Howard Hughes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Howard Hughes
Howard Hughes 1938.jpg
Howard Hughes in February 1938
Lindi më Dhjetor 1905, 24(24-12-1905)
Vendlindja Humble, Texas, SH.B.A
Vdiq më Prill 5, 1976 (70 vjeç)
Vendvdekja rrugës për në Houston, Texas, SH.B.A
Emër tjetër Howard Robard Hughes, Jr.
Nënshtetësia United States
Arsimimi California Institute of Technology
Rice University (dropped out in 1924)[1]
Shkolla e kryer Thacher School
Profesioni Kryetar dhe CEO i Summa Corporation
Themelues i The Howard Hughes Corporation
Themelues i Hughes Aircraft Company
Themelues i Howard Hughes Medical Institute
Vitet aktiv 1926–1976
Përkatësia fetare Methodism
Bashkëshortja Ella Rice 1925-1929
Terry Moore 1949-1976
Jean Peters 1957-1971
Prindër Howard R. Hughes, Sr.
Allene Stone Gano
Nënshkrimi

Howard Robard Hughes, Jr. (24 dhejtor, 1905 – 5 prill, 1976) ishte një manjat i biznesit, ndërmarrës, investitor, pilot, inxhinier i aeronautikës, shpikës, regjisor dhe filantrop amerikan. Gjatë jetës së tij, ai njihej si pasaniku më i madh i vetë-bërë në botë. Si një manjat rebel i filmit, Hughes fitoi njohje në Hollywood nga fundi i viteve 1920, duke bërë filma me buxhet të madh dhe shpesh të debatueshëm si The Racket (1928), Hell's Angels (1930), Scarface (1932), dhe The Outlaw (1943).

Hughes formoi Hughes Aircraft Company në vitin 1932, duke punësuar një numër të madh të inxhinierëve dhe dizajnerëve. Ai e kaloi pjesën tjetër të viteve 1930 me vendosjen e disa rekodeve bodërore të shpejtësisë në ajër dhe duke ndërtuar Hughes H-1 Racer dhe H-4 Hercules. Ai gjithashtu e bleu dhe e zgjeroi Trans World Airlines (TWA, më pas u ble dhe u bashkua me American Airlines)[2] dhe e bleu Air West, duke e riemëruar atë në Hughes Airwest. Hughes Airwest më vonë u ble dhe u bashkua me Republic Airlines.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto e Hughes nga prilli i vitit 1912

Vendlindja e Hughes është regjistruar Humble ose Houston, Teksas. Data është gjithashtu e paqartë, edhe pse Hughes deklaroi se ditëlindja e tij ishte natën e Krishtlindjeve. Një certifikatë lindje, akt noterial i vitit 1941 i Hughes, i nënshkruar nga halla e tij Annette Gano Lummis dhe Estelle Boughton Sharp, eklaron se ai ka lindur më 24 dhjetor 1905, në Harris County, Texas.[N 1] Megjithatë, regjistrimi i tij i pagëzimit nga 7 tetor, 1906, në regjistrin e famullisë së Kishës Episkopale të Shën Gjonit në Keokuk, Iowa, ka shënuar lindjen e tij si 24 shtator, 1905, pa iu referuar vendit të lindjes.[N 1]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hughes është raportuar se ka vdekur më 5 prill, 1976, në 1:27 të mbrëmjes, në bordin e një avioni të zotëruar nga Robert Graf dhe i pilotuar nga Jeff Abrams. Ai ishte rrugës nga Acapulco Fairmont Princess Hotel në Meksikë për në Spitalin Metodist në Houston, Texas. Llogari të tjera tregojnë se ai vdiq në fluturim nga Freeport, Grand Bahama, në Houston.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The handwriting of the baptismal record is a rather trembling one. The clerk was an aged person and there is a chance that, supposedly being hard of hearing, they misheard "December 24" as "September 24" instead. This is speculative.

Citime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Simkin, John. "Howard Hughes". Spartacus Educational. Retrieved: June 9, 2013.
  2. ^ Jennifer Rosenberg.
  3. ^ Lisheron, Mark.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]