Torero

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një matador në Plaza de Toros Las Ventas, Madrid, në fazën e fundit të përleshjes, tercio de muerte

Torero (Spanjisht: [toˈɾeɾo]) ose toureiro (Portugalisht: [toˈɾɐjɾu]) janë fjalët spanjolle dhe portugeze për luftëtarët e demave dhe përshkruajnë të gjithë interpretuesit në sportin e demave siç praktikohen në Spanjë, Portugali, Meksikë, Peru, Francë, Kolumbi, Ekuador, Venezuela dhe vende të tjera të ndikuara nga kultura portugeze dhe spanjolle.[1] Performuesi dhe drejtuesi kryesor i rrethimit në një përleshje, dhe i cili më në fund vret demin, adresohet si maestro (mjeshtër), ose me titullin zyrtar matador de toros (vrasës i demave). Varkëtarët e tjerë në rrethim quhen subalternos dhe kostumet e tyre janë të qëndisura në argjend në krahasim me arin e matadorit. Ato përfshijnë picadorët, rejoneadores dhe banderilleros.

Një grup e vogël femrash kanë qenë luftëtare demash, një shembull është Cristina Sánchez.

Akti i luftimit të demave nuk quhet ose konsiderohet si një sport i vetëm, por më tepër një art i performancës. Nuk ka konkurs, as ndonjë klasifikim zyrtar; megjithëkëtë, luftëtari demash merr një çmim simbolik, i cili është menduar të jetë në përpjesëtim me cilësinë e performancës së tij. Për më tepër, ndeshja e demave, historikisht, filloi më shumë me fisnikët mbi kalë, të gjithë demat e shoqëruar me shoqërues në këmbë, duke bërë punë ndihmëse. Me kalimin e kohës, puna e të zakonshëmve në këmbë u rrit në rëndësi deri në atë pikë sa u bënë akti kryesor dhe i vetëm. Luftimi i demit mbi kalë u bë një veprim i veçantë i quajtur "rejoneo" i cili kryhet edhe sot, edhe pse më rrallë.

Për shkak të dekorimeve dhe elaboratitetit të kostumit, spanjollët e quajnë veshjen e toreros si traje de luces, që do të thotë "kostum i dritave". Megjithëse pa dyshim që është i zjarrtë, struktura e kostumit të matadorit siguron lehtësi të madhe të lëvizjes.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Network Europe". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2009. Marrë më 15 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)