Comedy Central

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Comedy Central

Comedy Central është një kanal kabllo televiziv amerikane. Comedy Central ka dalë më 1 prill 1991 nga Comedy Channel e Home Box Office dhe kanalit komedi HA!MTVs. Në prill 2003 i blejti ViacomCBS pjesët e mbetur të Time Warner për 1,225 miliard dollar.

Deri te premiera e serisë të animuar komediashe South Park në vitin 1997 pati Comedy Central më pak shikues. Ndërmjet propagandës gojore u rritë numri i rrjetave kabllorëve, që Comedy Central në program e marren, që kështu deri 1998 mbi gjysëm e shtepiave amerikane, kanalin mundën të shikojnë.

Seritë te Comedy Central[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]