Jump to content

Viacom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viacom, Inc.
LlojiPublic (NYSE: VIAB, VNV)
IndustriaCable TV, Motion Pictures
Themeluar në2006
Viacom u themelua në vitin 1971 (duke u ndarë nga korporata origjinale CBS Corporation), u riinkorporua në vitin 1986, dhe Viacom Inc. e tanishme u rithemelua nga CBS Corporation më 1 janar të vitit 2006
Zyrat qendroreNew York, USA
Njerëzit kyç
Sumner Redstone, kryetar (përmes National Amusements, posedon aksionet kontrolluese)
Philippe Dauman, President & CEO
ProdhimiMTV, Nickelodeon, BET
Fitimet $9.609 Miliard USD (2005) PDF
4.139.000.000 Dollari amerikan (2020) Edit this on Wikidata
$1.256 Miliard USD (2005)
Total assets52.663.000.000 Dollari amerikan (2020) Edit this on Wikidata
Numri i punëtorëve
9,500 (2006)
PrindiNational Amusements; kompania posedon sasinë e aksioneve për kontrollimin e votave (përmes New Viacom Corp.)
Faqja e internetitwww.viacom.com

Viacom Inc. (Akronim i Video & Audio Communications Incorporated) (Tkurrje te NYSE: VIA) është një kompani mediash dhe posedon ndërmarrje të çdo lloji të mediave. Ajo është tani një prej mediakompanive më të mëdhaja në ShBA.

Ndërmarje në pronë të Viacom

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radiostacione dhe Radiorrjete

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • MTVi Group
 • CBS Internet Group
 • MarketWatch.com (25%)
 • Nickelodeon Online
 • BET.com

Filmproduksion dhe shpërndarje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Viacom Consumer Products
 • Infinity Outdoor (Billboards)
 • Famous Music

Stacione televizioni dhe rrjete televizioni

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MTV base

  • MTV Hits
  • MTV Dance
  • MTV Jams
  • MTV Central
  • MTV France
  • MTV Español
  • MTV Portugal
  • MTV Polska
  • MTV Classic
  • MTV Hungary

TMF the music factory

  • Nickelodeon
   • Nick at Nite
   • Nick 2
   • Nick Jr
   • Nickelodeon Games and Sports for Kids
   • Nicktoons
   • Noggin/The-N (Joint-Venture me Children's Television Workshop)
  • TV Land
  • CMT
  • Spike TV
  • VH1
   • VH1 Classic
   • VH1 Country
   • VH1 Soul
   • VH Uno
   • VH2
  • Comedy Central
  • LOGO channel
 • Showtime Networks
 • SET Pay-Per-View
 • BET
 • Viva Media AG

TV-produksion dhe shpërndarje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Paramount Television
 • Spelling Entertainment Group (80%)
 • Big Ticket Television
 • Viacom Productions
 • King World Productions
 • Brainpool