Ice Cube

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ice Cube
Ice Cube më 2014
U lind në
O'Shea Jackson

15 qershor 1969 (53 vjet)
ArsimiWilliam Howard Taft Charter High School
Profesioni
 • Reper
 • aktor
 • producent i filmit
 • skenarist
 • regjisor
Vite aktiviteti1986–tani
OrganizataCube Vision
TelevizioniHip Hop Squares
Barbershop
TitulliStampa:Indented plainlist
Bashkëshorti/jaKimberly Woodruff (m. 1992)
Fëmijë4, përfshirë O'Shea Jr.
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Labeli
Antar/ëtMt. Westmore
Anëtarët e kaluar
Websiteicecube.com

O'Shea Jackson Sr. (lindi më 15 qershor 1969), i njohur profesionalisht si Ice Cube, është një reper, aktor dhe regjisor amerikan. Tekstet e tij në albumin e NWA të vitit 1988 Straight Outta Compton kontribuan në popullaritetin e gjerë të gangsta rap,[1][2][3] dhe albumet e tij solo të repit politik AmeriKKKa's Most Wanted (1990), Death Certificate (1991), dhe The Predator (1992) ishin të suksesshëm në aspektin kritik dhe komercial.[3][4][5][6] Ai gjithashtu ka pasur një karrierë aktive në film që nga fillimi i viteve 1990.[7][8] Ai u fut në Rock and Roll Hall of Fame si anëtar i N.W.A në 2016.[9]

Një vendas në Los Anxhelos, Jackson formoi grupin e tij të parë rap të quajtur C.I.A. në vitin 1986.[10] Në vitin 1987, me Eazy-E dhe Dr. Dre, ai formoi grupin pionier të rap gangsta N.W.A.[10] Si reperi kryesor, ai shkroi disa nga tekstet e Dre dhe shumicën e teksteve të Eazy në Straight Outta Compton,[1][3] një album historik që formësoi identitetin e hershëm të West Coast hip hop dhe ndihmoi në diferencimin e tij nga East Coast rap.[2] N.W.A ishte gjithashtu i njohur për tekstet e tyre të dhunshme, duke kërcënuar se do të sulmonte policinë abuzive dhe civilët e pafajshëm, gjë që ngjalli polemika.[1][10] Pas një mosmarrëveshjeje monetare mbi menaxhimin e grupit nga Eazy-E dhe Jerry Heller, Cube u largua nga N.W.A në fund të vitit 1989, duke u bashkuar me artistët e Nju Jorkut dhe duke nisur një karrierë solo rap.[10]

Ice Cube hyri në kinema duke luajtur Doughboy në debutimin e regjisorit John Singleton, Boyz n the Hood, e quajtur sipas një kënge rap të vitit 1987[2] që e shkroi Ice Cube.[7] Ice Cube gjithashtu shkroi dhe luajti në filmin komedi të 1995 të Friday;[11] Debutimi i tij regjisorial ishte filmi i vitit 1998 The Players Club. Që nga viti 2020, ai është shfaqur në rreth 40 filma, duke përfshirë komedinë luftarake të vitit 1999 Three Kings, komeditë familjare si seria Barbershop dhe komeditë policie 21 Jump Street, 22 Jump Street, dhe Ride Along.[11] Ai ishte një producent ekzekutiv i shumë prej këtyre filmave, si dhe i filmit biografik të vitit 2015 Straight Outta Compton.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albums

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filma Funksionuar si Roli
Regjisor Producent Skenarist Aktor
1991 Boyz n the Hood No No No Yes Darin "Doughboy" Baker
1992 Trespass No No No Yes Savon
1993 CB4 No No No Yes Himself (cameo)
1994 The Glass Shield No No No Yes Teddy Woods
1995 Higher Learning No No No Yes Fudge
Friday No Yes Yes Yes Craig Jones
1997 Dangerous Ground No Yes No Yes Vusi Madlazi
Anaconda No No No Yes Danny Rich
1998 The Players Club Yes Yes Yes Yes Reggie
I Got the Hook Up No No No Yes Gun runner
1999 Three Kings No No No Yes Sgt. Chief Elgin
Thicker Than Water No No No Yes Slink
2000 Next Friday No Yes Yes Yes Craig Jones
2001 Ghosts of Mars No No No Yes James 'Desolation' Williams
2002 All About The Benjamins No Yes Yes Yes Bucum
Barbershop No No No Yes Calvin Palmer
Friday After Next No Yes Yes Yes Craig Jones
2004 Torque No No No Yes Trey Wallace
The N-Word No No No Yes Himself
Barbershop 2: Back in Business No Yes No Yes Calvin Palmer
2005 Are We There Yet? No Yes No Yes Nick Persons
Beauty Shop No Yes No No
Sierra Leone's Refugee All Stars No Yes No No
XXX: State of the Union No No No Yes Darius Stone / XXX
2007 Are We Done Yet? No Yes No Yes Nick Persons
2008 First Sunday No Yes No Yes Durell Washington
The Longshots No Yes No Yes Curtis Plummer
2009 Janky Promoters No Yes Yes Yes Russell Redds
2010 Lottery Ticket No Yes No Yes Jerome "Thump" Washington
2011 Rampart No No No Yes Kyle Timkins
2012 21 Jump Street No No No Yes Capt. Dickson
2014 Ride Along No Yes No Yes Detective James Payton
22 Jump Street No No No Yes Capt. Dickson
The Book of Life No No No Yes The Candle Maker (voice role)
2015 Straight Outta Compton No Yes No No
2016 Ride Along 2 No Yes No Yes Detective James Payton
Barbershop: The Next Cut No Yes No Yes Calvin Palmer
2017 XXX: Return of Xander Cage No No No Yes Darius Stone / XXX
Fist Fight No No No Yes Strickland
2020 The High Note No No No Yes Jack Robertson

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filma Funksionuar si Roli
Regjisor Producent Skenarist Aktor
1994 The Sinbad Show No No No Yes Himself Episode: The Mr. Science Show
2002 The Bernie Mac Show No No No Yes Himself Episode: Goodbye Dolly
2005 BarberShop: The Series Yes No No No
WrestleMania 21 No No No Yes Himself
2006 Black. White. Yes No No No
2007 Friday: The Animated Series Yes Yes No No
2010 30 for 30 No No Yes No Episode: Straight Outta L.A.
2010–2013 Are We There Yet? Yes No No Yes Terrence Kingston Recurring Role; 20 Episodes
2017 The Defiant Ones No No No Yes Himself Dokumentar

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Title Year Role Other notes Ref.
Call of Duty: Black Ops 2010 Chief Petty Officer Joseph Bowman / SOG multiplayer announcer Voice and likeness actor [12][13]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ice Cube has received nominations for several films in the past. To date, he has won two awards:

 • 2000: Blockbuster Entertainment Award: Favorite Action Team (for Three Kings)
 • 2002: MECCA Movie Award: Acting Award

Çmimet e muzikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • VH1 Hip Hop Honors 2006
 • BET Hip-Hop Awards 2009
 • BET Honores 2014

Të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Steve Huey, "N.W.A: Straight Outta Compton", AllMusic.com, Netaktion LLC, visited 14 Jun 2020.
 2. ^ a b c Loren Kajikawa, "Compton via New York", Sounding Race in Rap Songs (Oakland: University of California Press, 2015), pp 91–93.
 3. ^ a b c Todd Boyd, Am I Black Enough for You?: Popular Culture from the 'Hood and Beyond (Bloomington & Indianapolis: Indiana University Press, 1997), p 75 skims Ice Cube's early successes in music, while indexing "Ice Cube" reveals analysis of his political rap.
 4. ^ Lakeyta M. Bonnette, Pulse of the People: Political Rap Music and Black Politics (Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 2015), p 71.
 5. ^ Allen Gordon, "Ice Cube: Death Certificate (Street Knowledge/Priority, 1991)", in Oliver Wang, ed., Classic Material: The Hip-hop Album Guide (Toronto: ECW Press, 2003), p 87.
 6. ^ Preezy Brown, "18 socio-political lyrics from Ice Cube's 'Death Certificate' that still resonate in 2016", Vibe.com, Prometheus Global Media, LLC., 1 Nov 2016.
 7. ^ a b Gail Hilson Woldu, The Words and Music of Ice Cube (Westport, CT & London, UK: Praeger Publishers, 2008), pp 44–45.
 8. ^ David J. Leonard, "Ice Cube", in Mickey Hess, ed., Icons of Hip Hop: An Encyclopedia of the Movement, Music, and Culture (Westport, CT: Greenwood Press, 2007), p 311.
 9. ^ "N.W.A | Rock & Roll Hall of Fame". www.rockhall.com (në anglisht). Marrë më 2021-04-26.
 10. ^ a b c d Steven Otfinoski, "Ice Cube", African Americans in the Performing Arts (New York: Facts On File, Inc., 2003), p 108.
 11. ^ a b Cashmore, Pete (30 nëntor 2018). "Frozen in time: Why does nobody want to hear Ice Cube rap any more?". The Guardian (në anglisht).
 12. ^ "Ice Cube's Voice in Black Ops". N4G (në anglisht). 29 tetor 2010. Marrë më 4 nëntor 2018.
 13. ^ Ashcraft, Brian (28 tetor 2010). "Ice Cube Adding Call Of Duty To His Resume". Kotaku (në anglisht). Gizmodo Media Group. Marrë më 4 nëntor 2018.
 14. ^ Kaufman, Gil (13 qershor 2017). "Ice Cube Says 'You Don't Get Here By Yourself' at Hollywood Walk of Fame Ceremony". Billboard (në anglisht). Marrë më 29 janar 2020.

Kategoria.Këngëtarë amerikanë