The Book of Life (film 2014)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Book of Life
Regjia ngaJorge R. Gutierrez
Shkruar ngaJorge R. Gutierrez
Doug Langdale
ProdhuesiAaron Berger
Brad Booker
Guillermo del Toro
Carina Schulze[1]
LuajnëDiego Luna
Zoe Saldana
Channing Tatum
Christina Applegate
Ice Cube
Ron Perlman
Kate del Castillo
Héctor Elizondo
Dan Navarro
MontazhiAhren Shaw[1]
MuzikaGustavo Santaolalla

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
12 tetor 2014 (L.A. Live)
17 tetor 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
95 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara[3][4]
GjuhaAnglisht
Buxheti99.8 milion dollarë[5]

The Book of Life është një film komedi aventure muzikore fantastike 3D, e frymëzuar nga festimi i Ditës së të Vdekurve. Është animuar me kompjuter dhe prodhuar nga Reel FX Creative Studios dhe shpërndarë nga 20th Century Fox.

Filmi u shfaq premierë në Los Anxhelos më 12 tetor 2014, dhe u lëshua teatralisht në Shtetet e Bashkuara më 17 tetor 2014. Ajo mori një nominim të Golden Globe për filmin e animuar më të mirë. Filmi fitoi 99 milion dollarë në një buxhet prej 50 milion dollarësh.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mary Beth, një udhërrëfyese e muzeut, merr një grup studentësh të ndalimit në shkollë në një turne të fshehtë muze, duke u thënë atyre, me figura druri, historinë e një qyteti meksikan të quajtur San Angel nga Libri i Jetës, duke mbajtur çdo histori në botë.

Ditën e të Vdekurve, La Muerte, sundimtare e Tokës së Kujtuar dhe Xibalba, sundimtar i Tokës së të Harruarve, shohin Manolo Sánchez dhe Joaquín Mondragon duke garuar mbi María Posada. Ata vendosin një bast: nëse María martohet me Manolo, Xibalba nuk do të ndërhyjë më në punët e vdekshme, por nëse ajo martohet me Joaquin, La Muerte dhe Xibalba do të shkëmbejnë sferat. Sidoqoftë, Xibalba mashtron duke i dhënë Joaquin Medaljen e tij të Jetës së Përjetshme, e cila i jep paprekshmërinë e veshësit.

Një ditë, María dërgohet në Spanjë për t'u bërë një grua më e përshtatshme pasi liroi kafshët nga një shtëpi. Pastaj vite më vonë, në ditën kur Maria kthehet në San Angel, Joaquín është bërë një hero me ndihmën e Medaljes, por aspiratat muzikore të Manolo shtypen nga babai i tij Carlos, i cili e stërvit atë të jetë një torero në traditën e tyre familjare. Në përleshjen e parë të Manolos ai mposht demin, por nuk pranon ta vrasë atë, duke zemëruar Carlos dhe turmën, por duke i bërë përshtypje María. Atë natë, María është nën presion nga babai dhe kryetari i saj, gjeneral Ramiro Posada, për t'u martuar me Joaquin për mbrojtjen e tij nga mbreti bandit Chakal. Të dy María dhe Manolo pretendojnë dashurinë e tyre para agimit, por ndërpriten kur Xibalba dërgon stafin e tij të dyfishtë të gjarprit, i cili e kafshon atë dhe e dërgon në gjendje kome. I shkatërruar nga vdekja e dukshme e Marisë, Manolo lejon Xibalba ta vrasë atë, duke besuar se do të ribashkohet me María në vdekje.

Në Tokën e Kujtuar, Manolo ribashkohet me nënën dhe familjen e tij stërgjyshore. Ata udhëtojnë në kështjellën e La Muerte, duke zbuluar Xibalba, tani sundimtari i mbretërisë, i cili shpjegon bastin dhe zbulon me kënaqësi se María nuk vdiq sepse ajo u kafshua vetëm një herë dhe për këtë arsye mbijetoi. Sidoqoftë, Manolo u kafshua dy herë dhe vdiq. I tërbuar por i vendosur për t'u rikthyer në María, Manolo udhëton në shpellën e shpirtrave për të arritur në La Muerte. Brenda, ai takohet me Prodhuesin e Qirinjve, mbikëqyrësi i jetës së vdekshme dhe rojtari i Librit të Jetës. Prodhuesi i Qirinjve sheh që historia e Manolo në Librin e Jetës është bosh dhe mund të rishkruhet nga vetvetja, kështu që ai i çon ata në Tokën e të Harruarve. Ata e gjejnë La Muerte në kështjellën e Xibalba dhe ekspozojnë mashtrimet e tij. I inatosur, La Muerte ligjëron Xibalba përpara se të ofrojë një bast të ri me kërkesën e Manolos: Jeta e Manolos do të kthehet nëse ai përfundon një sfidë të zgjedhjes së Xibalba, por nëse ai dështon, ai do të harrohet dhe Xibalba do të mbajë të dy mbretëritë. Xibalba e vendos Manolo kundër një skeleti gjigand dem të bërë nga skeletet e çdo demi të vrarë nga familja Sanchez, duke besuar se kjo ishte frika e tij më e madhe.

Ndërkohë, María është zgjuar nga koma e saj, mëson për vdekjen e Manolos dhe pranon propozimin e Joaquín-it. Dasma e tyre ndërpritet nga Chakal, i cili e çon ushtrinë e tij në San Angel për të gjetur Medaljen, e cila më parë ishte e tij. Chakal vret Carlos, i cili mbërrin në Tokën e të Kujtuarit me kohë për të parë luftën e Manolos. Manolo, duke e kuptuar frikën e tij është në fakt të qenit vetvetja, nuk pranon të luftojë dhe në vend të kësaj i dërgon një falje demit, duke e tërhequr atë dhe duke prekur të gjithë të pranishmit (përfshirë Xibalba dhe Carlos). Bënë përshtypje, hyjnitë ringjallin Manolo dhe e dërgojnë atë dhe familjen e tij në San Angel për ta mbrojtur atë. Manolo bëhet pa ndjenja kur Chakal shkatërron veten, por ai mbrohet nga Medalja, të cilën Joaquín e kishte rrëshqitur më herët. Joaquín e kthen atë në Xibalba dhe vendos të jetë një hero i vërtetë, ndërsa Manolo dhe María janë martuar lumturisht pasi Xibalba dhe La Muerte pajtohen.

Në të tashmen, Mary Beth mbaron historinë, dhe fëmijët e mahnitur largohen nga muzeu. Mary Beth dhe një roje sigurie tregojnë se ishin La Muerte dhe Xibalba në maskim. Prodhuesi i Qirinjve shfaqet dhe inkurajon audiencën të shkruaj historinë e tyre.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Diego Luna - Manolo Sánchez, njê torero me kitare dhe dy shpata, dhe fëmija më i vogël në familjen e torero-ve.
  • Emil-Bastien Bouffard - Manolo i ri.
  • Joe Matthews - Manolo i ri kur këndon.
 • Zoe Saldana - María Posada, shoqja e ngushtë e Manolo and Joaquín. Ajo është gjithashtu vajza e gjeneralit Ramiro Posada.[1]
  • Genesis Ochoa - María e re.
 • Channing Tatum - Joaquín Mondragon Jr., shoku i ngushtë i Manolos dhe heroi i qytezës së San Angel.
  • Elias Garza - Joaquín i ri.
 • Ice Cube - Prodhuesi i Qirinjve, një qenie që mbikëqyr jetën dhe historitë e të jetuarit përmes qirinjve dhe Librit të Jetës, të cilin edhe ai e mbikëqyr.
 • Ron Perlman - Xibalba, sundimtari i Tokës së të Harruarve dhe burri i La Muerte.
 • Kate del Castillo - La Muerte, sundimtarja e Tokës së të Kujtuarit dhe gruaja e Xibalbës.
  • Christina Applegate - Mary Beth, një udhërrëfyese e muzeut, treguese e historisë dhe një nga maskat e La Muerte.
  • Tonita Castro - La Muerte e maskuar si grua e moshuar.
 • Héctor Elizondo - Carlos Sánchez, babai i Manolos.
 • Ana de la Reguera - Carmen Sánchez, nëna e vdekur e Manolos.
 • Danny Trejo - Luis Sánchez, gjyshi i vdekur i Manolos.
 • Grey Griffin - Anita Sanchez, gjyshja e Manolos. Ajo vdes për shkak problemeve të kolesterolit.
 • Carlos Alazraqui - Gjeneral Ramiro Posada, babai i Marisë, i cili shërben si kryetar i San Angel dhe gjeneral i ushtrisë së tij.
 • Plácido Domingo - Jorge Sánchez, vëllau i vdekur i Anitës.
 • Jorge R. Gutierrez - Carmelo Sánchez, paraardhës i Manolos.
 • Gabriel Iglesias - Pepe Rodríguez, ai së bashku me vëllezërit e tij janë muzikantë dhe shok të Manolos.
 • Cheech Marin - Pancho Rodríguez, ai së bashku me vëllezërit e tij janë muzikantë dhe shok të Manolos.
 • Ricardo Sánchez - Pablo Rodriguez, ai së bashku me vëllezërit e tij janë muzikantë dhe shok të Manolos.
 • Dan Navarro - Chakal, mbreti bandit.
 • Eugenio Derbez - Chato, një anëtar i grupit të banditëve të Chakal.
 • Anjelah Johnson - Adelita, një nga kushërinjtë e vdekur të Manolos dhe motra binjake e Scardelita që u zhduk gjatë Revolucionit Meksikan ndërsa mbronte Emiliano Zapata.
 • Sandra Equihua - Scardelita, një nga kushërinjtë e vdekur të Manolos dhe motra binjake e Adelitës që u zhduk gjatë Revolucionit Meksikan ndërsa mbronte Emiliano Zapata.
 • Miguel Sandoval - kapiten i Tokës së të Kujtuarit, udhërrëfyes në Tokën e të Kujtuarit.
 • Angélica María Hartman Ortiz - Motra Ana, një motër katolike e cila punon në kishën e San Angel.
 • Sandra Echeverría - Claudia, një nga tifozet e Joaquin.
 • Trey Bumpass - Luka Ramirez, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
  • Bumpass gjithashtu dublon një bonjak në San Angel
 • Kennedy "KK" Peil - Sasha, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
 • Ishan Sharma - Sanjay, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
 • Callahan Clark - Jane, njê nga studentêt që dëgjon tregimin e Manolos nga Mary Beth.
 • Eric Bauza - At Domingo, një prift që punon në kishën e San Angel.
  • Bauza gjithashtu dublon rojtarin e Shpellës së Shpirtrave.
 • Aron Warner - Thomas, një udhërrëfyes.
 • Troy Evans - një i moshuar që jeton në San Angel.
 • Guillermo del Toro - Gruaja e kapitenit të Tokës së të Kujtuarit, ajo vdiq nga një zemër e thyer.
 • Brad Booker si dirigjent i trenit.

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Book of Life mori vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët. Në Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim aprovimi prej 82% bazuar në 121 shqyrtime, me një vlerësim mesatar prej 6.89 / 10. Konsensusi kritik i faqes lexon "Animimi i mrekullueshëm i The Book of Life është një trajtim, por është për të ardhur keq që historisë së saj i mungon i njëjti nivel artizanal dhe detaje që japin pamjet e tij tërheqëse".[6]Metacritic, filmi ka një rezultat 67 nga 100, bazuar në 27 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Scheck, Franck (11 tetor 2014). "'The Book of Life': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 11 tetor 2014.
 2. ^ "THE BOOK OF LIFE [2D] (U)". British Board of Film Classification (në anglisht). 8 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2020. Marrë më 10 shtator 2014.
 3. ^ Hazelton, John (11 tetor 2014). "The Book Of Life" (në anglisht). Screen Daily. Marrë më 3 nëntor 2014.
 4. ^ "The Book of Life (2014)" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2014. Marrë më 3 nëntor 2014.
 5. ^ a b "The Book of Life (2014) (2014)" (në anglisht). Marrë më 10 nëntor 2015.
 6. ^ "The Book of Life". Rotten Tomatoes (në anglisht). Flixster. Marrë më 21 nëntor 2019.
 7. ^ "The Book of Life Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Marrë më 21 tetor 2014.