Eazy-E

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eazy-E
Background information
Emri i lindjesEric Lynn Wright
Gjithashtu njohur siEazy-E,Godfather of Gansta Rap
Lindi7 shtator 1964
OrigjinaCompton,California,Sh.B.A
Vdiq26 mars 1995
ZhanretRap,Hip hop
Reper,Producent,Tekstshkrues, etjj...
Vitet aktik1986-1995
LabeliRuthless Records

Eric Lynn Wright sq:(Erik Lajn Urajt) lindur me 7 shtator 1964 dhe me 26 mars 1995 Compton,Carlifonia ishte reper dhe producent i njohur Amerikan ishte antar i grupit NWA dhe ashtu kishte bërë shumë bashkumime me shumë këngëtar te ndryshem si Dr.Dre,DJ Yella,B.G. Knocc Out,Dresta e shumë te tjerë

Ndikimet kryesore Eazy përfshinte 1970 grupe Funk, rap-erët e bashkëkohore, dhe comedians. Kur shqyrtimit albumet Eazy-së, shumë kritikë vuri në dukje unik stilin e tij të përgjithshëm, me Steve Huey e Guide Music gjitha përmbledhur: "Ndërsa aftësitë e tij teknike si rapper nuk ishin më të madh, shpërndarjen e tij dallues (përshkruar gjithmonë si një ankohem i mprehtë) , mbi-the-top këngët, dhe karizmës pamohueshme e bëri atë një yll ". [4] Më 24 shkurt, 1995, Eazy u pranua në Qendrën kedra Sinai Medical në Los Angeles me atë që ai besonte të jetë e astmës, por u diagnostikua me vend AIDS. Më 16 mars ai pranoi gjendjen e tij publikisht, dhe vdiq për shkak të komplikimeve dhjetë ditë më vonë.

Jeta e hershme dhe Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eric Wright ka lindur për Richard dhe Kathie Wright më 7 shtator, 1964, në Compton, California, një periferi Los Angeles njohur për aktivitetin e bandës dhe krimit. Babai i tij ishte një punëtor postar dhe nëna e tij ishte një administrator klasën e shkollës. Wright e la shkollën e mesme në klasën e dhjetë, [8], por më vonë mori një diplomë të lartë shkollore përgjithshme barasvlerën (GED).

Wright mbështetur veten kryesisht duke shitur drogë. pershendetje Wright Jerry Heller pranon se ai dëshmitar marihuanë Wright shitur, por thotë se ai kurrë nuk e panë atë të shitur kokainë. Si Heller shënohet në librin e tij të pamëshirshme: Një biografi, Wright "tregtari drogë" label ishte pjesë e "blinduar vetë-falsifikuar" e tij [10] Wright u etiketua edhe si një "bandit".. Heller shpjegon: "individualitet, ku ai u rrit ishte një vend i rrezikshëm Ai ishte një djalë i vogël" Thug "ishte një rol që u kuptua gjerësisht në rrugë, por ju dha një nivel të caktuar të mbrojtjes në kuptimin që njerëzit hezituar për të.. qij me ju. Gjithashtu, ishte "tregtari drogë" një rol që ju akorduar privilegje të caktuara dhe përkatësisht

Në 1986, në moshën 23, Wright kishte fituar gjoja sa USD $ 250,000 nga droga që kanë të bëjnë. Megjithatë, ai vendosi që ai mund të bëjë një jetë më të mirë në skenën e Los Angeles hip-hop, i cili është në rritje me shpejtësi në popullaritet. Ai filloi këngë të llogaritura gjatë nga mesi i viteve 1980 në garazhin e prindërve të tij.

Ideja origjinale për Records pamëshirshme erdhi kur Wright kërkuar Heller për të shkuar në biznes me të. Wright sugjeruar një kompani gjysmë të pronësisë, por u vendos më vonë se Wright do të merrni tetëdhjetë përqind të të ardhurave të kompanisë, dhe Heller woud merrni vetëm njëzet për qind. Heller tha Wright, "Çdo dollar vjen në pamëshirshme, unë të marrë njëzet cent. Kjo është standard i industrisë për një menaxher i kalibrit tim. Kam marrë njëzet, ju merrni tetëdhjetë për qind. Unë jam përgjegjës për shpenzimet e mia, dhe ju jeni përgjegjës për atë tuajën . Ju vetë kompanisë. unë punoj për ju së bashku me Heller, Wright investuar shumë nga paratë e tij në Records pamëshirshëm. Heller pretendon se ai ka investuar $ i parë 250.000, dhe përfundimisht do të vihet deri në 1.000.000 $ në kompani.

Karriera si Reper[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkupnimi me NWA 1987-1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NWA u formua kur signees pamëshirshme Dr Dre dhe Ice Cube shkroi "Boyz-n-së Hud-". Ajo përfshinte Wright, Dr Dre, dhe Ice Cube, dhe më vonë DJ Yella, MC Ren dhe arab Prince. [13] albumin hartimi NWA dhe grup vullnetarësh të armatosur u lirua më 6 nëntor, 1987, dhe do të shkojnë për jetë Gold certifikuar në Shtetet e Bashkuara. [14] [15] albumin paraqiti NWA bashkëpunon me Crew Markoviç freskët, një Bregu West rap grup bazuar fillimisht në Dallas , Texas. Album Eazy-E për debutimin, Eazy Duz—Ajo, u lirua më 16 shtator, 1988, dhe paraqiti dymbëdhjetë këngë. Kjo u etiketua si West Coast hip hop Gangsta rap, e, dhe e Artë hip hop moshës. Ajo ka shitur mbi 2.5 milionë kopje në Shtetet e Bashkuara dhe ka arritur numrin e dyzet e një në Billboard 200. albumin është prodhuar nga Dr Dre dhe DJ Yella dhe të shkruara kryesisht nga Ice Cube, me kontribute nga MC Ren dhe DOC. [19] të dyja Boyd Glen nga Seattle Post-zbulues dhe Wiederhorn Jon MTV-së pohoi se Eazy Duz—It "hapi rrugën" për albumin më të diskutueshme NWA-së, Straight Outta Compton. solo vetëm Wright në album ishte një remix i "Ball 8", këngë, e cila fillimisht u shfaq në NWA dhe Posse.Album paraqiti shkrimin Wrights së dhe kryerjen;. Ai interpretoi mbi tetë këngë dhe ndihmoi shkruaj katër këngë. Pas lirimin e Straight Outta Compton, Cube Ice lënë për shkak të mosmarrëveshjeve të brendshme, dhe grupi vazhdoi si një ansambël katër-copë. NWA lëshuar 100 milje dhe runnin 'dhe Niggaz4Life në vitin 1991. Një luftë diss nisi mes NWA dhe Ice Cube kur "100 Miles dhe runnin" dhe "Real Niggaz" u liruan. Cube Ice përgjigj me "No" vazelinë në certifikatës së vdekjes. [23] Wright kryer në shtatë prej tetëmbëdhjetë këngë në Niggaz4Life. Në mars të vitit 1991 Wright pranuar një ftesë për një drekë të përfitojnë Rrethi republikan senatoriale Inner, të organizuar nga presidenti i atëhershëm George HW Bush. Një zëdhënës i rapper tha se Eazy-E mbështetur Bush për shkak të performancës së tij në Luftën e Gjirit.

Vitet e funidit me NWA 1991-1994[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NWA filluan të ndahen pas Jerry Heller u bë menaxher i bendit. Dr Dre kujton: "Ndarja erdhi kur Jerry Heller u përfshi Ai ka luajtur përça dhe sundo lojë Ai zgjodhi një Nigga të kujdeset për të në vend të marrë kujdesin e të gjithëve, dhe që ishte Eazy E Eazy ishte si, 'unë... 'm marrë kujdesin e, kështu qij atë'. "Dre dërguar Suge Knight të shikoni në gjendjen financiare Eazy-s, sepse ai kishte filluar të rriten e dyshimtë e Eazy dhe Heller. Dre kërkoi Eazy ta lirojë atë nga kontrata e pamëshirshme e Protokollit, por Eazy refuzuar.Bllokimi çoi në atë që transpired thuhet mes Knight dhe Eazy në studio regjistrimi ku Niggaz4life u regjistruar. Pasi ai refuzoi të lirojë Dre, Knight deklaroi Eazy se ai kishte rrëmbyer Heller dhe u mbajtur atë të burgosur në një furgon.Thashetheme nuk bindin Eazy për lirimin Dre nga kontrata e tij, dhe Knight kërcënuar familjen Eazy-së: ". Unë e di ku mama juaj qëndron" Knight dha Eazy një copë letër që përmbante adresën e nënës Eazy-së, duke i thënë atij, Eazy më në fund nënshkroi lirimin e Dre-së, duke i dhënë fund zyrtarisht NWA-së. Gjakmarrja me Dr Dre vazhdoi pas një udhë për të Dre Lyrics kronike përmbajtura që fyente Eazy E-. Eazy përgjigj me EP Është në (Dr Dre) Killa 187um, duke shfaqur gjurmët e "Real Muthaphuckkin të G" dhe "Është On".Album, i cili u lirua më 25 tetor, 1993, përmban fotografitë e Dre veshur "veshjet dantelle dhe kozmetikë" kur ai ishte anëtar i Cru e Elektro-hop klasit botëror Wreckin-së.

Problemet me Ligjin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Dr Dre la Records mëshirën drejtuesit Mike Klein dhe Jerry Heller kërkuar ndihmë nga Liga hebre mbrojtjes (JDL). Klein, një ish-pamëshirshme Records drejtor i çështjeve të biznesit, tha se ky kusht Records pameshirshme me levave për të hyrë në negociata me Rekordeve rradhën e vdekjes mbi largimin e Dr Dre-së. [28] Ndërsa Knight kishte kërkuar lirimin e një të drejtpërdrejtë nga Records pamëshirshme për Dr Dre,JDL dhe të pamëshirshme Records menaxhimin negociuar një deklaratë në të cilën label rekord do të vazhdojnë të marrin para dhe botuese të drejtat nga projektet e ardhshme Dr Dre me Rekordeve rradhën e vdekjes, themeluar nga Dr Dre me Suge Knight. [29] FBI-ja nisi një para -pastrimit hetim nën supozimin se JDL u zhvatur para nga Records pamëshirshme për të luftuar shkaqet e tyre. Kjo çoi në JDL Rubin zëdhënësit Irv lëshuar një deklaratë për shtyp duke deklaruar "Nuk kishte asgjë, por një i afërt, marrëdhënie të ngushtë" mes Eazy-E dhe organizimi

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eazy-E vdiq me 26 mars te viti 1995 nga virusi HIV-AIDS

Eazy-E shkoi me 24 shkurt 1995 te kontrollhej ne kliniken qendrore Cedars-Sinai ku mejket mendunan qe ne fillim se Eazy-E vuante nga Asma por me von ata diagnstiuan AIDS. Me pas me 16 mars Eazy-E doli me një deklartë zyrtare ku deklroi per infektimin me HIV-AIDS por dhjetë ditë me von me 26 mars të vitit 1995 ai ndroi jetë ne Los Angjelos.

Thuhet se aktivti i qrregult seksual qe kishte filuar qysh ne moshen 12 vjeqare jo qe qoi ne smundje fatale por besohest se ai la pas vete 7 fëmij me disa nëna surrugate.

Skeda:Vendvarrimi.jpg
Vendvarrimi i Eazy-E

Stili i Vecant i tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimet Allmusic përmend Eazy-e-se si Ice-T, Redd Foxx, Mbretit tee, Bootsy Collins, Run DMC te, Richard Pryor, Lover egjiptian, Schoolly D, Too dollarë hort, e princit, Gang Sugarhill Barbie George Clinton. [36] NE dokumentarin Jeta Barbie Timez i Eric Wright, Eazy-E përmend bashkëpunon me shume Nga ndikimet e tij. Kur shqyrtimit Str8 off Tha Streetz Compton e Muthaphukkin, Stephen Thomas Erlewine vuri ne dukje "... Eazy-E Dashuri rigjallërohet, por Muzika NUK Fillon thjesht imagjinar. Ne Vend Qe te shtyn perpara Barbie duka krijuar Nje stil te veçantë, Qe shin MBI territorin e njohur gangsta, kompletuar me bas pafund, sintisajzerë whining, Barbie e pakuptimtë mburret ". [38] Kur shqyrtimit Eazy Duz - ajo, Jason Birchmeier e Allmusic tha: "Persa i përket prodhimit, Dr Dre Barbie Yella lajmëroj se bashku P-Funk, Def Jam-stil hip-hop, Barbie tingujt e mbetura te Elektro-Mesit i '80 Los Angeles, dukë krijuar Nje stil te dendura, i shokuar, Barbie tërësisht Unik te gomave ". Birchmeier pershkruar stilin si Eazy" dendur, Unik, Adoleshenti i shokuar ", tha Barbie se AJO dukej" absolutisht revolucionare ne Vitin 1988 ". Anetare te tyre nuk pajtohen NWA shkroi tekstin për Eazy Duz - IT mua: Ice Cube, DOC, Barbie MC Ren [39] 5150 PE:. Faqja 4 karakteristika Tha sëmurë Nje kenge e shkruar Nga Naughty By Nature.Udhë "Merry Xmas Muthaphuckkin" Menajahtwa përmban, të hikërror, i Barbie Atban Klann SI vokalistët mysafir, i Barbie "Sniper lagjes" përmban Kokane si këngëtar Nje mysafir. [40] Fillon me (Dr Dre) 187um Killa përmban vokalistët tyre nuk pajtohen mysafir, dukë përfshirë Dresta gangsta, BG Knocc Out. Kokane, Cold 187um, Rhythum D, Barbie Dirty Kuq. [41] Str8 off Tha Streetz e Muthaphukkin Compton paraqitur mysafir vokalistët Kafshëve, Duka përfshirë BG Nga Knocc, Dresta Gangsta, Sylk-E. Fyne, Dirty Kuq, Menajahtwa, Roger Troutman, Barbie ish-anëtarët e NWA MC Ren Barbie DJ Yella

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]