Jump to content

Kanye West

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kanye West
Karierra Muzikore
ZhanretHip hop
Instrument(et)
Labeli
Faqja në rrjetkanyewest.com

Kanye Omari West (/ˈkɑːnj/; lindur në 8 qershor, 1977) është një Amerikan reperi, këngëtar, kompozitor, rekord prodhues, sipërmarrës dhe stiliste e modës. E lindur në Atlanta dhe e ngriti në Çikago, Kanye për herë të parë u bë i njohur si një prodhues për Roc-A-Fella Records në fillim të viteve 2000, duke kontribuar për të goditur teke për artistë të tillë si Jay-Z, Ludacris dhe Alicia Keys. Qëllim në ndjekjen e një solo karrierën si një reperi, Kanye kishte lëshuar albumin e tij debutues Në Kolegjin e Braktisjes së shkollës në vitin 2004 për të përhapur kritike dhe komerciale sukses, dhe themeloi etiketë rekord të MIRË të Muzikës. Ai vazhdoi të ndjekë një shumëllojshmëri të stileve në albumet e mëvonshme, duke përfshirë polarizing por me ndikim 808s & Heartbreak (2008). Ai lëshuar vlerësua në mënyrë kritike albumin My Beautiful Dark Twisted Fantasy  në vitin 2010, dhe pasohet me albume të tilla si gërryes Yeezus (2013) dhe e ndarë Jetën e Pablo (2016) të plotë-length bashkëpunimet me Jay-Z dhe Kid Cudi.

Kanye është shquar për pikëpamjet dhe jetën jashtë muzikës e kanë marrë të rëndësishme të zakonshme vëmendje. Ai ka qenë një shpeshta burim i polemikave për sjelljen e tij në dhënien e tregon, në media sociale, dhe në të tjera publike cilësimet, si dhe komentet e tij për të muzikës dhe modës industri, SHBA politikë, dhe racës. Si një stilist, ai ka bashkëpunuar me Nike, Louis Vuitton, dhe A. P. C. në të dy veshje dhe këpucë, dhe e kanë më të dukshëm rezultuar në YEEZY bashkëpunim me Adidas në fillim të 2013. Ai është themelues dhe kryetar i krijuese kompanisë përmbajtjes DONDA. Martese të personalitetit televiziv Kim Kardashian ka qenë edhe një burim të konsiderueshme vëmendjen e mediave.

Kanye është ndër më kritike vlerësua muzikantë të shekullit të 21-të dhe një nga më të mirë-shitjen e muzikës, artistët e të gjitha kohërave.[2] Ai ka fituar një total prej 21 Grammy Awards, duke e bërë atë një nga më të dhënë artistët e të gjitha kohërave dhe më të Grammy-jepet artist i brezit të tij.[3] Tre albumet e tij kanë qenë të përfshira dhe renditet në Rolling Stone's 2012 rinovuar e "500 Albumet më të Madh të të Gjitha kohërave" listë. Koha revistë e quajtur atë si një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë në vitin 2005 dhe 2015.

Kanye Omari West ishte e lindur në 8 qershor, 1977, në Atlanta, Gjeorgji. Pasi që prindërit e tij të divorcuar kur ai ishte tre vjeç, ai u zhvendos me nënën e tij në Chicago, Illinois. babai i Tij, Ray West, është një ish - Black Panther dhe ishte një nga të parët e zi photojournalists në Atlanta Journal-Kushtetutës. Ray West më vonë ishte një këshilltar i Krishterë, dhe në vitin 2006, hapi Ujë të Mirë Dyqan dhe Kafe në Lexington Park, Maryland me fillimin e kapitalit nga biri i tij. Nëna e Kanye, prof. Dr. Donda C. (Williams) Perëndim, ishte një profesor i gjuhës angleze në Clark Atlanta Universiteti, dhe shefi i Departamenti i anglishtes në Chicago në Universitetin Shtetëror të para në pension për të shërbyer si menaxheri i tij. Kanye u shtrua në një nga klasa e mesme sfond, të pranishëm Polaris Shkolla e Lartë në periferi Lisi Lëndinë, Illinois, pasi që jetojnë në Çikago. Në moshën 10-vjeçare, në Perëndim lëvizur me nënën e tij në Nanjing, Kinë, ku ajo ishte e mësimdhënies në Nanjing të Universitetit , si pjesë e një programi shkëmbimi. Sipas nënës së tij, Kanye ishte i vetmi i huaj në klasën e vet, por u vendos në të mirë dhe të shpejtë të kap të gjuhës, edhe pse ai ka harruar që pjesa më e madhe. Kur e pyetën tij e notave në shkollën e mesme, në Perëndim u përgjigj: "unë kam Një-së dhe B-së. Dhe unë nuk jam edhe frontin'.

Kanye kishte treguar një prirje për art në një moshë të hershme; ai filloi shkrimin e poezisë, kur ai ishte pesë vjeç.[4] nëna e Tij kujton se ajo së pari mori njoftimin e Kanye pasionin për vizatimin dhe muzikë kur ishte në klasën e tretë. West, Donda, p. 105 Kanyei filloi rep në klasën e tretë dhe filluan të bërë kompozimet muzikore në klasën e shtatë, përfundimisht shitjen e tyre për artistët e tjerë.[5] Në moshën trembëdhjetë, në Perëndim shkroi një këngë rap quajtur "Green eggs and Ham" dhe filloi t'i bindte nënën e tij për të paguar $25 një orë kohë në një studio regjistrimi. Ajo ishte e vogël, e papërpunuar bodrum studio ku një mikrofon të varur nga tavani me anë të një teli rrobat hallkë. Edhe pse kjo nuk ishte ajo  nëna e donte, ajo megjithatë e mbështetën atë. Kanye kalon shtigje me prodhues/DJ Asnjë I. D., me të cilin ai shpejt formuar një miqësi të ngushtë. Nuk I. D. shpejt u bë e Kanyes mentor, dhe qe nga ai që Kanye per  të mësuar se si për të marrë mostra dhe program rreh pas ai mori tij të parë shabllon në moshën 15.[6]:557 Pas diplomimit nga shkolla e mesme, Kanye mori një bursë për të marrë pjesë në Çikago e Akademisë Amerikane të Artit në vitin 1997 dhe filloi të marrë pikturë klasa, por menjëherë pas transferohen për Chicago State University për të studiuar gjuhën angleze. Ai shpejt e kuptoi se tij zënë të klasës orar të ishte në dëm të tij muzikore, të punës, dhe në 20 ai ra nga kolegji për të ndjekur e tij muzikore ëndrrat.[7] Ky veprim shumë i zemëruar nëna e tij, i cili ishte gjithashtu një profesor në universitet. Më vonë ajo komentoi se "ishte drummed në kokën time se kolegji është i biletës për një jetë të mirë... por disa qëllimet e karrierës nuk do të kërkojnë në kolegj. Për Kanye për të bërë një album të quajtur Kolegj të Braktisjes së shkollës, ajo ishte më shumë për të pasur guxim të përqafojë të cilët ju, në vend se të ndjekur rrugën shoqëria e ka gdhendur për ju.":558

1996-2002: punë e Hershme dhe Roc-A-Fella Records

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanye West filloi të tij të hershme e prodhimit të karrierës në mesin e viteve 1990, krijimi i godet në radhë të parë për zhvillim lokal artistët, në fund të zhvilluar një stil që të përfshira përshpejtimin e zëshme mostra nga klasike shpirtit të dhënat. E tij të parë zyrtare prodhimin e kredive arriti në moshën nëntëmbëdhjetë, kur ai prodhuar tetë këngë më Poshtë në Tokë, 1996 albumin e tij debutues të një Chicago reperi i quajtur Grav. Për një kohë, Kanye ka vepruar si një fantazmë e prodhuesve për Deric "D-Pikë" Angelettie. Për shkak të tij në bashkëpunim me D-Pikë, West nuk ishte në gjendje për të nxjerrë një album solo, kështu që ai e krijoi dhe u bë një anëtar dhe prodhuesi i Go-Getters, një fund-viteve 1990 Chicago rap grup i përbërë prej tij, GLC, Timmy G, me të Vërtetë Doe, dhe Arrowstar. grupi i Tij u drejtua nga Gjoni "Monopol" Johnson, Nuk Crowley, dhe të Lumtur Lewis nën menaxhimin e studios Ngutje Periudhe. Pas vijojnë një sërë promovuese shoots foto dhe të bëjnë disa radio paraqitjet, Shko-Getters lëshuar tyre të parë dhe të vetëm në studio albumin Rekord Botëror Mbajtësit në vitin 1999. Albumi tipare të tjera të Çikagos, bazuar në rappers të tilla si Rhymefest, Mikkey Halsted, Miss Criss, dhe Shayla G. Ndërkohë, prodhimi ishte trajtuar nga Kanye  Arrowstar, Boogz, dhe Brian "Gjithë Ditën" Miller.

Kanye kishte shpenzuar shumë fund të viteve 1990 prodhuar të dhëna për një numër të njohura të artistëve dhe grupeve muzikore. të tretë Të këngës në Foxy Browns'e dytë studio album Chyna Kukull ishte prodhuar nga Kanye. E saj të dytë përpjekje më pas u bë shumë i parë hip-hop album nga një femër reperi për debutimin në krye të SHBA-ve Billboard 200 në tabelë e saj të javës së parë të lirimit. Kanye kishte prodhuar tre këngë në Harlem Botës'më parë dhe të vetëm në albumin e Lëvizjes së bashku me Jermaine Dupri dhe prodhimin duo Trackmasters. Këngët e tij të botuar rappers Nas, Drag-Në, dhe R&B këngëtari Carl Thomas. E nëntë të ndjekur nga Bota e Partisë, e fundit Goodie Mob album të tipar i rap grupit të katër anëtarët themelues para tyre break-up, ishte bashkë-prodhuar nga Kanye me menaxheri i tij Deric "D-Pikë" Angelettie. Në fund të mijëvjeçarit, Kanye përfunduan me prodhimin e gjashtë këngë për të Treguar 'Em Pse U Madd, një album që u lirua nga D-Dot nën pseudonimin e Madd Reperi; një karakter imagjinar ai krijoi për një skit më Famëkeq B. I. G.s'e dytë dhe të fundit studio albumin e Jetës Pas Vdekjes.  Eminem.

Kanye ka marrë brohoritje e prodhimit të punojnë për Jay-Z's Project; të dy janë fotografuar këtu në vitin 2011.

Kanye  mori e tij të madh të thyer në vitin 2000, kur filloi të prodhojë për artistët në Roc-A-Fella Records. Në perëndim erdhi për të arritur njohjen dhe është kredituar shpesh me ringjalljen e Jay-Z e karrierës, me kontributet e tij në rap manjatit me ndikim të vitit 2001 album Projekti. Projekti është vazhdimisht e renditur ndër më të mëdha të hip-hop albume, dhe kritike financiare dhe suksesin e albumit të krijuara të konsiderueshme interesi në Perëndim si një prodhues. duke Shërbyer si një shtëpi e prodhuesve për Roc-A-Fella Records, në Perëndim të prodhuar të dhënat për artistët e tjerë nga etiketë, duke përfshirë Beanie Sigel, Freeway, dhe Cam'ron. Edhe ai e përgatiti këngët hit për Ludacris, Alicia Keys, dhe Janet Jackson.

Megjithë suksesin e tij si një prodhuesi, Kanye  është e vërtetë aspiratë ishte të jetë një reperi. Edhe pse ai kishte zhvilluar tij rep shumë kohë para se ai filloi prodhimin, ajo shpesh ishte një sfidë për Kanye që të jetë e pranuar si një reperi, dhe ai luftoi për të arritur një rekord të merren.[8] të Shumta kompanitë rekord të injoruar atë, sepse ai nuk e portretizojnë 'gangsta imazh' i shquar në rrjedhë hip hop në atë kohë.:556 Pas një sërë takimesh me Kryeqytet të Dhënat, Kanye ishte në fund të fundit e mohoi një artist marrëveshje.

Sipas Kryeqytet Rekord është Një&R, Joe Weinberger, ai u afrua nga Kanye dhe pothuajse të nënshkruar një marrëveshje me të, por një tjetër person në kompani të bindur Kryeqytetin e presidentit jo. të Dëshpëruar për të mbajtur në Perëndim nga defecting për një tjetër emërtim, pastaj-label kokën Damon Dash me keqardhje nënshkruar Perëndim të Roc-A-Fella Records. Jay-Z më vonë e pranoi se Roc-A-Fella fillimisht ishte të gatshëm për të mbështetur Kanyen si një reperi, duke pretenduar që shumë e panë si një prodhues i pari dhe më kryesorja, dhe se sfondit të tij në kontrast me atë të tij labelmates.:556[9]

Kanye’s breakthrough i erdhi një vit më vonë, më 23 tetor 2002, kur, gjatë drejtimit të makinës në shtëpi nga një Kaliforni studio regjistrimi, pas punës vonë, ai ra në gjumë në timon duke shkaktuar një kokë në përplasje me një tjetër makinë. rrëzimin e la me një të shkatërruar nofulla, dhe që kishte për të wired mbyllur në reconstructive kirurgji. Përplasje theu të dy këmbëve të tjera shofer. aksidentit frymëzuar Kanye dy javë pasi u pranua në spital, ai shënoi një këngë në Rekord të Bimëve Studios tij me nofulla ende wired mbyllur. përbërja, "Nëpër Tela", shprehet Kanye përvojë pas aksidentit, dhe ka ndihmuar të hedhë themelet për albumin e tij debutues, si në bazë të Kanyes "të gjitha më të mirë artistë kanë shprehur atë që ata ishin duke shkuar nëpër të". Kanye shtuar se "albumi im ishte mjekësisë", si duke punuar në regjistrimin e hutuar atë nga dhimbja. "Nëpër Tela" ishte hera e parë në dispozicion në Perëndim është Marrë Edhe më Shpejt... mixtape, lëshuar në dhjetor të vitit 2002. Në të njëjtën kohë, në Perëndim të ditur se ai ishte duke punuar në një album të quajtur Kolegji Braktisjes së shkollës, të cilit temë të përgjithshme, ishte "bëni vendimet tuaja. Nuk e le të shoqërisë thoni ju, 'Kjo është çfarë keni për të bërë.'"

2003-06: Kolegji Braktisjes së shkollës dhe Vonesë të Regjistrimit të

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kanye kryerjen në Portland në dhjetor të vitit 2005, si një mbështetës veprojnë për U2 tyre Marramendje Turne.

pjesa tjetër e albumit në Los Kanye ka regjistruar ne Los Anxhelos, ndërsa shërimi nga aksident me makinë. Pasi kishte përfunduar albumin, ajo u zbulua muaj para lirimit të tij sot. Megjithatë, Kanye vendosi për të përdorur mundësinë për të shqyrtuar album, dhe Kolegji e Braktisjes së shkollës ishte dukshëm remixed, remastered, dhe të rishikuar më parë u lirua. Si rezultat, disa këngë të destinuar fillimisht për albumin e tyre të ishin më pas e tërhoqi, në mesin e tyre "të Mbajtur Marrjes" me Ol' Dirty Bastard dhe "E Mirë, e Keqe dhe e Shëmtuar" me Pasoja. Perëndim meticulously rafinuar të prodhimit, duke shtuar varg marrëveshjeve, ungjillin kori, përmirësimi i daulle e programimit dhe të reja vargje. Kanye  perfectionism çuar Në Kolegjin e Braktisjes së shkollës të ketë për lirimin e saj e shtyrë tri herë nga e saj fillestare data në gusht të vitit 2003.

Kolegji Braktisjes së shkollës ishte në fund të lëshuar nga Roc-A-Fella në shkurt të vitit 2004, të shtënat për numrin dy në Billboard 200 , si debutimin e tij të vetme, "Nëpër Tela" arriti kulmin në numrin e pesëmbëdhjetë në Billboard Hot 100 tabelë për pesë javë. "i Ngadalshëm Jamz", e tij e dytë e vetme e shfaqur Twista dhe Jamie Foxx, u bë një edhe më të mëdha sukses: ai u bë tre muzikantë' e parë numri një hit. Kolegji Braktisjes së shkollës marrë pranë universal brohorit kritike nga bashkëkohore kritikët e muzikës, ishte votuar krye albumin e vitit me dy të madh të muzikës publikimet, si dhe ka qenë vazhdimisht renditet në mesin e madh të hip-hop punon dhe debutimi i albumeve nga artistët. "Jezusi Ecën", albumin e katërt të vetme, ndoshta ekspozuar në Perëndim për një audiencë më të gjerë; këngë e lëndës shqetësimet e besimit dhe të Krishtërimit. Kënga megjithatë arriti majën 20 të Billboard pop listat, pavarësisht industrisë drejtuesit e' parashikimet që një këngë që përmbajnë të tilla blatant deklaratat e besimit kurrë nuk do të bëjë ajo për radio. Kolegji Braktisjes së shkollës, përfundimisht do të jetë i certifikuar trefishtë platinum në SHBA, dhe që mblidhet në Perëndim 10 nominime Grammy, duke përfshirë Albumin e Vitit, dhe më të Mirë Rap Albumi i (i cili e mori). Gjatë kësaj periudhe, në Perëndim të themeluar edhe Muzika e MIRË, një etiketë rekord dhe menaxhimin e kompanisë që do të shkojnë në shtëpinë shoqërues artistët dhe prodhuesve, të tilla si Asnjë I. D. dhe John Legend. Në të njëjtën kohë, pika fokale e Perëndimit të prodhimit të stilit të ishte përdorimi i shpejtoi-up vokale mostra të shpirtit të dhënat. Megjithatë, pjesërisht për shkak të brohoritje e Kolegjit të Braktisjes së shkollës, të tilla mostrave të kishte qenë shumë më e kopjuar nga të tjerët; me se tepruar, dhe gjithashtu për shkak se Uest ai ishte bërë shumë i varur nga teknika, ai vendosi për të gjetur një të ri të shëndoshë. Gjatë kësaj kohe, ai, gjithashtu, i prodhuar për teke Raki, e Zakonshme, John Legenddhe Lagjeve të Fshatit.

Fillimi i tij e dytë përpjekje që të bjerë, në Perëndim do të investuar dy milionë dollarë dhe për të marrë më shumë se një vit për zeje e tij të dytë album. Kanye ishte mjaft i frymëzuar nga Roseland NYC të Jetuar, një 1998 album të jetojnë nga anglishtja, trip hop grupit Portishead, i prodhuar me New York Filharmonia Orkestër. Herët në karrierën e tij, album të jetojnë kishte frymëzuar atë për të përfshirë varg marrëveshjet e tij në hip-hop prodhimit. Edhe pse Kanye nuk kishte qenë në gjendje të përballojë shumë live instrumentet rreth kohës së albumin e tij debutues, paratë e tij për suksesin komercial të mundësuar atij që të punësojë një varg orkestër për albumin e tij të dytë me Vonesë të Regjistrimit. Kanye ka bashkëpunuar me American film rezultatin kompozitor Jon Brion, që ka shërbyer si albumi është bashkë-producent ekzekutiv për disa këngë. edhe Pse Brion nuk kishte asnjë përvojë të mëparshme në krijimin e hip-hop records, ai dhe Kanye kan  gjetur se ata mund të produktivitet të punojnë së bashku pas tyre të parë pasdite në studio ku ata zbuluan se as mbyllur e tij muzikore, njohuritë dhe vizion për një specifike zhanër. Vonë Regjistrimit shitur mbi 2.3 milionë njësi në Shtetet e Bashkuara vetëm nga fundi i vitit 2005 dhe është konsideruar nga vëzhguesit e industrisë, si i vetmi i suksesshëm i madh album lirimin e sezonin vjeshtë, e cila kishte treguar vazhdimisht në rënie CD shitjes.

Ndërsa Kanye ka hasur në kundërshtimin një vit më parë kur ai sulmuan nga American Music Awards të vitit 2004, pas humbjes së Best New Artist,[10] e tij të parë në shkallë të gjerë të polemika erdhi vetëm pak ditë pas Vonesë të Regjistrimit's për shtyp, gjatë një përfitim koncert për Uragani Katrina viktimave. Në shtator të vitit 2005, NBC transmetuar Një Koncert për Uragani Lehtësim, dhe në Kanye ishte një paraqiti folësin. Kur Kanye  po prezantoj në krah të aktorit Mike Myers, ai devijuar nga përgatitur skenarin. Myers foli tjetër dhe vazhdoi të lexojë shkrimin. Kur ishte radha e kanyes për  të folur përsëri, ai tha:"Xhorxh Bush, nuk kujdeset për zezakët."[a] West koment arritur shumë i Shteteve të Bashkuara, duke çuar në reagime të përziera; Presidenti Bush më vonë do të telefononi atë një nga më "të neveritshme momente" e tij të presidencës.[11] Kanye ka ngritur më tej kontradiktat në janar të vitit 2006, kur ai e parashtroi në kopertinën e Rolling Stone i veshur me një kurorë me gjemba.

2007-09: Diplomimit, 808s & Heartbreak, dhe VMAs polemika

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fresh off shpenzimet e vitit të kaluar turne botën me U2 tyre Marramendje Turne, Kanye u ndie e frymëzuar për të hartuar anthemic rap këngët që të mund të funksionojë në mënyrë më efikase në një pjesë të madhe të vendit. Për këtë qëllim, në Perëndim të inkorporuara synthesizer e tij në hip-hop prodhimit, të shfrytëzohen më e ngadalshme tempos, dhe eksperimentuar me muzikë elektronike dhe të ndikuar nga muzika e viteve 1980. përveç U2, Perëndimi e tërhoqi muzikore me frymëzim nga arena rock grupe të tilla si Rolling Stones dhe Led Zeppelin në aspektin e melodi dhe të gjithë këta njerëz të progresit. Për të bërë tij të ardhshëm përpjekje, e treta planifikuar tetralogy e arsimit-themed albume në studio, më shumë meditues dhe personale në lyricism, Kanye  ka dëgjuar popullore dhe vendit këngëtarja-songwriters Bob Dylan dhe Johnny Cash në shpresat e zhvillimit të metodave të shtonte tij lojë fjalësh dhe tregimit aftësinë.

Në perëndim kryer në vitin 2008.

Studio e trete e Kanyes album, Diplomimit, mblidhet i madh publicistik kur lirimin e saj data përballë Perëndimit në një shitje të konkurrencës kundër reperi 50 Cent's Kurtis. Pas tyre, shtator 2007 liron, e Diplomimit të outsold Kurtis me një diferencë të madhe, debuting në numër një në SHBA Billboard 200 tabelë dhe shitjen e 957,000 kopje në e saj të parë në javë. të Diplomimit të vazhduar vargun e kritike dhe komerciale sukseset nga Kanye dhe albumit të çojë e vetme, "më të Fortë", që mblidhet të tij të tretë numri një hit. "më të Fortë", i cili mostrat frëngjisht house Daft Punk, ka qenë i akredituar jo vetëm për të inkurajuar të tjerë të hip-hop artistëve për të përfshirë shtëpinë dhe electronica elemente në muzikë, por edhe për të luajtur një pjesë në ringjalljen e disko dhe elektro-infused muzika në fund të viteve 2000. Ben Detrick të XXL cituar rezultatet e shitjeve të konkurrencës në mes të 50 Cent është Curtis dhe Kanye Diplomimit si përgjegjëse për të ndryshuar drejtimin e hip-hop dhe duke hapur rrugën për re rappers të cilët nuk ndjekin hardcore-gangster myk, të shkrimit, "Nëse ka pasur ndonjëherë një çast momenti për të treguar hip-hop e ndryshon drejtimin, ajo mund të ketë ardhur, kur 50 Cent konkurruan me Kanye në vitin 2007 për të parë e të cilit album do të pretendojnë superiore shitje."

Kanye  jetën e mori një drejtim tjetër kur nëna e tij, Donda Perëndim, vdiq nga komplikimet nga kirurgji kozmetike që përfshin abdominoplasty dhe reduktimi i gjirit në nëntor të vitit 2007. Muaj më vonë, në Perëndim dhe të fejuarën e Alexis Phifer përfundoi angazhimit të tyre dhe e tyre long-term marrëdhënie të përhershme, i cili kishte filluar në vitin 2002. ngjarjeve, thellësisht Perëndimor, të cilët nisën të tij, 2008 Shkëlqim në Errësirë Turne menjëherë pas kësaj. Purportedly sepse emocionet e tij nuk mund të tjetërsohen përmes rep, Perëndimi vendosi për të kënduar duke përdorur zërin audio procesor Auto-Tune, të cilat do të bëhet një pjesë thelbësore e tij të ardhshëm përpjekje. Në perëndim më parë kishin eksperimentuar me teknologjinë për albumin e tij debutues Në Kolegjin e Braktisjes së shkollës për sfond vokal të "Jezusi Ecën" dhe "Kurrë Le të Më Poshtë." Regjistruar më së shumti në Honolulu, Hawaii në tri javë, Perëndim njoftoi albumin e tij të katërt, 808s & Heartbreak, në vitin 2008 MTV Video Music Awards, ku ka kryer udhëheqjen e saj të vetme, "Love Lockdown". Muzika publikun ishin të befasuar nga uncharacteristic prodhimit stili dhe prezenca e Auto-Tune, e cila typified para-lirimin përgjigje të regjistruar.

Në perëndim duke punuar në studio në vitin 2008, i shoqëruar nga mentori Nuk I. D. (majtas).

808s & Hidhërimin, e cila përmban një përdorim të gjerë të njëjtin emër Roland TR-808 daulle makinë dhe përmban tema e dashurisë, vetmia, dhe dhimbje, u lirua nga Island Def Jam për të kapitalizuar mbi Falenderimeve fundjavë në nëntor të vitit 2008. Komente të ishin pozitive, edhe pse pak më të përziera se tij përpjekjet e mëparshme. Pavarësisht kësaj, të dhënat e teke demonstruar shquar tabelë shfaqje. Pas lirimit të tij, të çojë e vetme "Love Lockdown" debutoi në numrin tre në Billboard Hot 100 dhe u bë një "të Shtënë të Nxehtë Debutues", ndërsa ndjekin-up të vetme "Heartless" e kryer në mënyrë të ngjashme dhe u bë e tij të dytë të njëpasnjëshëm "Hot Shtënë Debutues" nga debuting në numrin katër në Billboard Hot 100., Ndërsa ajo u kritikua para lirimit, 808s & Heartbreak kishte një efekt të rëndësishëm në hip-hop muzikës, duke inkurajuar të tjera rappers për të marrë më shumë kreative rreziqet e tyre institucionale.

Në perëndim është e diskutueshme incident të vitit të ardhshëm në 2009 MTV Video Music Awards ishte ndoshta i tij më i madh polemika, dhe i çoi për të përhapur zemërim në të gjithë industrinë e muzikës. Gjatë ceremonisë, Perëndimi u rrëzua në skenë dhe e mori mikrofonin nga fituesi Taylor Swift , në mënyrë që të shpallin se, në vend të kësaj, Beyonce's video për "të Vetme Zonjat (vini një Unazë në të)", i nominuar për të njëjtin çmim, ishte "një nga videot më të mira të të gjitha kohërave". Ai me pas u tërhoq nga pjesa e mbetur e tregojnë për veprimet e tij. Perëndimi është Fama e Vret turne me Lady Gaga u anulua në përgjigje të polemikave.

Periudhën 2010-12: e Mia të Bukura të Errët Shtrembëruar Fantazi dhe bashkëpunime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shumë publicitet incident, Perëndimi mori një pushim të shkurtër nga muzika dhe e hodhi veten e tij në mënyrë, vetëm për vrimë deri në Havai për disa muajve të ardhshëm të shkruar dhe për të regjistruar albumin e tij të ardhshëm. Importimin e tij të preferuar prodhuesit dhe artistët për të punuar në dhe të frymëzojë e tij të regjistrimit, në Perëndim të mbahen inxhinierët pas këshillave 24 orë në ditë dhe fjetën vetëm në increments. Noeu Callahan-Bever, një shkrimtar për të Ndërlikuara, ishte i pranishëm gjatë seancave dhe e përshkroi "komunale" atmosferë si kështu: "Me të drejtën e këngëve dhe të drejtën album, ai mund të kapërcejë çdo dhe të gjitha polemikave, dhe ne jemi këtu për të kontribuar, në sfidë, dhe frymëzojnë." Një shumëllojshmëri të artistë kanë kontribuar për projektin, duke përfshirë dhe miqtë e ngushtë Jay-Z, Kid Cudi dhe Pusha T, si dhe off-the-wall bashkëpunime, si me Justin Vernon e Bon Iver.

Në perëndim kryerjen në SWU Muzika & Arts Festival në Brazil, 2011

 My Beautiful  Dark Twisted Fantasy, Perëndimi i pestë në studio album, u lirua në nëntor të vitit 2010 për të përhapur brohorit nga kritikët, shumë prej të cilëve e konsiderojnë atë si më të mirën e tij të punës dhe i tha: "ajo forcoi tij replikë.[12] Në kontrast të plotë tij të mëparshme përpjekje, e cila botuar një minimalist të shëndoshë, të Errët Fantazi miraton një maksimaliste të filozofisë dhe të merret me tema të famshëm dhe të tepërta. rekord përfshirë ndërkombëtare hit "të Gjitha Dritat", dhe Billboard hitet "Fuqia", "Përbindëshi", "Runaway",[13] kjo e fundit e cila shoqërohet një 35-minutësh i filmit me të njëjtin emër me regji dhe starring në Perëndim.[14] Gjatë kësaj kohe, në Perëndim të iniciuar muzikë pa pagesë program të MIRË të premten përmes tij të internetit, duke ofruar një shkarkim të lirë e më parë unreleased këngët çdo të premte, një pjesë e të cilave ishin përfshirë në këtë album. Ky promovim u zhvillua nga 20 gusht – dhjetor 17, 2010. Të errët Fantazi shkoi për të shkuar platinum në Shtetet e Bashkuara,[15] por e saj mosveprim si një konkurrent për Albumin e Vitit në 54th Grammy Awards ishte parë si një "snub" nga disa media.[16]

2011 pashë Perëndim të hyjë në një festival turne për të përkujtuar lirimin e Mia të Bukura të Errët Shtrembëruar Fantazi kryerjen dhe headlining festivale të shumta, duke përfshirë; SWU Muzikës Dhe Arteve, Austin Kufijve të Qytetit, Oya Festival, Rrjedhën e Festivalit, Live Music Festival, Big Dridhura, Thelbi Music Festival, Lollapalooza dhe Coachella e cila u përshkrua nga Hollywood Reporter si "një nga më të mëdha të hip-hop grupet e të gjitha kohërave", Perëndim lëshuar bashkëpunuese album të Shikojnë Fronin me Jay-Z në gusht të vitit 2011. Duke punësuar një strategjinë e shitjes që lëshuar albumin digjitale javë para saj fizike homologut, të Shikojnë Fronit u bë një nga disa emërtim të mëdha albumet në Internet në moshë për të shmangur një rrjedhje. "Niggas in Paris", u bë rekord të lartë vizatimin e vetme, arritjes në numër pesë në Billboard Hot 100. bashkë-headlining Watch Fronin Turneu nisi në tetor të vitit 2011 dhe përfundoi në qershor të vitit 2012. Në vitin 2012, në Perëndim lëshuar album përmbledhje Cruel Summernjë përmbledhje e këngë nga artistë nga e Perëndimit etiketë rekord të MIRË të Muzikës. Cruel Summer prodhuar katër teke, dy prej të cilave i kryer brenda krye të njëzet e Hot 100: "Mëshirë" dhe "Klikë". Perëndim drejtuar edhe një film me të njëjtin emër, që u dha premierë në vitin 2012 Festivalit të Filmit në Kanë në porosi piramida-formë shqyrtimit pavioni shfaqur shtatë ekranet.

2013-15: Yeezus dhe Adidas bashkëpunim

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seanca për Perëndimit gjashtë solo përpjekje të fillojë të marrë formën e vet në fillim të 2013 në e tij personale loft dhomën e ndenjjes së në Paris hotel. të Vendosur për të "minuar komerciale", ai edhe një herë ka sjellë së bashku të afërt, bashkëpunëtorët dhe u përpoq për të përfshirë Chicago stërvitje, dancehall, acid shtëpidhe industriale muzikë. frymëzuar Kryesisht nga arkitektura, Perëndim perfectionist tendencat e udhëhequr atë që të kontaktoni me producentin Rick Rubin pesëmbëdhjetë ditë trembur e tij për shkak të datës për këmbësorët poshtë rekord i shëndoshë në favor të më shumë qasje minimalist. Fillestare promovimin e gjashtë e tij të albumit të përfshira në mbarë botën video projektet e albumit të muzikës dhe të jetojnë në televizion shfaqje. Yeezus, Perëndimit gjashtë album, u lirua në qershor 18, 2013, për të ngrit në qiell komente nga kritikët. Kjo u bë e tij të gjashtë të njëpasnjëshme numër një debutues, por edhe shënuar tij më të ulët solo hapjen e javës së shitjes. Def Jam lëshuar "Black Skinhead" të radios në korrik të 2013 si albumit të çojë e vetme.

Në shtator 2013, Kanye West njoftoi se ai do të jetë headlining e tij të parë solo turne në pesë vjet, për të mbështetur Yeezus, me qytetar Amerikan reperi Kendrick Lamar shoqërojnë atë si mbështetës të veprojë.[17][18] udhëtimi u takua me rave komente nga kritikët.[19] Rolling Stone e përshkroi atë si "crazily zbavitëse, jashtëzakonisht ambicioz, emocionale që ndikojnë (me të vërtetë!) dhe, më e rëndësishmja, krejtësisht të bonkers." Shkrim për Forbes, Adhuruesit O'Malley Greenburg vlerësoi Perëndimit për "marrjen e rreziqeve që disa pop yjet, nëse ka ndonjë, janë të gatshëm të marrin në e sotme të hiper-të ekspozuar botëror i pop," përshkrimit të tregojnë si "lodhur dhe të pakëndshme në kohë, por [ajo] ua kalon në sfiduese normat dhe provokuese menduar në një mënyrë që vetëm nuk është e zakonshme për të zakonshme muzikore në veprat e vonë."[20]

Në perëndim duke performuar në Yeezus Turne në vitin 2013.

Në qershor 2013, në Perëndim dhe të personalitetit televiziv Kim Kardashian shpallën lindjen e fëmijën e tyre të parë, në Veri dhe angazhimit të tyre në tetor të përhapur vëmendjen e mediave. Në nëntor, në Perëndim, tha se ai kishte filluar punën në e tij të ardhshëm studio album, duke shpresuar për lirimin e tij nga mesi i vitit 2014, me prodhimin nga Rick Rubin dhe Q-Tip. Në dhjetor 2013, Adidas njoftoi fillimin e tyre zyrtare veshje bashkëpunim me Perëndimin, të jetë premierë vitin e ardhshëm. Në Maj të Vitit 2014, West dhe Kardashian u martua në një ceremoni private në Firence, Itali, me një shumëllojshmëri të artistë dhe njerëz të famshëm të pranishëm. Perëndim lëshuar një të vetme, "Vetëm Një", duke shfaqur Paul McCartney, në dhjetor.

"FourFiveSeconds", në një të vetme të prodhuara së bashku me Rihanna dhe McCartney, u botua në janar të vitit 2015. Në perëndim, gjithashtu u shfaq në Saturday Night Live 40 Vjetorin e Veçantë, ku ai u dha premierë një këngë të re me titull "Ujq", duke shfaqur Rusia Furler dhe shokët e Çikagos reperi, Vic Mensa. Në shkurt të vitit 2015, në Perëndim premierë e tij të veshjeve bashkëpunim me Adidas, me të drejtë Yeezy Sezonit 1, në përgjithësi komente pozitive. Kjo do të përfshijë të Perëndimit Yeezy Rritur atlete. Në Mars 2015, West lëshuar vetme "Gjithë Ditën" shfaqur Theophilus London, Allan Mbretërinë dhe Paul McCartney. Perëndim kryer këngë në vitin 2015 BRIT Awards me një numër të NA rappers dhe mbretërinë e BASHKUAR, zhul MC-së duke përfshirë: Skepta, Wiley, Novelist, Fekky, Krept & Konan, Stormzy, Allan Mbretërisë, Theophilus London dhe Vic Mensa. Ai do të premierën e dytë përsëritje e tij të veshjeve të linjës, Yeezy Sezonin e 2-të, në shtator të vitit 2015 në New York Fashion Week.

Duke pasur fillimisht njoftoi për një album të ri të titulluar ndimoftë planifikuar për një 2014 lirimin, në Mars 2015 Perëndim njoftuar se albumi do të në vend që të jenë paraprakisht të quajtur SWISH. Në Maj 11, Perëndimi u dha doktor nderi nga Shkolla e Artit Instituti i Çikagos, për kontributet e tij të muzikës, të modës dhe kultura popullore, zyrtarisht duke e bërë atë një nderi të DFA. Në muajin e ardhshëm, në Perëndim titulluar në Festivalin Glastonbury në BRITANI të madhe, përkundër një peticion të nënshkruar nga pothuajse 135,000 njerëz kundër pamja e tij. Kah fundi i vendosur, Perëndimi shpalli veten e tij: "më i madhi që jetojnë rock star në planet". e Mediave, duke përfshirë faqet e mediave sociale si Twitter, ishin të ndarë në punën e tij. NME theksoi se "vendimi për librin në Perëndim për të çarë ka treguar se është e diskutueshme që nga shpallja, dhe tregojnë vetë u shfaq për të polarise dy Glastonbury goers dhe ata që tuned në për të parë në Tv e tyre." publikimi shtoi se "ai është lënë muzikën e tij të flasë për të dhe për të provuar veten." The Guardian , tha se "e tij të vendosur ka një egërsi të fuqishëm – por ka mangësi dhe zamuckuje, dhe ai shkurtime një cuditerisht lone figura në front të gjerë të turmës." Në shtator 2015, në Perëndim të kryera 808s & Heartbreak në tërësinë e saj dy net me radhë për të ngrit në qiell komente në Hollywood Bowl. Performanca botuar një 60-personi orkestër, një live band, të ftuar nga albumi dhe 70 plus valltarë. Në dhjetor 2015, në Perëndim të lëshuar këngën e titulluar "Fakte".

Jeta e Pablo dhe anulimin e udhëtimit Kanye njoftoi në janar të vitit 2016 që SWISH do të ishte lëshuar më 11 shkurt, dhe më vonë atë muaj, të lëshuar këngë të reja "Miq të Vërtetë" dhe një copëza të "Asnjë Më shumë Palëve në LA" me Kendrick Lamar. Kjo gjithashtu ringjallur MIRË të premten nismë në të cilën ai e liron të reja teke çdo të premte. Në 26 janar, në vitin 2016, në Perëndim zbuloi se ai kishte quajt album nga SWISHValë, dhe gjithashtu njoftoi kryeministri e tij Yeezy Sezonit të 3 veshje të vijë në Madison Square Garden. Në javët që çuan në albumin e lirimit, në Perëndim u bë i shtyer në disa Twitter polemika dhe u lirua disa ndryshimin iterations të pista listë për album të ri. Disa ditë para lirimit të tij, Perëndimi përsëri ndryshuar titulli, këtë herë për Jetën e Pablo. Mbi shkurt 11, West premierë album në Madison Square Garden , si pjesë e prezantimit të tij Yeezy Sezonit të 3 veshje linjë. Pas shfaqjes, në Perëndim njoftoi se ai do të jetë i modifikuar në udhë listën herë më shumë para për lirimin e saj për publikun, dhe më tej vonuar për lirimin e saj për të finalizuar regjistrimin e pista "Valë" në behest të bashkë-autor Shans Reperi. Ai publikoi albumin ekskluzivisht në Tidealit më 14 shkurt, në vitin 2016, pas një performance në SNL. Pas saj zyrtare streaming për shtyp, në Perëndim ka vazhduar të kallajxhi me një përzierje e disa këngë, të përshkrimit të punës, si "një të gjallë frymëmarrjen ndryshimin e shprehjes kreative" dhe duke shpallur në fund të albumin si një dominuese e lirimit. edhe Pse një deklaratë nga Perëndimi rreth Jetës së Pablo's lirimin fillestare treguan se albumi do të jetë i përhershëm ekskluzive për Tidealit, albumi u lëshua nëpërmjet disa të tjera konkurruese të shërbimeve duke filluar në prill.

Në perëndim kryerjen e gjatë e Saint Pablo Turne në vitin 2016.

Në shkurt të vitin 2016, në Perëndim deklaroi në Twitter që ai ishte duke planifikuar për lirimin e një tjetër album në verën e vitit 2016, paraprakisht quajtur Turbo Grafx 16 në referencë të viteve 1990 lojë video konsol me të njëjtin emër. Në qershor të 2016, në Perëndim të lëshuar bashkëpunuese të çojë e vetme "Champions" jashtë të MIRË të Muzikës në albumin e Egër të Dimrit, e cila ka ende që do të dalë. më Vonë atë muaj, në Perëndim lëshuar një diskutueshme video për të "Famshme", të cilat përshkruar dylli shifrat e disa të famshëm (duke përfshirë West, Kardashian, Taylor Swift, biznesmen dhe pastaj-kandidat presidencial Donald Trump, humorist Bill Cosby, dhe ish-presidenti George W. Bush) lakuriq duke fjetur në një shtrat të përbashkët. Në gusht 2016, në Perëndim filloi me Shën Pablo Turne në mbështetje të Jetës së Pablo. shfaqje botuar një celular fazë pezulluar nga tavani. Perëndim shtyrë disa datat në tetor pas Parisit grabitjen e disa të gruas së tij efektet. Në 21 nëntor, në vitin 2016, në Perëndim anulohet mbetur 21 datat për Shën Pablo Turne, pas një jave pa-tregon, ndërpritet koncerte dhe jnë për politikë. Ai ishte më vonë pranuar për psikiatrike të vëzhgimit në UCLA Medical Center. Ai qëndroi i shtruar ne spital gjatë Falenderimeve fundjavë për shkak të përkohshme psychosis që rrjedhin nga pagjumësia dhe ekstreme dehidratim. Pas këtij episodi Perëndim mori një 11 muaj pushim nga Twitter, dhe publikun në përgjithësi.

Në vitin 2017–të pranishëm: Ju, Fëmijët Shohin Fantazma dhe prodhimi i punës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo u raportua në Maj 2017 se Perëndimi ishte regjistrimi i ri i muzikës në Jackson Hole, Wyoming, me një gamë të gjerë të bashkëpunëtorëve. Në prill të vitin 2018, në Perëndim njoftoi planet për të shkruar një filozofi të titulluar Pushim Simulimi, më vonë, e cila sqaron se ai ishte ndarja e librit "në kohë reale" në Twitter dhe filloi postuar përmbajtje që u përshtatën për "stërvitje jetës". më Vonë se një muaj, ai gjithashtu njoftoi dy albume të reja, një album solo dhe vetë-titulluar bashkëpunim me Kid Cudi nën emrin Fëmijët Shohin Fantazmat, të cilat të dyja do të dalë në qershor. Përveç kësaj, ai zbuloi se ai do të prodhojë ardhshme albume nga Muzika e MIRË label-mates Pusha T dhe Teyana Tejlor, si dhe Nas. Menjëherë pas kësaj, në Perëndim të lëshuar jo-album teke të "Heqin Vetes", "e çuditshme, gibberish të pista" që kishte nonsensical lyrics dhe "Ju kundrejt Popullit", në të cilën ai dhe T. I. diskutuar Perëndimore është e diskutueshme mbështetjen e Donald Trump.

Pusha T Daytona, "projekti i parë nga Wyoming", u lirua në Maj të brohorit kritike, edhe pse albumi është arti – një fotografi e personit të vdekur këngëtarja Whitney Houstons'banjo se Perëndim paguar $85,000 të licencës – tërhequr disa polemika. pas një javë, në Perëndim të lëshuar albumin e saj, Ju. West ka sugjeruar se ai prish. origjinal regjistrimet e albumit dhe ri-regjistrohen brenda një muaji. javës pas, në Perëndim lëshuar një album të përbashkët me Kid Cudi, të titulluar Fëmijët Shohin Fantazmat, të quajtur me emrin e tyre të grupit me të njëjtin emër.K ka qenë i përcaktuar nga shpeshta stilistike ndërrime dhe qasjet e ndryshme muzikore. Të pyetur në lidhje të tij të hershme muzikore frymëzimin në vitin 2008, ai i quajtur artistë të tillë si Një Fis Quajtur Kërkimin, Stevie Wonder, Michael Jackson, George Michael, LL Cool J, Phil Collins dhe Madonna. Tjerë muzikantë West ka thirret si përgjithshme frymëzimin përfshijnë David Bowie, Miles Davis dhe Gil-Scott Heron. Perëndim ishte formatively mentored nga Çikago prodhuesi Nuk I. D., i cili e njohu për hip hop prodhimit në fillim të viteve 1990, duke lejuar një adoleshente në Perëndim të ulen në regjistrimin e seancave. Herët në karrierën e tij, në Perëndim e themeluan edhe një stil të prodhimit të quajtur "chipmunk shpirtit" të cilat shfrytëzohen ngritur-up vokale mostrat, zakonisht nga shpirti dhe R&B këngë, së bashku me vet daulle dhe instrumente. e Tij të parë të madhe lirimin e shfaqur markë tregtare e tij të zëshme mostrave të stilit të ishte "Kjo nuk Mund të Jetë Jeta", një titull nga Jay-Z është E Dinastisë: Roc La Familia. West ka theksuar Wu-Tang Clan prodhues RZA , si një ndikim në stilin e tij. Perëndimi i zhvilluar më tej në stilin e tij e tij në vitin 2004 albumin e tij debutues, Kolegji Braktisjes së shkollës. Pas një versioni të përafërt u zbulua, West meticulously rafinuar të prodhimit, duke shtuar varg marrëveshjeve, kori i ungjillit, dhe për të përmirësuar daulle programimit. album pa Perëndim të ndryshojnë nga e atëhershëm dominues gangster persona në hip hop në favor të më të ndryshme, ditës lirike subjektet duke përfshirë arsimin e lartë, materializmi, vetë-vetëdijes, minimum-paga e punës, institucionale paragjykime, familjen, seksualitetin, dhe personale e tij lufton në industrinë e muzikës.

Për albumin e tij të dytë, në Fund të Regjistrimit (2005), ai bashkëpunoi me një film të shënuar kompozitor Jon Brion dhe u ndikuar nga jo-rap ndikimeve të tilla si anglisht trip hop grupit Portishead. Përzierja Perëndim kryesor i ndjeshëm hip hop prodhimit me Brion e përpunuar dhoma pop orkestracion ose, albumi experimentally përfshirë në një rrjet të gjerë të zhanre të ndryshme dhe i shquar orkestrale elementeve, duke përfshirë varg marrëveshjeve, piano chords, bronzi grimca, dhe bri riffs, mes një morie të jashtme dhe të cilësisë së mirë me instrumentet. Kritik Robert Christgau shkroi se "nuk ka qenë kurrë më e hip-hop aq të ndërlikuara dhe delikate muzikore." Me albumin e tij të tretë, të Diplomimit (2007), në Perëndim lëvizur drejt një më shumë atmosferike, rock-tinged, elektronike-ndikuar stil, vizatim Evropian Britpop dhe Euro-disko, Amerikane alternative dhe indie-rock, dhe tij të lindjes Chicago shtëpi. Perëndimi e tërhoqi shumë të jetojnë instrumente që karakterizohet tij të mëparshme album dhe e zëvendësoi atë me të shtrembëruar, gotik sintisajzerë, shtëpisë rrahje, elektro-disko ritme, dhe një koleksion të gjerë të modulated elektronike zhurmat dhe dixhitale audio efektet. përveç kësaj, Perëndimi e tërhoqi muzikore me frymëzim nga arena rock grupe të tilla si Rolling Stones, U2, dhe Led Zeppelin. Në krahasim me albume të mëparshme, Diplomimi është shumë meditues, duke eksploruar në Perëndim e vet famë dhe çështje personale.

E Roland TR-808, mbajtësi i daulle makinë e cila ka shërbyer si një instrument i rëndësishëm në 808s dhe Hidhërimin.

studio e katert,album, 808s & Heartbreak (2008), shënoi një largim radikal nga e tij të mëparshme njoftime,[21] kryesisht braktisja rap dhe hip hop stylings në favor të një emotive, e zymte electropop shëndoshë[22][23][24] që juxtaposed Auto-Tuned kënduar vokal dhe e shtrembëruar Roland TR-808 daulle makinë[25] me droning sintisajzerë, gjatë vargjet, somber piano, dhe fisnore ritme.[26] albumi drew krahasimin me punën e viteve të 1980-ta post-punk dhe në valë të re të grupeve; West do të të rrëfej një prirje me artistë të tillë si Joy Division,[27] Gary Numan, dhe TJ Mjellmë[28][29] dhe më vonë e përshkroi 808s si "para e zezë valë të re të albumit."[30] Diskutuar album do të ndikojë mbi të mëvonshëm hip hop dhe R&B muzikë, Rolling Stone gazetar Mateu Trammell përshkruar 808s si "Kanye e më të rrezikuara të punës, dhe ndoshta e tij më të shkëlqyer."[31] Perëndim regjistruar tij të pestë, të albumit Tim të Bukur të Errët Shtrembëruar Fantazi (2010), me një gamë të gjerë të bashkëpunëtorëve. Albumi merret me temat e tepërt, të famshëm, dhe dekadence,[32] ka qenë e vërejtur nga shkrimtarët e saj maksimaliste estetike dhe përfshirja e elementeve nga Perëndimi e mëparshme të të katër albume.[33][34][35] Entertainment Weekly's Simon Vozick-Levinson vërejtur se elemente të tilla "të gjithë të përsëritet në pika të ndryshme", domethënë "luksoze shpirtin e vitit 2004 është E Kolegjit të Braktisjes së shkollës, simfonike krenarinë e Vonë e Regjistrimit, shkëlqim të vitit 2007 e Diplomimit, dhe e rraskapitur emocionalisht elektro i vitit 2008 është 808s & Heartbreak." Në një shqyrtim pozitiv, Andy Gill të Pavarur Të quajtur "në një prej pop-së gaudiest, më i madhërishëm përpjekjet e viteve të fundit, një jo-mban ndaluar muzikore extravaganza në të cilën çdo nocionin e shije të mirë është braktisur në derë".[36]

Përshkrimin e tij të gjashtë studio album Yeezus (2013) si "një protestë për të muzikës,"[37] Perëndim përqafuar një gërryes stil që inkorporuar një shumëllojshmëri të pazakonta ndikimeve. Muzika kritik Greg Kot e përshkroi atë si "armiqësore, gërryes dhe qëllimisht off-vendosja e" albumit që kombinon "botëve" të viteve 1980 -acid shtëpi dhe bashkëkohore Chicago stërvitje të muzikës, të viteve 1990 industriale muzikë, dhe "avant-rap" i Saulit Williams, Vdekje të Mbërthen dhe të Çuditshme në të Ardhmen. albumi gjithashtu inkorporon elementet e kurth muzikë,[38] , si dhe dancehall, punk, dhe elektro.[39][40] Frymëzuar nga minimalist hartimin e Le Corbusier dhe kryesisht elektronike , në natyrë, Yeezus vazhdon edhe në Perëndim është praktikë e eklektik dhe të pazakontë të mostrave.[41] Rolling Stone e quajti albumin e një "shkëlqyer, ngulët-compulsive karrierën e auto-korrekte".[42] Perëndimit shtatë album Jetën e Pablo u vu re për "lëndë të para, madje nganjëherë edhe me qëllim të çrregullt, të përbërjes" në dallim të Perëndimit mëparshme album.[43] Rolling Stone shkroi se "Ajo është projektuar për të duket si një punë në progres." Carl Wilson e Bisedimeve karakterizohet album, si krijimin e "çuditshme lidhjet ndërmjet Kanye është shumë iterations—shpirti-mostër amator, zemërthyer Auto-Tune crooner, hedoniste avant-pop kompozitor, industriale-rap shit-talker." Në perëndim fillimisht karakterizuar lirimin si "një ungjill album." Greg Kot e Chicago Tribune shkroi në shqyrtimin e tij e Jetën e Pablo, "Perëndimi është version i ungjillit prek në disa prej atyre të zërit cues — të rënda të organeve, fluturues kori — por duket se më shumë e preokupuar me ungjillin teksti dhe nocionin e shëlbimit."[44]

Ndërmarrje tjera 

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kanye ne vitin 2007

Herët në karrierën e tij, në Perëndim bërë të qartë interesimin e tij për modën dhe dëshirën për të punuar në veshje të industrisë së dizajnit. Në shtator të vitit 2005, në Perëndim njoftoi se ai do të lirimit të tij Pastelle Veshje të vijë në pranverë të vitit 2006, duke pretenduar se "Tani që unë kam një Grammy nën tim rrip dhe Vonesë të Regjistrimit të është i përfunduar, unë jam gati për të nisur e mia veshje të vijë në pranverën e ardhshme." linjën u zhvillua mbi këto katër vjet – me disa copa ngacmohem nga Perëndimi vetë – para se të vijë ishte në fund të fundit anulua në vitin 2009. Në vitin 2009, në Perëndim kanë bashkëpunuar me Nike për lirimin e tij të këpucëve, Ajrit Yeezys, me një version i dytë i lëshuar në 2012. Në janar të vitit 2009, në Perëndim futur tij të parë të këpucëve linjë projektuar për Louis Vuitton gjatë Paris Fashion Week. Linjë ishte lëshuar në verë të vitit 2009. West ka gjithashtu projektuar shoewear për Bape dhe italiane shoemaker Giuseppe Zanotti. Në vjeshtë të vitit 2009 Perëndim shkoi në Romë dhe e bënë një stazh në italiane të modës markë Fendi , ku ai dha idetë për njerëzit e mbledhjes. Në Mars të vitit 2011, në Perëndim kanë bashkëpunuar me M/M Paris për një sërë shalle mëndafshi shfaqur vepra arti nga e Mia të Bukura të Errët Shtrembëruar Fantazi.

Më 1 tetor, 2011, Kanye West premierë e tij e grave modës etiketë, DW Kanye West në Paris Fashion Week. Ai mori mbështetje nga DSquared2 duo Dean dhe Dan Caten, Olivier Theyskens, Jeremy Scott, Azzedine Alaïa, dhe Olsen binjakë, të cilët ishin gjithashtu të pranishëm gjatë tij tregojnë. Debutimin e tij të modës tregojnë marrë përzier me komente negative, duke filluar nga rezervuara nga vëzhgimet Style.com për të excoriating koment në Wall Street Journal, The New York Times, the International Herald Tribune, Elleuk.com, Daily Telegraf, Harper është Pazari dhe shumë të tjerë. Në Mars 6, 2012, në Perëndim premierë dytë linjë të modës në Paris Fashion Week. vijën e pritjes ishte dukshëm të përmirësuar nga të mëparshme paraqitje, me një numër të kritikët heralding Perëndim të tij "përmirësuar shumë" i paedukuar mjaft përpjekje.

Adidas Yeezy Boost "Oxford Tan"

Në 3 dhjetor 2013, Adidas konfirmoi zyrtarisht një të ri të këpucëve bashkëpunim marrëveshje me Perëndimin. Pas muajve pritje dhe thashethemet, West konfirmuar lirimin e Adidas Yeezy Rrit. Në vitin 2015, në Perëndim shqiptart e tij Yeezy Sezonit veshje linjë, premiering Sezonit 1 në bashkëpunim me Adidas në fillim të vitit. linjë marrë pozitive komente kritike, me Modë respektuar "një mbrojtëse rezistencë, një trup të ndërgjegjshëm peshën që ka bërë me rrobat e më shumë se një e thjeshtë plotësues." lirimin e Yeezy Nxit dhe e plotë Adidas bashkëpunimit ishte ekspozuar në New York City në 12 shkurt, në vitin 2015, me streaming falas në 50 kinema në 13 vende të botës. Një lirimin fillestare të Adidas Yeezy Nxit ishte i kufizuar në 9000 çifte të jetë në dispozicion vetëm në Qytetin e New York nëpërmjet Adidas smartphone app; Adidas Yeezy Rrit ishin shitur brenda 10 minutash. këpucët lëshuar të gjithë botën më 28 shkurt 2015, ishin të kufizuara për të zgjedhur boutique dyqane dhe Adidas mbretërinë e BASHKUAR dyqane. Ai ka ndjekur me Sezonin e 2 më vonë në atë vit në New York Fashion Week. Më 11 shkurt, në Perëndim premierë tij Yeezy Sezonit të 3 veshje të vijë në Madison Square Garden në lidhje me parapamje e albumit të tij Jetën e Pablo. Në qershor të 2016, Adidas njoftoi një i ri afat-gjatë të kontratës me Kanye West i cili e sheh Yeezy linjë të shtrihet në një numër të dyqaneve dhe të hyjë në performancën sportive produkteve. E Yeezys do të shihet në basketboll, futboll, futboll, dhe më shumë.

Në shkurt 2017, në Perëndim zbuloi Yeezy Sezonin e 5-të të mbledhjes për të favorshme përgjigje nga kritikët. Në Maj 2017, në Perëndim, së bashku me gruan Kim Kardashian, nisur një veshje linjë për fëmijë i titulluar "Fëmijët e Furnizimit". e dytë të mbledhjes së të lëshuar në korrik të vitit 2017.

Të sipërmarrjeve të biznesit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në perëndim themeluar etiketë rekord dhe kompani prodhuese të MIRË të Muzikës në vitin 2004, në bashkëpunim me Sony BMG, menjëherë pas shpalljes të albumin e tij debutues, Kolegji Braktisjes së shkollës. John Legend, e Përbashkët, dhe në Perëndim ishin etiketë përuruese të artistëve. etiketë shtëpitë e artistëve, duke përfshirë West, Big Sean, Pusha T, Teyana Taylor, Yasiin Beu / Mos Def, D'banj dhe John Legend, dhe prodhuesit, duke përfshirë Hudson Mohawke, Q-Tip, Travis Scott, Nuk I. D., Jeff Bhasker, dhe S1. Muzika e MIRË i ka liruar dhjetë albumet e certifikuar ari ose më e lartë nga Recording Industry Association of America (RIAA). Në nëntor të vitit 2015, në Perëndim të caktuar Pusha T presidentin e ri Muzikë të MIRË.

Në gusht të vitit 2008, në Perëndim zbuluar planet për të hapur 10 Fatburger restorantet në zonën e Çikagos; e para ishte vendosur që të hapet në shtator të vitit 2008 në Orland Park. E dytë pasoi në janar të vitit 2009, ndërsa një vend të tretë është ende për t'u zbuluar, edhe pse procesi është duke u finalizuar. Kompania e tij, KW Ushqime LLC, e ka blerë të drejtat për të zinxhir në Çikago. në Fund të fundit, në vitin 2009, vetëm dy vende në të vërtetë hapur. Në shkurt të vitit 2011, në Perëndim mbyllur Fatburger vendosur në Orland Park. më Vonë atë vit, e mbetur në Beverly vend edhe u shkatërruan.

Më 5 janar, 2012, në Perëndim njoftoi paria e tij krijuese kompanisë përmbajtjes DONDA, të quajtur me emrin e tij të vonë nëna Donda Perëndim. Në shpalljen e tij, Perëndimi shpalli se kompania do të "marr ku Steve Jobs la off"; DONDA do të veprojë si "një dizajn të kompanisë e cila do të galvanize mahnitshme mendimtarë në një hapësirë krijuese të kërcej ëndrrat e tyre dhe idetë e" me "qëllim për të bërë produkte dhe përvoja se njerëzit e duan dhe mund të përballojë." Perëndim është tejet i fshehtë në lidhje me kompani të operimit, mirëmbajtjes as një faqe zyrtare të internetit dhe as praninë e mediave sociale. Në duke deklaruar DONDA krijuese filozofi, në Perëndim, siç është shprehur nevojën për të "vënë creatives në një dhomë së bashku me të doja mendjet" për të "lehtësuar dhe shumë të përmirësuar çdo gjë që shohim, të shijuarit, të prekurit, dhe të ndjehen të.". Bashkëkohore kritikët kanë vërejtur në përputhje minimalistic estetike ekspozuar në të gjithë DONDA krijues e projekteve.

Më 30 Mars, në vitin 2015, ajo u njoftua se në Perëndim është një bashkë-pronar, me të tjera të ndryshme artistët e muzikës, në muzikë streaming shërbimi i Tidealit. Shërbimin e specializuar në lossless audio dhe definicion të lartë video muzikë. Jay-Z fituar kompania mëmë e Tidealit, Aspiro, në tremujorin e parë të vitit 2015. duke Përfshirë Beyonce dhe Jay-Z, gjashtëmbëdhjetë artist palët e interesuara (të tillë si Rihanna, Beyonce, Madonna, Chris Martin, Soni Malaj dhe më shumë) në bashkëpunimin e vet Tidealit, me shumicë të mbajnë një 3% të kapitalit të aksioneve. idenë e të paturit e një artisti në pronësi streaming shërbimi është krijuar nga ata që janë të përfshirë për të përshtatur për të rritur kërkesën për streaming brenda aktuale në industrinë e muzikës, dhe të rivalit të tjera streaming shërbime të tilla si Spotify, të cilat kanë qenë objekt i kritikave për ulët të tyre pagim të drejtat pronësore (royalties). "sfida është për të marrë të gjithë për të respektuar të muzikës përsëri, për të njohur vlerën e saj", deklaroi Jay-Z për lirimin e Tidealit.

Më 6 qershor 2016, West njoftoi Yeezy Sezonin e 2 Zine. E Adidas Yeezy Rritur 750 atlete janë liruar për shitësit e javës së ardhshme, më 11 qershor.[45] Ata janë të lartë-top këpucë me një shkëlqim në errësirë të vetëm. Në një intervistë me Modë, ai deklaroi se nuk do të jetë Yeezy dyqane, me pare e vendosur në Kaliforni.[46]

Në perëndim, së bashku me nënën e tij, u themelua "Kanye West Foundation" në Çikago në vitin 2003, i ngarkuar me misionin për të luftuar braktisjen e shkollës dhe të analfabetizmit, ndërsa në partneritet me organizatat e komunitetit për të siguruar të varfër të rinjve qasje në arsim muzikë. Në vitin 2007, Perëndimi dhe Fondacioni partneritet me e Fortë e Amerikës Shkollat si pjesë e tyre "Ed në '08" fushatë. Si zëdhënës për fushatën, Perëndimi u shfaq në një sërë PSAs për organizimin, dhe priti një inauguruese të përfitojnë koncert në gusht të atij viti.

Në vitin 2008, pas vdekjes së Perëndimit nënë, fondacioni u rechristened "Dr. Donda Perëndim Fondacionit." fondacioni pushuar operacionet në vitin 2011. Kanye West dhe mik, Rhymefest, të themeluar edhe "Donda House, Inc". Mori Bare është Donda Shtëpinë e nënshkrimit muzikë/lyrics përbërjen dhe punën e programit. Pjesëmarrës janë përzgjedhur përmes një aplikacioni dhe provë proces. Mori Bare është një muzikë pa pagesë shkrim program me qëllim të dhënies së ndihmës në rrezik Çikago e të rinjve. Ajo ka për qëllim që studentët në mes 15 dhe 24, dhe përfshin mësime se si të shkruar dhe incizuar muzikë. Programet i tyre është i bazuar në mësim filozofi dhe pedagogji e Dr. Donda Perëndim me një fokus në bashkëpunuese dhe e përjetimit të mësuarit.

West ka gjithashtu u shfaq dhe mori pjesë në shumë ngritësit e fondeve, të përfitojnë koncerte, dhe ka bërë punë në dobi për Uragani Katrina lehtësim, Kanye West Foundation, Miliona Më shumë Lëvizje, 100 zezakët e Amerikës, një të Jetojnë Tokë koncert në dobi të tyre, Ditën Botërore të Ujit tubim mars, Nike shkon, një Stuhi me Rërë të përfitojnë koncert, dhe një MTV veçantë të ndihmuar të rinjtë e Luftës në Irak veteranët të cilët luftojnë përmes borxhit dhe PTSD një shans të dytë pas kthimit në shtëpi.[47]

Duke vepruar dhe filmmaking

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në perëndim bërë mysafir paraqitjet e sa veten e tij në filma të Pronës Shtetërore 2 (2005) dhe I Love Guru (2008),[48][49] dhe në një episod të televizionit tregojnë Rrethim në vitin 2007.[50] Perëndim dhënë zërin për "Kenny në Perëndim", një reperi, në seriali të animuar Në Cleveland të Treguar. Në vitin 2009, ai yjeve në Spike Jonze-drejtuar film të shkurtër Ne kemi Qenë një Herë një Përrallë (2009), duke luajtur veten e tij duke vepruar belligerently, ndërsa i dehur në një klub nate.[51] Perëndim shkruar, drejtuar, dhe të yjeve në muzikor film të shkurtër Runaway (2010), të cilat shumë karakteristika të muzikës nga e Mia të Bukura të Errët Shtrembëruar Fantazi. filmi përshkruan një marrëdhënie mes një burri, i luajtur nga Perëndimi, dhe një gjysmë grua e gjysmë-phoenix krijesë.[52] Në vitin 2012, në Perëndim shkruar dhe drejtuar një tjetër film të shkurtër, të titulluar Cruel Summer, e cila u dha premierë në vitin 2012 Festivalit të Filmit në Kanë në porosi piramida-formë shqyrtimit pavioni shfaqur shtatë ekranet e ndërtuar për film. Filmi është frymëzuar nga hartimi album me të njëjtin emër. Në perëndim bëri një gur i gdhendur pamjen në komedinë Anchorman 2: Legjenda Vazhdon (2013) si një MTV News përfaqësues të filmit në luftën skenë.[53]

Në shtator të vitit 2015, në Perëndim të ditur se ai synon të kandidojë për President të Shteteve të Bashkuara në vitin 2020. më vonë Ai e nënkuptuar në Twitter se ai synon të kandidojë për President në 2024 për shkak të Donald Trump's të fitojë në zgjedhjet e 2016.

Në dhjetor 13, në vitin 2016, në Perëndim u takua me Presidenti i zgjedhur Trump. Sipas Perëndim, "unë të kërkuar për të përmbushur me Bori sot për të diskutuar multikulturore çështje. Këto çështje përfshinin kërcënime, duke mbështetur mësuesit, modernizimin planprogramet mësimore, dhe dhunës në Çikago. Unë mendojnë se është e rëndësishme që të ketë një linjë direkte komunikimi me të ardhmen tonë Presidenti nëse ne me të vërtetë e duan ndryshim."

Në perëndim deklaruar më parë ai do të kishte votuar për Boria kishte votuar. Në shkurt 2017, megjithatë, Perëndimi fshirë të gjithë të tij tweets për Borisë në supozuar nuk e pëlqejnë të ri të presidentit të politikave, sidomos në ndalimin e udhëtimit.Perëndim siguroi mbështetjen e tij për Donald Trump, në prill të vitin 2018 në një tekst të Ebro Darden , ku ai tha: "unë e dua Donald Trump... Unë e dua Donald Trump." Perëndim edhe postuar një foto e veshur me një Bëni Amerika e Madhe Përsëri hat bashku me një sërë tweets në mbrojtje të Presidentit Trump. Trump më vonë retweeted disa të Perëndimit tweets.

Pas kthimit të tij në Twitter, në prill të vitin 2018, në Perëndim tweeted "më pëlqen mënyra Candace Owens mendon." Owens, të cilët promovon zi konservatorizmi, vlerësoi Presidenti Trump si shpëtimtari i Lirë në Botë dhe ka kritikuar të Zi Jeton Rëndësi të lëvizjes. Tweet ishte takuar me polemika në mesin e disa të Perëndimit tifozët.

E përgjithshme të mediave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

West ka qenë një militanti dhe të diskutueshëm të famshëm në të gjithë karrierën e tij, duke marrë edhe kritika dhe lavdërimin nga shumë, duke përfshirë mediat kryesore, artistët e tjerë dhe artist, dhe të dy presidentët e SHBA. Më 2 shtator të vitit 2005, gjatë një përfitim koncert për Uragani Katrina lehtësim në NBC (NJË Koncert për Uragani Lehtësim), ka devijuar nga përgatitur skenarin për të kritikuar mediat e portretizimit të, dhe federale përgjigje për të, zi viktimave të uraganit. Ai ka kritikuar Presidentin George W. Bush, për të mos "makinë të[marrim] për zezakët". Bush deklaroi në një intervistë se koment ishte "një nga më të pështirë momente" e tij të presidencës. Në nëntor të vitit 2010, në një regjistroi intervistë me Matt Lauer për Sot tregojnë, në Perëndim të shprehur pendimin e tij për kritikat e presidentit Bush. Reagimet ishin të përziera, por disa mendonin se Perëndimi nuk ka nevojë të kërkojë falje. "Ajo nuk ishte veçoritë e fjalëve tuaja që kishte rëndësi, ishte thelbi i një ndjenjë të pandjeshmërisë ndaj komuniteteve tona që shumë prej nesh e kanë ndjerë për kohë tepër të gjatë," thuhet Def Jam bashkë-themelues Russell Simmons.

Në vitin 2008 ai tha: "ai do të hyjë në histori si "zëri i këtij brezi", një koment që ishte gjerësisht e tallur, sidomos në Jug të Parkut episod "Fishsticks".

Në shtator 2013, në Perëndim ishte gjerësisht e qortuan nga grupe të drejtave të njeriut për kryerjen në Kazakistan, që është një nga më të varfrit e të drejtave të njeriut të dhënat në botë, në dasmën e autoritar Presidenti Nursultan Nazarbayevs'e nipit. të Tjera të dukshme Perëndimore interpretues, duke përfshirë Djeg, më parë kanë anuluar shfaqje në vend mbi të drejtat e njeriut shqetësime. Perëndimi thuhet të paguar US$3 milion për punën e tij. Perëndim më parë kishin marrë pjesë në jetën kulturore bojkot, duke bashkuar Shakira dhe Tërbim Kundër Makinës në refuzimin për të kryer në Arizona pas vitit 2010 zbatimin e ndaluar e kërkimit dhe ligjet e drejtuar kundër mundshme të paligjshme të të huajve.

Gjatë një nëntor 26, 2013, radio intervistë, West shpjegoi pse ai besonte se Presidenti Obama kishte probleme të shtyjnë të politikave në Uashington: "Njeriu, më lejoni t'ju them diçka në lidhje me George Bush dhe vaj, para dhe Obama dhe pa të holla. Njerëzit duan të thonë se Obama nuk mund të bëjë këto lëvizje, ose ai nuk është ekzekutuar. Kjo eshte sepse ai nuk eshte i mori ato lidhjet. Zezakët nuk kanë të njëjtin nivel të lidhjeve si Çifut...Ne nuk eshte Hebre. Ne nuk e mori familja që e mori para si kjo." Si përgjigje në komentet e tij, e Anti-Shpifjes League , deklaroi: "Nuk shkon përsëri, mosha-e vjetër canard se Hebrenjtë janë të gjithë-fuqishme dhe kontrollin e nivelit të fuqisë në qeveri." Në dhjetor 21, 2013, në Perëndim të mbështetur off origjinal i komentuar dhe i tha një Chicago radio stacioni se "unë mendova se ishte duke i dhënë një kompliment, por në qoftë se çdo gjë ndodhi jashtë më i paditur. Unë nuk e di se si duke thënë që ju të keni paratë, është një fyerje."

Në shkurt të vitin 2016, në Perëndim përsëri u bë i shtyer në polemika, kur ai të postuar një cicërimë në dukje pohuar Bill Cosbys'pafajësia në vazhdën e mbi 50 femra të bërë akuzat për sulm seksual drejtuar në Cosby.

Në Maj 2018, në Perëndim ka shkaktuar polemika kur ai tha: "Kur të dëgjoni për skllavërinë për 400 vjet ... për 400 vjet? Kjo tingëllon sikur një zgjedhje. Ju keni qenë aty për 400 vjet dhe kjo është e gjitha e y'all. Sikur ne jemi të burgosur mendërisht." gjatë një interviste për TMZ. Perëndimi iu përgjigj polemika në Twitter deklaron "sigurisht unë e di se skllevërit nuk e ka marrë shackled dhe të vënë në një anije të lirë do të. Pika ime është për ne që të ketë qëndruar në këtë pozitë, edhe pse numrat janë në anën tonë do të thotë se ne u skllavëruar mendërisht" dhe "arsyeja pse e kam sjellë deri 400 vjet pikë është për shkak se ne nuk mund të jetë mentalisht i burgosur për një tjetër 400 vjet. Ne kemi nevojë të lirë menduar tani. Edhe deklarata ishte një shembull i lirë të mendimit. Ajo ishte vetëm një ide. Edhe një herë unë jam duke u sulmuar për të paraqitur ide të reja". më Vonë në gusht 29, 2018, Perëndimi ofroi një emocionale falje për pretenduar se "skllavëria ishte një zgjidhje".

Gjatë kursit të karrierës së tij, Perëndimi ka qenë i njohur për të krahasuar veten të ndryshme me ndikim shifrat dhe subjektet e artit dhe kulturës, duke përfshirë Braveheart, Kurt Cobain, Leonardo da Vinci, Walt Disney, Thomas Edison, Google, Jimi Hendrix, Thierry Hermès, Howard Hughes, Michael Jackson, Steve Jobs, Ralph Lauren, Michelangelo, Jim Morrison, Nike, Pablo Picasso, Axl Rose, William Shakespeare, Sokrati, David Stern, Donald Trump, Andy Warhol, Anna Wintour, dhe Willy Wonka.

Në vitin 2004, në Perëndim kishin tij të parë me një numër të publikut incidente gjatë pjesëmarrja e tij në muzikë dhënien e ngjarjeve. Në American Music Awards të vitit 2004, në Perëndim sulmuan nga auditorium pas humbjes së Best New Artist të vendit, këngëtarja Greta Wilson. Më vonë ai komentoi: "u ndjeva sikur isha patjetër grabitur [...] Unë kam qenë best new artist të këtij viti. Pas vitit 2006 Grammy nominimet u bënë të ditura, West tha se ai do të "vërtetë të ketë një problem i" nëse ai nuk do të fitojë Albumin e Vitit, duke thënë, "unë nuk e kujdesit çfarë të bëj, unë nuk e kujdesit se sa shumë unë marifet – ju nuk mund të heqin kurrë nga sasia e punës që unë vënë në atë. Unë nuk duan të dëgjojnë të gjithë që politikisht korrekte gjëra." Mbi nëntor 2, 2006, kur e tij "Touch the Sky" nuk arriti të fitojë Best Video në MTV Europe Music Awards, West doli në skenë si shpërblim, ishte duke u paraqitur të Drejtësisë dhe Simian për "Ne Jemi Miqtë e Juaj" dhe thuhet se ai duhet të ketë fituar çmimin në vend. Qindra e lajmeve të mediave në mbarë botën kritikuar shpërthime. Mbi nëntor 7, 2006, Perëndimi kërkoi falje për këtë shpërthim publikisht gjatë performancës së tij si mbështetje për vepër U2 për Marramendje koncerti në Brisbane. më vonë Ai spoofed incidenti në 33 sezonit premierën e Saturday Night Live në shtator të vitit 2007.

Mbi shtator 9, 2007, në Perëndim të sugjeruar se tij garë kishte diçka të bëjë me të qenit të tij neglizhohet për hapjen e 2007 MTV Video Music Awards (VMAs) në favor të Britney Spears; ai thotë, "Ndoshta lëkura ime nuk është e drejtë." Perëndim ishte kryer në ngjarje; atë natë, ai i humbi të gjitha pesë çmime të cilat ai është emëruar, duke përfshirë më të Mirë Mashkull Artist dhe Video e Vitit. Pas emisionit, ai ishte dukshëm i mërzitur që ai kishte humbur në VMAs dy vite rresht, duke deklaruar se ai nuk do të kthehet për të MTV kurrë përsëri. Ai gjithashtu u shfaq në disa radio stacione, duke thënë se kur ai krijoi këngën "më të Fortë" se ajo ishte ëndrra e tij për të hapur VMAs me të. Ai ka deklaruar gjithashtu se Spears nuk ka pasur një të goditur në një periudhë të gjatë kohore dhe se MTV shfrytëzuar saj për vlerësimet.

Në shtator 13, 2009, gjatë vitit 2009 MTV Video Music Awards , ndërsa Taylor Swift ishte pranimi i saj award për Best Female Video "Ju Takojnë me Mua", West doli në skenë dhe e mori mikrofonin për të shpallur se Beyonce's video për "të Vetme Zonjat (vini një Unazë në të)", i nominuar për të njëjtin çmim, ishte "një nga videot më të mira të të gjitha kohërave". Ai me pas u hoq nga pjesa tjetër e tregojnë për veprimet e tij.[54][55] Kur Beyonce më vonë fitoi çmimin për aktorin më të Mirë Video të Vitit për "Single Zonjat (vini një Unazë në të)", ajo e quajti të Shpejtë deri në skenë, kështu që ajo mund të përfundojë e saj fjalimi i pranimit. Perëndim është kritikuar nga shumë njerëz të famshëm për shpërthim,[56][57][58] dhe nga Presidenti Barak Obama, i cili quhet në Perëndim "jackass".[59][60][61][62] përveç kësaj, Perëndimi e VMA, shkaktoi një përçarje të madhe fluksin e Internetit foto memes me blogje, forume dhe "tweets" me "Le të ju përfundojë" foto-shaka.[63] Ai të postuar një Cicërimë shpejt pas ngjarjes ku ai u shpreh: "të Gjithë duan të booooo mua, por unë jam një tifoz i vërtetë kulturën pop... Unë nuk jam i çmendur y'all, unë jam vetëm e të vërtetë."[64] Ai pastaj postuar dy apologies për shpërthime në blog i tij personal; një në natën e incidentit, dhe të tjera të nesërmen, kur ai gjithashtu kërkoi falje gjatë një interviste për Të " Jay Leno Show.[65] Pas Swift është shfaqur në Pamje dy ditë pas shpërthime, pjesërisht për të diskutuar këtë çështje, në Perëndim të quajtur saj të kërkojë falje personalisht. Swift tha ajo e pranoi tij falje.[66][67][68] Në shtator të vitit 2010, në Perëndim shkroi një seri e apologetic tweets drejtuar të Shpejtë, duke përfshirë "Beyonce nuk ka nevojë për këtë. MTV nuk ka nevojë që dhe Taylor dhe familja e saj miqtë dhe tifozët patjetër nuk dua apo nevojë që" dhe përfunduar me "unë jam i keq Taylor." Ai zbuloi gjithashtu ai kishte shkruar një këngë për të Shpejtë dhe në qoftë se ajo nuk e ka pranuar e këngës, ai do të bëjë atë vetë.[69] Megjithatë, në 8 nëntor të vitit 2010, në një intervistë me një të Minesotës radio stacioni, ai dukej për të recant të kaluarën e tij apologies, duke u përpjekur për të përshkruar të veprojë në 2009 çmime të tregojnë si "vetëmohimi" dhe degraduar perceptimi i mosrespektimin e krijuar.[70][71]

Më 8 shkurt, në vitin 2015, në 57th Vjetor Grammy Awards, në Perëndim ecur në skenë si Bek kishte të bënte me pranimin e tij çmimin për Albumin e Vitit dhe pastaj eci jashtë skenë, duke e lënë publikun të mendoj se ai ishte duke bërë shaka. Pas çmimeve të tregojnë, në Perëndim deklaruar në një intervistë se ai nuk ishte duke bërë shaka dhe se "Bek duhet të respektojnë shundi, ai duhet të ketë dhënë çmimin e tij të Beyonce". Më 26 shkurt, në vitin 2015, ai kërkoi falje publikisht për Bek në Twitter. Mbi gusht 30, në vitin 2015, në Perëndim u prezantuan me Michael Jackson Video Pararojë Dhënien në MTV Video Music Awards. Në pranimin e tij të të folurit, ai u shpreh: "y'all mund të jetë duke menduar tani, unë pyes veten a e bëri tym diçka para se të vinte këtu?' Dhe përgjigja është: "Po, e kam mbështjellë me një diçka të vogël. Trokitëm buzë jashtë.'" Në fund të fjalës së tij, ai deklaroi, "unë kam vendosur në vitin 2020, për të kandiduar për president." Në vitin 2016 MTV Video Music Awards, në Perëndim u dhënë katër minuta për të bërë "çfarëdo që dëshironte". Ai zgjodhi për debutimin e tij të ri, video muzikë për "Zbehet", por në radhë të parë, mbajti një fjalë në të cilën ai të diskutuara të kohëve të fundit të shtënat në Çikago, pse ai përfshiu Ray J dhe Donald Trump në e tij "të Famshëm" video, Taylor Swift situatë, dashuria e tij Beyonce dhe Steve Jobs në mesin e të tjerëve.

Muzika tifozët kanë kthyer në Change.org rreth globit për të provoni dhe për të bllokuar Perëndimit pjesëmarrjen në evenimente të ndryshme. Më e madhe e të pasuksesshme, peticioni ka qenë në Festivalin Glastonbury në vitin 2015 me 133,000+ votuesve të deklaruar që ata do të preferonin një rock bendi për titull. Në 20 korrik të vitit 2015, brenda pesë ditëve nga Perëndimi shpalljen si headlining artist i mbylljes ceremonitë e 2015 Pan American Lojra, Change.org përdoruesit XYZ mbledhur mbi 50,000 nënshkrimet për Perëndimit heqjen e si headliner, për arsye se headlining artist duhet të jetë Kanadez. Në e tij të Pan American Lojra Mbylljes Ceremonia e performancës, të ngushtë deri në fund të performancës së tij, në Perëndim të mbyllura tregojnë nga lëkundje e tij meta mikrofonin në ajër dhe ecën jashtë skenë.

Marrëdhëniet dhe familjes

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Gruaja e Kanye’s Kim Kardashian, i portretizuar në shtator 2012

Kanye filloi një mbi-dhe-off marrëdhënie me projektuesi Alexis Phifer në vitin 2002, dhe ato u bënë më të angazhuar në gusht të vitit 2006. Çifti përfundoi tyre të 18-të të muajit të angazhimit në vitin 2008.[72] KANYE më pas, datë model Qelibar u Rrit nga viti 2008 deri në verën e vitit 2010.[73] Në prill të vitit 2012, në Perëndim filloi të daton realitet yll dhe një kohë të gjatë mik[74] Kim Kardashian.[75] West dhe Kardashian u bë e angazhuar në tetor 2013,[76][77] dhe u martua më 24 Maj, në vitin 2014, në Fort di Belvedere në Firence, Itali.[78] e Tyre private ceremoni ishte subjekt për të përhapur zakonshme mbulimit,KANYE të marrë çështjen me disa është portretizuar në media.[79] Ata kanë tre fëmijë: vajzat e Veriut "Nori" Perëndimi (e lindur në qershor 2013) dhe Chicago Perëndim[80] (e lindur në janar të vitit 2018 e një zëvendësues i shtatzënisë);[81][82][83] dhe biri Shën Perëndim (e lindur në dhjetor 2015).[84] Në prill 2015, West dhe Kardashian udhëtuar për në Jeruzalem që të ketë në Veri të pagëzuar në armen Apostolik të Kishës në Katedralen e St. James.[85][86] E çiftit të profilit të lartë e statusit përkatës karriera kanë rezultuar në marrëdhëniet e tyre duke u bërë subjekt i rëndë media; New York Times referuar tyre në martesë si "një prapambetje historike të famshëm."[87]

Në 10 nëntor të vitit 2007, vdiq nena e Kanye, Donda West  moshën 58.[88][89] Në janar të vitit 2008 në Los Angeles County coroner zyrës së tha se Perëndimi kishte vdekur nga sëmundje koronare arterie dhe e shumta post-operative nga faktorët, apo si pasojë e, liposuction dhe mammoplasty".[90]

Donda West në gusht 2007

Kanye luajti koncertin e tij të parë pas varrimit në O2 në Londër më 22 nëntor. Ai i kushtoi një performancë të "Hey Mama", si dhe një mbulesë të Udhëtimit është "don't Stop Believin'", për nënën e tij, dhe e bëri këtë në të gjitha datat e tjera të tij, Shkëlqim në Errësirë turne.[91]

Guvernatori i kalifornisë Arnold Schwarzenegger më pas nënshkroi "Donda Perëndim Ligjit", legjislacioni që e bën të detyrueshme për pacientët të marrin mjekësore të pastrimit nëpërmjet një ekzaminimi fizik para se të nënshtruar zgjedhore kirurgji kozmetike.

Pas suksesit të tij të këngës "Jezusi Ecën" nga albumi I Kolegjit të Braktisjes së shkollës, në Perëndim është marrë në pyetje në besimet e tij dhe tha: "unë do të të them se unë jam shpirtërore. Unë e kam pranuar Jezusin si Shpëtimtarin tim. Dhe unë do të të them se unë të bien të shkurtër çdo ditë." Në vitin 2008 intervistë me Të Fader, Perëndim, deklaroi se "unë jam si një anije, dhe Perëndia ka zgjedhur mua për jetë zëri dhe lidhës."

Në 2009 një interviste online me revistën Bossip, në Perëndim të sqarojë se ai besonte në Perëndi, por "asnjëherë nuk do të shkojnë në një fe", duke shpjeguar se "unë të ndjehen si fe është më shumë rreth ndarjes dhe gjykimi se të sjellë njerëzit së bashku dhe të kuptuarit. Kjo është e gjitha unë jam gati." Megjithatë, në vitin 2014, Perëndimi i referohet vetes si një i Krishterë gjatë të tij koncerte.

 1. ^ I hate the way they portray us in the media. You see a black family, it says, 'They're looting.' You see a white family, it says, 'They're looking for food.' And, you know, it's been five days [waiting for federal help] because most of the people are black. And even for me to complain about it, I would be a hypocrite because I've tried to turn away from the TV because it's too hard to watch. I've even been shopping before even giving a donation, so now I'm calling my business manager right now to see what is the biggest amount I can give, and just to imagine if I was down there, and those are my people down there. So anybody out there that wants to do anything that we can help—with the way America is set up to help the poor, the black people, the less well-off, as slow as possible. I mean, the Red Cross is doing everything they can. We already realize a lot of people that could help are at war right now, fighting another way—and they've given them permission to go down and shoot us!
 1. ^ Cummings, Moriba. "Did Kanye West Leave Roc Nation?". bet.com. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2018. Marrë më 7 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Cobb, Chris (11 korrik 2015). "Bluesfest review: Twenty minutes late, Kanye West still captures massive crowd". Ottawa Citizen. Marrë më 25 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Kyles, Yohance (11 shkurt 2013). "55th Annual Grammy Awards Recap". AllHipHop. Marrë më 12 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kanye and His Mom Shared Special Bond". Chicago Tribune. 13 nëntor 2007. Marrë më 7 gusht 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Calloway, Sway; Reid, Shaheem (20 shkurt 2004). "Kanye West: Kanplicated". MTV. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2009. Marrë më 21 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Dills, Todd (2007). Hess, Mickey (red.). Icons of Hip Hop: An Encyclopedia of the Movement, Music, and Culture (në anglisht). Vëll. 2. Westport, CT: Greenwood Publishing Group. fq. 555–578. ISBN 9780313339042.
 7. ^ West, Donda, p. 106
 8. ^ Reid, Shaheem (9 shkurt 2005). "Road To The Grammys: The Making Of Kanye West's College Dropout". MTV. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2011. Marrë më 4 janar 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Williams, Jean A (tetor 1, 2007). "Kanye West: The Man, the Music, and the Message.(Biography)". The Black Collegian. Arkivuar nga origjinali më janar 25, 2015. Marrë më prill 27, 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kanye West's Bad Behavior: A Short History". People. 14 shtator 2009. Marrë më 6 qershor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Itzkoff, Dave, "UPDATED: Kanye West Criticizes 'Today' Show for 'Brutal' Interview", The New York Times Arts Beat blog, November 10, 2010, 2:25 pm. Retrieved November 10, 2010.
 12. ^ Fastenberg, Dan (9 dhjetor 2010). "Kanye's Beautiful, Dark Twittered Fantasy – The Top 10 Everything of 2010". Time. New York. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2013. Marrë më 18 shtator 2012. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] Kanye West Album & Song Chart History – Hot 100]. Billboard (magazine). Retrieved November 30, 2010.
 14. ^ Concepcion, Mariel (7 tetor 2010). "Kanye West Premieres 35-Minute-Long 'Runaway' Video In London". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Marrë më 16 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Searchable Database". Recording Industry Association of America (RIAA). Search: Kanye West. Marrë më 18 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Abebe, Nitsuh (1 dhjetor 2011). "Explaining the Kanye Snub, and Other Thoughts on the Grammy Nominations". New York. New York Media. Marrë më 31 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Kanye West Announces Tour With Kendrick Lamar". Pitchfork Media. 6 shtator 2013. Marrë më 9 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Kanye West Announces Fall Arena Tour – Kendrick Lamar Opening". Glide Magazine. Marrë më 9 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Ringen, Jonathan. "11 Reasons Kanye West's 'Yeezus' Tour Is Actually Incredible". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2016. Marrë më 8 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Greenburg, Zack O'Malley. "Kanye West Makes His Own Artpop On Yeezus Tour". Forbes. Marrë më 25 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Newton, Matthew (dhjetor 2008). "Is Sampling Dying?". Spin. Vëll. 24 no. 12. SPIN Media LLC. fq. 32. Marrë më 25 mars 2012. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Graves, Kirk Walker (2014). "A (Very) Brief Aside Re: 808s & Heartbreak". Kanye West's My Beautiful Dark Twisted Fantasy. A&C Black. fq. 49. ISBN 1623565421. Marrë më 3 gusht 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Album: Kanye West, 808s & Heartbreak(Roc-a-Fella/Mercury)". The Independent. London. 28 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2008. Marrë më 3 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Plagenhoef, Scott. Review: 808s & Heartbreak. Pitchfork. Retrieved August 7, 2009.
 25. ^ Bainbridge, Luke (30 nëntor 2008). "OM Goes On the Road With Kanye West and His New Album Heartbreak". The Observer. London. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2009. Marrë më 21 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Kellman, Andy. Review: 808s & Heartbreak. AllMusic. Rovi Corporation. Retrieved August 7, 2009.
 27. ^ "Kanye West – 'Yeezus' early album review". timeout.com. Marrë më 22 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Caramanica, Jon (25 nëntor 2011). "Kanye West, Flaunting Pain Instead of Flash". The New York Times. Marrë më 7 gusht 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "MTV News RAW: Kanye West". MTV. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2009. Marrë më 23 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Behind Kanye's Mask". The New York Times. 16 qershor 2013. Marrë më 22 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Trammell, Matthew (7 korrik 2012). "Kanye West Claims the Stage in Atlantic City". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2012. Marrë më 7 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Embling (November 2010). Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy | Music Review | Tiny Mix Tapes. Tiny Mix Tapes. Retrieved on April 30, 2011.
 33. ^ Kellman, Andy. The College Dropout. AllMusic. All Music Guide. Retrieved August 25, 2011
 34. ^ Vozick-Levinson, Simon (November 12, 2010). Review: My Beautiful Dark Twisted Fantasy Arkivuar 20 nëntor 2010 tek Wayback Machine. Entertainment Weekly. Retrieved on November 12, 2010.
 35. ^ Dombal, Ryan (November 21, 2010). Review: My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Pitchfork. Retrieved on November 21, 2010.
 36. ^ Gill, Andy (November 19, 2010). Review: My Beautiful Dark Twisted Fantasy Arkivuar 22 nëntor 2010 tek Wayback Machine. The Independent. Retrieved on November 19, 2010.
 37. ^ Britton, Luke Morgn. "Kanye West says his new album is '80 per cent done' and will be released as a surprise". NME. Marrë më 2 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Kornhaber, Spencer (18 qershor 2013). "The Shocking Poignance of Kanye West's Yeezus". The Atlantic. Hayley Romer. Marrë më 19 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Aaron, Charles; etj. (15 qershor 2013). "Kanye West's 'Yeezus': Our Impulsive Reviews". Spin. New York. Marrë më 24 qershor 2013. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Rytlewski, Evan (17 qershor 2013). "Kanye West: Yeezus". The A.V. Club. Onion, Inc. Marrë më 9 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Michaels, Sean (11 qershor 2013). "Kanye West still working on Yeezus even though it's due out next week". The Guardian. London: The Guardian News and Media. Marrë më 11 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Dolan, Jon (14 qershor 2013). "Review: Kanye West, 'Yeezus'". Rolling Stone. New York. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2013. Marrë më 14 qershor 2013. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Vain 2016.
 44. ^ Kot 2016.
 45. ^ Rooney, Kyle (6 qershor 2016). "Yeezy boosts with glow in the dark sole will be released June 11th". Hotnewhiphop. Marrë më 6 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Rooney, Kyle (8 shtator 2016). "Kanye West announces the opening of Yeezy Store". Hotnewhiphop. Marrë më 8 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Stelter, Brian (28 korrik 2008). "In 'Homecoming' MTV Focuses On Iraq Veterans". The New York Times. Marrë më 3 prill 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Rabin, Nathan (16 gusht 2005). "State Property 2". The A.V. Club. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2018. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Newman, Jason (29 gusht 2011). "High Five: Kanye West, Comedy Lover". MTV. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2022. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Sundermann, Eric (8 qershor 2015). "The Kanye West Scene in 'Entourage' Is One of the Greatest Moments in Television History". Noisey. Vice Media. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2018. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Itzkoff, Dave (22 tetor 2009). "Spike Jonze Explains His Kanye West Mini-Movie, 'We Were Once a Fairytale'". The New York Times. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Barshad, Amos (19 tetor 2010). "Vulture Talks to Selita Ebanks, the Star of Kanye's Movie". New York. New York Media Holdings. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Smith, Kyle (18 dhjetor 2013). "A guide to the celeb cameos in the 'Anchorman 2' fight scene". New York Post. Marrë më 17 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Kanye West Storms the VMAs Stage During Taylor Swift's Speech". Rolling Stone. 13 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2013. Marrë më 13 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Vozick, Simon (shtator 13, 2009). "Kanye West interrupts Taylor Swift's VMAs moment: What was he thinking? by Simon Vozick-Levinson". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më nëntor 8, 2010. Marrë më shtator 5, 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "2009 MTV Video Music Awards – Best Female Video". MTV. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2010. Marrë më 15 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Martens, Todd; Villarreal, Yvonne (15 shtator 2009). "Kanye West expresses Swift regret on blog and 'The Jay Leno Show'". Los Angeles Times. Marrë më 15 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "Adam Lambert, Donald Trump, Joe Jackson Slam Kanye West's VMA Stunt". MTV. 13 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2010. Marrë më 13 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "Obama calls Kanye West a jackass". BBC News. 16 shtator 2009. Marrë më 16 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Gavin, Patrick (15 shtator 2009). "Obama calls Kanye 'jackass'". The Politico. Marrë më 15 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Audio: President Obama Calls Kanye West a 'Jackass'". People. 15 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 16 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Obama Calls Kanye West a 'Jackass'". Fox News Channel. 15 shtator 2009. Marrë më 16 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Anderson, Kyle (shtator 16, 2009). "Kanye West's VMA Interruption Gives Birth To Internet Photo Meme". MTV. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2009. Marrë më tetor 3, 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Kanye West Steals Taylor Swift's Thunder...but Not for Long: Report". ENews. Marrë më 5 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Booth, Jenny (14 shtator 2009). "Kanye West spoils the show at MTV awards". The Times. London. Marrë më 14 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Vena, Jocelyn (15 shtator 2009). "Taylor Swift Tells 'The View' Kanye West Hasn't Contacted Her. The country star discusses her reaction to the VMA incident". MTV. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2010. Marrë më 15 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "Taylor Swift visits 'The View,' accepts Kanye apology". New York Post. 15 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2009. Marrë më 15 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "Kanye calls Taylor Swift after 'View' appearance". Associated Press/MSNBC. 15 shtator 2009. Marrë më 16 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Devon Thomas (7 shtator 2010). "Kanye West Writes Song In Honor of Taylor Swift". CBS News. Marrë më 7 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "VIDEO: Kanye West Backtracks On Taylor Swift Apology". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Kanye West Backtracks On Taylor Swift Apology". Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2011. Marrë më 31 gusht 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "Kanye West's Ex-Fiancee Alexis Phifer Talks About Breakup". MTV News. 21 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2009. Marrë më 18 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "Kanye West Confirms Amber Rose Split". MTV UK. 13 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2013. Marrë më 31 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Galla, Brittany (7 qershor 2013). "Khloe Kardashian: I Told Kim Kardashian To Date Kanye West "For Years!"". Us Weekly. Marrë më 7 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Garibaldi, Christina (21 qershor 2012). "Kim Kardashian Explains Why It Took 'So Long' To Date Kanye West". MTV. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2012. Marrë më 12 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ CNN Staff (22 tetor 2013). "Kimye forever: Kim Kardashian, Kanye West get engaged". October 22, 2013. CNN. Marrë më 22 tetor 2013. {{cite news}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Finn, Natalie (21 tetor 2013). "Kim Kardashian Is Engaged to Kanye West!". E!. Marrë më 22 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Corriston, Michelle (24 maj 2014). "It's Official: Kim Kardashian and Kanye West Are Married". People. Marrë më 24 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ Lee, Christina. "Kanye West Blasts Media Coverage Of Kim Kardashian In Wedding Speech." Arkivuar 7 janar 2020 tek Wayback Machine Idolator. May 28, 2014.
 80. ^ https://plus.google.com/+travelandleisure/posts. "Kim Kardashian's Third Child Is Named After Kanye West's Hometown". Travel + Leisure (në anglisht). Marrë më 22 janar 2018. {{cite news}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |last= (Ndihmë!)
 81. ^ Shira, Dahvi (15 qershor 2013). "Kim Kardashian Is a Mom!". People. Marrë më 15 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Garcia, Jennifer; Dyball, Rennie (20 qershor 2013). "Kim Kardashian's Baby Name: Finally Revealed!". People. Marrë më 21 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Juneau, Jen (16 janar 2018). "Kanye and Kim Kardashian West Welcome a Daughter". People. Marrë më 16 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ Ross, Ashley (7 dhjetor 2015). "The Long History Behind Kim and Kanye's New Baby's Name". Time. Marrë më 8 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ "Kim Kardashian Shares North West's Baptism Pics on Daughter's Birthday". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ Ward, Mary (13 prill 2015). "Kim Kardashian baptises North West on trip to the Middle East". The Sydney Morning Herald. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ Caramanica, Jon. "The Agony and the Ecstasy of Kanye West." New York Times. April 10, 2015.
 88. ^ "Fire Dept. Called to Donda West's Home". TMZ.com. Marrë më 24 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ Hernandez, Alondra (10 janar 2008). "Donda West Died of Heart Disease after Surgery". People. Marrë më 22 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ "Donda West, Kanye's Mother, Died Of Heart Attack: Coroner's Report". MTV News. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2010. Marrë më 24 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ "Video: Kanye West Dedicates Journey's "Don't Stop Believing" to His Mom". Us Weekly. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2008. Marrë më 24 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)