Jump to content

Inxhinieria hapësinore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inxhinieria e hapësinore
Inxhinirët e NASA, shihen këtu duke kontrolluar misionin Apollo 13, duke punuar me kujdes për të mbrojtur jetën e astronautëve në mision.
Profesioni
EmratInxhinier
i Inxhinierisë Hapësinore
Sektorët e
aktivitetit
Aeronautika, Astronautika, Shkencë
Përshkrimi
KompetencatNjohuri teknike, aftësi Menaxhimi
Edukimi i nevojshëmBachelor's Degree[1][2]

Inxhinieria hapësinore ose "Inxhinieria e hapësirës ajrore" është fusha kryesore e inxhinierisë që merret me zhvillimin e avionëve dhe anijeve kozmike [3]. Ajo është e ndarë në dy degë të mëdha: inxhinieria aeronautike dhe inxhinieria astronautike.

Fillimisht emërimi ishte Inxhinieria aeronautike për këtë fushë por pasi teknologjia e fluturimeve përparoj duke përfshirë ndërtimin e oblekteve për në hapërsirën e jashtme, termi i zgjeruar "inxhineria e hapësirës ajrore" e ka zëvendësuar atë në përdorime të përgjithshme [4]. Inxhinieri e hapësirës ajrore, veçanërisht dega e astronautikë, shpesh gabimisht referuar si "shkenca e raketave".

  1. ^ "Required Education". study.com. Marrë më 2015-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Education, Aerospace Engineers". myfuture.com. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2015. Marrë më 2015-06-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Encyclopedia of Aerospace Engineering. Wiley & Sons. October 2010. ISBN 978-0-470-75440-5.
  4. ^ Stanzione, Kaydon Al (1989). "Engineering". Encyclopædia Britannica. Vëll. 18 (bot. 15). Chicago. fq. 563–563. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje të jashme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]