Teknologjia e informacionit dhe komunikimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Teknologjia e Komunikimit)
Jump to navigation Jump to search

Teknologjia e informacionit dhe komunikimit ose (TIK) (Anglisht: Information and communications technology) është përdorur shpesh si një sinonim i zgjeruar ose si një term ombrellë për teknologjinë e informacionit (TI), por është një term më specifike (p.sh. më i gjerë në fushëveprim) që thekson rolin e komunikimit të unifikuar [1], dhe integrimin e telekomunikacionit (linjat telefonike dhe sinjalet wireless), kompjuterët gjithashtu si softuerë të nevojshëm të sipërmarrjes, middleware, depo (magazinimi), dhe sistemet audio-vizuale, të cilat mundësojnë përdoruesve për qasje, ruajtje, transmetim, dhe manipulim të informacionit [2].

Brahima Sanou, Drejtori i departamentit të ITU-Byrosë për Zhvillim Telekomunikacionit, që nga janari i vitit 2011.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fraza "teknologjia e informimit dhe komunikimit" (information and communication technology) është përdorur nga kërkuesit akademikë që nga vitet 1980 [3], dhe shkurtimi TIK (ICT) u bë i famshëm pasi është përdorur në një raport të qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar nga Dennis Stevenson në vitin 1997 [4], dhe në Kurrikulumin Kombëtar të rishikuar për Anglinë, Uellsin dhe Irlandën e Veriut, në vitin 2000.

Financimi në TIK[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Së fundi është vlerësuar se janë shpenzuar $3,5 trilion dollarë në IT në të gjithë botën, dhe aktualisht ka rritje 6% për çdo vit – duke u dyfishuar çdo 15 vite. Buxheti i qeverisë federale të SHBA-së në IT për vitin 2014 ka qënë afëersisht $82 bilion dollarë[5].

Mesatarja e buxhetit të IT ka ndarje si në vijim:[6]

  • 31% shpenzimet e personelit (të brendshme)
  • 29% shpenzime për software (kategori e jashtme/blerje)
  • 26% shpenzime për hardware (kategori e jashtme/blerje)
  • 14% shpenzime për ofruesit e shërbimeve të jashtme (e jashtme/shërbime).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Murray, James (18 dhjetor 2011). "Cloud network architecture and ICT - Modern Network Architecture". ITKnowledgeExchange. TechTarget. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2017. Marrë më 2013-08-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Information and Communication Technology from". FOLDOC. 19 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2013. Marrë më 8 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ William Melody et al., Information and Communication Technology: Social Sciences Research and Training: A Report by the ESRC Programme on Information and Communication Technologies, ISBN 0-86226-179-1, 1986. Roger Silverstone et al., "Listening to a long conversation: an ethnographic approach to the study of information and communication technologies in the home", Cultural Studies, 5(2), pages 204-227, 1991.
  4. ^ The Independent ICT in Schools Commission, Information and Communications Technology in UK Schools: An Independent Inquiry, 1997. Impact noted in Jim Kelly, What the Web is Doing for Schools Arkivuar 11 korrik 2011 tek Wayback Machine, Financial Times, 2000.
  5. ^ http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/omb/assets/egov_docs/2014_budget_priorities_20130410.pdf
  6. ^ "IT Costs – The Costs, Growth And Financial Risk Of Software Assets". OMT-CO Operations Management Technology Consulting GmbH. Marrë më 26 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]