level, vazhdimi i filmit 2017 Jumanji: Welcome to the Jungle, e cila është plaifikuar të lansohet më 13 dhjetor 2019.[17][18] Ai tjetër do të xhirojë Fatherhood, një dramë për një burrë, gruaja e së cilës vdes menjëherë pas lindjes së fëmijës, duke e lënë atë të rrisë vajzën e tyre më vete.[19] Do të dalë në treg në 3 Prill 2020.[20]

Hart u martua me Torri Hart në vitin 2003. Në mars 2005, lindi vajza e tij Heaven Leigh Hart. Siç u zbulua në 40-Year-Old Virgin, ai me gjysmë shaka tha se nuk dëshiron që ajo të bëhet "një balerin e striptizës". Më 18 shkurt 2008, lindi Hendrix Hart. Në vitin 2010, Hart u nda gruaja e tij në nëntor 2011.[21]

Më 18 gusht 2014, Hart i propozoi Eniko Parrish.[22] Ata u martuan në 13 gusht 2016, pranë Santa Barbara, California.[23] Djali i tyre lindi në vitin 2017.[24] Më 15 dhjetor 2017, Hart pranoi publikisht se kishte mashtruar gruan e tij ndërsa ishte shtatzënë me djalin e tyre.[25]

Hart u arrestua në 14 prill 2013, nën dyshimin e vozitjes në gjendje të dehur, pasi vetura e tij i zi gati u përplas me një kamion tanker në një autostradë të Kalifornisë Jugore. Hart dështoi në një provë të shkathtësisë në terren dhe u ndëshkua për kundërvajtje vozitje nën ndikim.[26] Më 5 gusht 2013, Hart u dënua me tre vjet provë pasi nuk u lut asnjë konkurs për një akuzë të makinës nën ndikimin e alkoolit.[27]

Viti Filmat Roli Shënimet
2002 Paper Soldiers Shawn
2003 Scary Movie 3 CJ
Death of a Dynasty P-Diddy / Cop 1 / Dance Coach / Hyper Rapper /
H. Lector
2004 Along Came Polly Vic
Soul Plane Nashawn Wade
2005 The 40-Year-Old Virgin Smart Tech Customer
In the Mix Busta
2006 Scary Movie 4 CJ
The Last Stand F Stop / G Spot
2007 Epic Movie Silas
2008 Fool's Gold Bigg Bunny
Superhero Movie Trey
Extreme Movie Barry
Meet Dave Number 17
Drillbit Taylor Pawn Shop Dealer
2009 Not Easily Broken Tree
2010 Something Like a Business JoJo
Death at a Funeral Brian
Little Fockers Nurse Louis
2011 35 and Ticking Cleavon
Kevin Hart: Laugh at My Pain Himself
Let Go Kris Styles
2012 The Five-Year Engagement Doug
Think Like a Man Cedric
Exit Strategy Mannequin Head Man
2013 This Is the End Himself
Kevin Hart: Let Me Explain Himself
Grudge Match Dante Slate Jr.
2014 Ride Along Ben Barber
About Last Night Bernie
Think Like a Man Too Cedric
School Dance OG Pretty Lil' Thug Uncredited[28]
Top Five Charles
2015 The Wedding Ringer Jimmy Callahan/Bic Mitchum
Get Hard Darnell Lewis
2016 Ride Along 2 Ben Barber
Central Intelligence Calvin Joyner
The Secret Life of Pets Snowball (zëri)
Kevin Hart: What Now? Himself
2017 Captain Underpants: The First Epic Movie George Beard (zëri) Gjithashtu kantautor për "Saturday"
The Upside Dell Scott
Jumanji: Welcome to the Jungle Franklin "Mouse" Finbar
2018 Night School Teddy Walker Gjithashtu producent dhe skenarist
2019 The Secret Life of Pets 2 Snowball (zëri)
Hobbs & Shaw Dinkley Uncredited
Jumanji: The Next Level Franklin "Mouse" Finbar
2021 Fatherhood Matt Logelin Gjithashtu producent
The One and Only Dick Gregory Himself Gjithashtu producent ekzekutiv
2022 The Man from Toronto Teddy
DC League of Super-Pets Ace the Bat-Hound (zëri)
Me Time Sonny Gjithashtu producent
Back on the Strip Uptight Dad Completed
TBA Borderlands Roland Post-production[29]
Viti title Roli Shënimet
2002–2003 Undeclared Luke 3 epizoda
2004 The Big House Kevin 6 epizoda
Comedy Central Presents Himself Stand-up special
2005 Barbershop James Ricky 3 epizoda
2005–2006 Jake In Progress Nugget Dawson 2 epizoda
2006 Help Me Help You Kevin Episode: "Raging Bill"
Love, Inc. James 2 epizoda
2007 All of Us Greg Epizodi: "The B-R-E-A-K-U-P"
Wild 'n Out Të ndryshme 21 epizoda
2009 Party Down Dro Grizzle Epizodi: "Taylor Stiltskin Sweet Sixteen"
Kröd Mändoon and The Flaming Sword of Fire Zezelryck 6 epizoda
Kevin Hart: I'm a Grown Little Man Himself Stand-up special
2010 Kevin Hart: Seriously Funny Himself Stand-up special
2011–2012 Modern Family Andre 2 epizoda
2011 BET Awards 2011 Himself (host) TV special
2012 Workaholics Kevin Epizodi: "To Kill a Chupacabraj"
2012 MTV Video Music Awards Himself (host) TV special
2013–2016 Real Husbands of Hollywood Himself 60 epizoda
2013 Second Generation Wayans Himself Epizodi: "The Arrival"
2013–2017 Saturday Night Live Himself (host) 3 epizoda
2015 Comedy Central Roast of Justin Bieber Himself (host) TV special
2016 Lip Sync Battle Himself Epizodi: "Olivia Munn vs. Kevin Hart"
2016 2016 MTV Movie Awards Himself (co-host) TV special
2018 TKO: Total Knock Out Himself (host) 10 epizoda; gjithashtu producent ekzekutiv
2019–duke vazhduar Kevin Hart's Laugh Out Loud Himself (host)
2020 Jeopardy! The Greatest of All Time Himself - Video Clue Presenter 1 epizod
Die Hart Himself 10 epizode; gjithashtu producent ekzekutiv
2021 Dave Epizodi: "Dave"; also executive producer
True Story Kid 7 epizoda; gjithashtu producent ekzekutiv
Live in Front of a Studio Audience Arnold Drummond Epizodi: "Diff'rent Strokes dhe The Facts of Life"
Shark Tank Himself Sezoni 13 Epizodi 10
Viti Kënga Artisti Roli
2004 "Lean Back" Terror Squad me Fat Joe dhe Remy Ma Himself
2011 "Booty Wurk (One Cheek at a Time)" T-Pain
2016 "Push it On Me" Trey Songz Chocolate Droppa
2017 "Jumanji Jumanji" Nick Jonas dhe Jack Black Himself
2018 "Kevin's Heart" J. Cole
2019 "Earth" Lil Dicky Kanye West
 1. ^ a b "Death: Nancy Hart, Student Registration". University of Pennsylvania Almanac. 53 (22). shkurt 13, 2007. Arkivuar nga origjinali më mars 3, 2016. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d "Kevin Hart Biography: Actor, Comedian (1969–)". Biography.com (FYI / A&E Networks. Arkivuar nga origjinali më prill 13, 2016. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kevin Hart: The World's 100 Most Influential People". Arkivuar nga origjinali më korrik 14, 2017. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Cummings, Jozen. "Career Breakdown: Kevin Hart's Long, Complicated, Hit-and-Miss-and-Hit-Again Path to Stardom". Grantland.com (ESPN) Internet Ventures. Arkivuar nga origjinali më mars 11, 2016. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Itzkoff, Dave (gusht 30, 2012). "Kevin Hart Learns to Tell the Truth". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më gusht 3, 2017. Marrë më shkurt 27, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Kevin Hart: Comically independent". Arkivuar nga origjinali më nëntor 8, 2016. Marrë më nëntor 7, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kevin Hart returns to Community College of Philadelphia: "I don't got no student loans!"". Billypenn.com. dhjetor 9, 2014. Arkivuar nga origjinali më gusht 3, 2018. Marrë më janar 6, 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Johnson, Keosha. "TheGrio's 100: Kevin Hart, Philly comedian sees the humor in life experiences". TheGrio.com. Arkivuar nga origjinali më tetor 29, 2015. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "About Kevin Hart". Comedy Central. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2012. Marrë më 18 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Fleming Jr, Mike (korrik 11, 2012). "'Ride Along' Detours To Universal As Kevin Hart And Ice Cube Vehicle". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më maj 29, 2014. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ride Along". Rotten Tomatoes. Flixster. Arkivuar nga origjinali më nëntor 26, 2017. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Weekend Box Office Results for January 17-20, 2014". Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më shkurt 24, 2014. Marrë më shkurt 19, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Fleming Jr, Mike (prill 23, 2013). "Sequels On Tap For 'The Heat' And 'Ride Along'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më qershor 19, 2014. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Kroll, Justin (mars 13, 2014). "'Ride Along 2' to Bow on Martin Luther King Weekend 2016". Variety. Arkivuar nga origjinali më gusht 5, 2017. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Dwayne Johnson and Kevin Hart spotted filming 'Central Intelligence' in Massachusetts". onlocationvacations.com. maj 5, 2015. Arkivuar nga origjinali më maj 6, 2015. Marrë më maj 6, 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Mike Fleming Jr. "Louis C.K., Eric Stonestreet & Kevin Hart To Voice Animated 'Pets' Movie – Deadline". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më tetor 31, 2014. Marrë më janar 19, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Fleming Jr., Mike (prill 25, 2018). "Harrison Ford Takes First Animated Role, In Illumination's 'The Secret Life Of Pets 2'". Deadline. Arkivuar nga origjinali më prill 25, 2018. Marrë më prill 25, 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Harp, Justin (24 prill 2018). "Dwayne Johnson's Jumanji: Welcome to the Jungle sequel drops first teaser as US release date is confirmed". Digital Spy. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Kevin Hart Sets Post-'Jumanji' Feature 'Fatherhood'
 20. ^ ‘Cinderella’ Musical Comedy, Kevin Hart’s ‘Fatherhood’ Get Release Dates
 21. ^ "Kevin Hart: I'm Divorced, And Still Rich!". TMZ.com. mars 22, 2013. Arkivuar nga origjinali më nëntor 8, 2017. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Kevin Hart Engaged to Eniko Parrish – Watch the Sweet Proposal". People. Arkivuar nga origjinali më tetor 3, 2016. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Fisher, Kendall; Kitnick, Sara (gusht 15, 2016). "Kevin Hart Marries Eniko Parrish: Get the Details About Their Big Day". E! News. Arkivuar nga origjinali më nëntor 13, 2017. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Petit, Stephanie (nëntor 21, 2017). "Kevin Hart and Wife Eniko Welcome Son Kenzo". People.com. Arkivuar nga origjinali më nëntor 21, 2017. Marrë më nëntor 22, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ France, Lisa Respers (15 dhjetor 2017). "Kevin Hart spills about cheating on pregnant wife". CNN. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2018. Marrë më 16 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Drunken driving arrest a 'wake-up' call, comedian Kevin Hart says". CNN. prill 15, 2013. Arkivuar nga origjinali më gusht 19, 2017. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Comedian Kevin Hart Pleads No Contest To DUI". CBS Los Angeles. gusht 5, 2013. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 22, 2013. Marrë më nëntor 7, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Reslen, Eileen. "Nick Cannon To Make Directorial Debut With 'School Dance'". MTV News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 2021-12-20.
 29. ^ Rubin, Rebecca (26 janar 2021). "Kevin Hart to Star Alongside Cate Blanchett in 'Borderlands'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 26 janar 2021.