Jump to content

Snoop Dogg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Calvin Cordozar Broadus Jr. i njohur me emrat si Snoop Doggy Dogg, Snoop Dogg dhe ne kohet e hershme edhe si Snoop Lion dhe Snoopzilla (Long Beach, 20 tetor 1971), është një rreper, aktor dhe producent diskografie amerikan.

Është i njohur për rrymen ritmike, gjithashtu edhe për timbrin vokal, për tekstet me tendence e te jep një imazh te një gangsterri-pimp. Muzikaliteti i tij e ka bere perfekt për shndërrimin ne g-funk, ne veçanti ne bashkëpunim me kologeun Dr.Dre.

Snoop Dogg në Hollywood California më 22 korrik 2019
Nacionalitet: Amerikan Lloji: Gangsta Rap G-Funk West Coast rap Reggae

Ka qene prezantuesi zyrtar i tv show-it "Dogg After Dark", ku ne çdo mbremje ishin te ftuar te famshëm te botes se spektaklit dhe argetimit. Është kusheriri i një tjetër artisti hip-hop, Nate Dogg, gjithashtu jo me më pak sukses, i cili ka vdekur në mars 2011. Thuhet se nga disa rreper, midis tyre Busta Rhymes, është një nga rreperat me pikëpamje me te mire, falë teksteve origjinale dhe kapacitetit te "MC" qe ne moshe te re.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Calvin Broadus lindi ne Spitalin e Los Altos ne Long Beach, Kaliforni, i dyti nga tre fëmijët e Beverly Broadus. Babai i tij, Vernall Varnado, është një veteran i Vietnamit, këngëtar dhe postier e Calvin arrin ta shoh vetëm një here ne te rralle, pasi ai shpesh mungon nga jeta e tij. Prindërit e Calvin-it ia ngjiten pseudonimin "Snoopy" për shkak te pamjes se tij dhe filluan ta quanin kështu ne shtëpi. I riu Calvin fillon te këndoje si një anëtare i korit te kishes Golgotha Trinity Baptist dhe t'i bjeri pianos; fillon te rrepoje pak para se te arrinte ne shkolle te mesme. Frekuentoi shkollën politeknike te mesme te Long Beach, pastaj u transferua ne shkollën e mesme Jordan, por dënohet për shitjen e kokainës dhe detyrohet t'i shërbeje burgut te Wayside County.

Fëmijëria ne Long Beach nuk ka qene e lehte për Snoop-in: vështirësitë e vazhdueshme me ligjin e detyrojnë për periudha alternative te burgut, edhe për shkak te zhvillimit te tij ne grupin Crips : la "rollin' 20 crips" (grup qe edhe sot Snoop-i ndihet shume i lidhur, siç tregohen edhe ne tekstet e ndryshme te këngëve si psh : "Drop It Like It's Hot" me Pharrell : "I keep a blue flag hanging out my backside, But only on the left side, yeah that's the Crip side"). ose me saktësisht ata te kenges "I wanna rock" ku nominohet ne bandën e rollin' 20 crips : "the homeys growin big I'm all in the club rollin twenty crips" dhe ne shume kënge te tjera te tij. I rritet fama më 1993, pas njohjes me Dr.Dre, vellain e vogel te Warren G, me te cilin kishte nisur përvojat e para ne rrep, duke formuar grupin 213 (bashke me kushëririn e tij Nate Dogg), me te cilin ne 2004 arrin te publikoje një album te tërë. Snoop ka marre pjesen edhe ne disa "diss"-e midis tyre kundër rreperit Eazy-E (bashke me Dr.Dre) ne këngën Fuck wit Dre Day e marre nga The Chronic dhe rreperit Lil Wayne ne kengen Protocol te albumit Malice n Wonderland.