South Park

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
South Park
South Park
GjiniaAnimim, Komedi, Parodi
Krijuar ngaTrey Parker
Matt Stone
kompozitori i muzikës hapëseLes Claypool / DVDA
ShtetiShBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve321
Prodhimi
Kohëzgjatja23
Kompania e prodhimitComedy Central
Transmetimi
Transmetimi origjinal13 gusht 1997
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

South Park është një seri e animuar amerikane nga Trey Parker dhe Matt Stone.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autorët, Trey Parker dhe Matt Stone, që në fëmijëri vizatonin figura dhe historia për të qeshur. Pasi talenti i tyre u zbulua me filmin e shkurtër të tyte Jezusi kundër Frosti, Brian Graden, drejtori i FOX, e pa atë në 1995, dhe në 1997 ato filluan të punonin për Comedy Central, dhe ato filluan të bënin episodet e para të "South Park".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

South Park filloj me dy filma me metrazh të shkurtër ku talleshin personazhe si Jezusi, Satani dhe Babagjyshi i vitit të ri. Më vonë u krjiuan personazhet e rëndsishme.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stanley(Stan) Marsh:Një djalë që është shumë i veçantë.Ai ka marrëdhënie të mirë me të gjithë shokët e tij.Është i sinkronizuar nga i zëri i krijuesit të "South Park"-ut Trey Parker.
  • Kyle Broflovski: Një djalë i qetë që nuk shanë shokët, por që është viktimë e Erik Kartman-it gjithmonë. Mami i tij është shumë e rreptë.Kurse është i sinkronizuar nga zëri i krijuesit tjetër të South Park-ut Matt Stone.
  • Kenneth (Kenny) McCormick: Personazh i çuditshëm, gjithmonë vesh një kapuç portokalli në kokë. Ai vdes në mënyrë të ndryshme në gati çdo episod të South Park-ut.Kur ai vdes shoku i tij Stani thotë"O Zot i madh ata vranë Kenin".Është i aktruar nga zëri i krijuesit tjetër të "South Park"-ut Matt Stone.
  • Eric Theodore Cartman: Një djalë i shëndoshë, ai që përdor më shumë llafe të pista.Kryesisht shokët e thërrasin me mbiemrin e tij "Cartman". Ai shan gjitmonë Kajlin, duke kënduar këngën "Mami i Kajlit është një kurve e madhe". Në filmin e South Park-ut zbulohet se mami i tij ka bërë disa video pornografike gjermane.Është i sinkronizuar nga zëri i krijuesit të South Parkut Trey Parker bashkë me shokun e tij Stan.

Animimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të animuar serialin në fillim përdoreshin copa letre të prera, në ditën e sotme përdoren Adobe Photoshop dhe Illustrator për vizatimet, Autodesk Maya dhe Final Cut Studio për animimin, dhe ProTools për të modifikuar zërat.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika luhet nga disa bende të ndryshme. Kënga e hyrjes është e kënduar nga bendi Primus.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi
1997

CableACE Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1998 PGA Awards
1999 OFTA Television Award
2000 OFTA Television Award
2001 Austin Film Festival

Sitcom Primetime Teleplay Competition Award

2005 Primetime Emmy Award
2006 Peabody Awards
2007 Primetime Emmy Award
2007 AFI Award (USA)
2008 Primetime Emmy Award
2009 Primetime Emmy Award
2013 Annie Award
2013 OFTA Television Award Hall of Fame
2013 Primetime Emmy Award

Episode[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga debutimi i serialit, nga viti 1997 më 13 gusht, dhe deri tani janë bërë rreth 20 sezone dhe 274 episode. Si dhe një film.

Filmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi flet për katër personazhet kryesore që mësojnë llafet e pista duke parë një film të aktorëve kanadez Tarrasi dhe Pompaxhiu, që thirret kështu se bën gojore si pompa për cigaren. Kështu mamatë e fëmijëve të South Park-ut, me në krye mamin e Kajilit, I shpallin luftë Kanadasë. Filmi është i mbushur me pjesë komike si ajo e seksit midis Saddam Hussenit dhe Satanit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]