Inxhinieria kompjuterike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Inxhinieri kompjuterike e quajtur gjithashtu edhe si Inxhinieria e sistemeve kompjuterike, është një disiplinë që integron disa fusha të inxhinierisë elektrike dhe shkencat kompjuterike, të nevojshme për të zhvilluar sistemet kompjuterike. [1]

Kryesisht kjo degë merret me studimin dhe zhvillimin e metodave për prodhimin, dizajnimin e pajisjeve kompjuterike. E ka marrë emrin inxhinieri për vetë faktin se këtu janë përmbledhur njëkohësisht njohuri për hardware-in po ashtu edhe për software-in.

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ IEEE Computer Society. Computer Engineering 2004: Curriculum Guidelines for Undergraduate Degree Programs in Computer Engineering (PDF). f. iii. Marrë më 2006-04-21. Computer System engineering has traditionally been viewed as a combination of both electronic engineering (EE) and computer science (CS).  Një parametër i panjohur |coauthors= është injoruar (|author= suggested) (ndihmë); line feed character është te |quote= në vend të 78 (ndihmë)