Sistematika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Sistematika ose biosistematika është një degë e biologjisë që merret me klasifikimin e qënieve të gjalla, të së kaluarës dhe të tashmes, duke bërë përshkrimin e shumëllojshmërisë së tyre sipas veçorive të përcaktuara të tyre në grupe në një sistem hierarkik të renditur. Sistematika, me fjalë të tjera, merret me studimin dhe kuptimin e zhvillimit historik të jetës në tokë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

==Mënyra e klasifikimit== Në botën e gjallë ekzistojnë 5 mbreteri te gjallesave : mbretëria e protisteve, e monereve, e bimëve, e kafshëve dhe e kërpudhave , Per shembull te mbreteria e kafsheve futen llojet e kafsheve si : lloji i qenit ,i maces ,i peshqve , i derrave , i zogjve ,etj.Klasifikimi i kafsheve eshte i rendesishem per te kuptuar se cfare lloji cfare veprimesh e shume karakteristika te tjera kryen kjo lloj gjallese shtazore ose edhe ne mbrteri t tjera si per shembull : e bimeve ku futen pemet , lulet , algat ose bime t tjera t detit , etj.Klasifikimi i kafsheve kryhet nga vete natyra.Nje nga menyrat e klasifikimit eshte: nga pamja e jashtme ,si vetmbrohet ,si ushqehet, ku jeton dhe menyra e jeteses. --Eviwiki123 (diskutimet) 18 shtator 2013 15:19 (CEST)

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]