Nick Jonas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nick Jonas
Nicholas Jerry Jonas.jpg
Në foto Nick Jonas
Informacione personale
Vendlindja Dallas, Texas,SHBA
Kombësia Amerikan
Faqja zyrtare www.jonasbrothers.com


Nicholas Jerry Jonas (i lindur me 16 shtator 1992) është një tekstshkrues, këngëtar amerikan dhe aktor i njohur më së shumti me grupin "Jonas Brothers" të cilin e formoi me vëllezërit e tij Joe Jonas dhe Kevin Jonas. Aktualisht ai ka formuar edhe një bend tjetër "Nick Jonas and the administration" ku në vitin 2010 lansoi albumin e tij të parë. Është i biri i Denise, një ish mësues i shenjave dhe këngëtar. Mamaja e tij ka tre prejardhje, atë irlandeze, gjermane dhe italiane. Në moshën 13 vjeçare ai diagnostifikohet me diabet të tipit I dhe prej atëherë mban një insulinë për të kontrolluar kondicionin e tij. Që prej 6 gushtit të 2006-ës kompania Bayer Diabets Care ka partneritet me Nick Jonas si ambasador diabeti për të nxitur të rinjtë me diabet të kontrollojnë veten e tyre. Ai foli edhe në senatin amerikan ku kërkonte nxitjen për fonde ndaj fëmijëve diabetikë.

Këndimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nick Jonas ka filluar me këndim herët, qysh nga 2002-ta me këngën "Joy to the world". Këtë këngë e morri INO RECORDS dhe u lëshua në radiot krishtere ku për një kohë jashtëzakonisht të shkurtër u ndëgjua shume. Përderisa Nick punonte në projektin për solo këndim, vëllau i tij Joe Jonas po ndiqte hapat e Brodway duke u shfaqur në produksionin e Baz Lurhmann.

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 gusht 2007, Nick Jonas, së bashku me vëllezërit e tij, si mysafir luajtën në një episod të "Hannah Montana", i cili transmetohej pas premierës së "High School Musical" në Disney Channel. Episodi i thyen të gjitha rekordet e shikueshmërisë me 10.700.000 shikues dhe u bë emisioni televiziv më i shikuar në Disney Channel ndonjëherë.

Jonas dhe vëllezërit e tij inqizuan një film të quajtur "Camp Rock" ku ata luajnë një grup të quajtur "Connect Three". Nick luan rolin e "Nate", një kitarist. Një fonogram për filmin u lirua më 17 qershor, 2008. Filmi premierë u shfaq më 20 qershor 2008 në SHBA në Disney Channel. Prodhimi ka filluar në vazhdim, Camp Rock 2: Jam është e vendosur për premierë gjatë verës së vitit 2010.