Transporti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Transporti është lëvizja e njerëzve, kafshëve dhe mallrave nga një vend në një vend tjetër. Mënyrat e transportit janë nëpërmjet rrugëve tokësore, ajrore dhe ujore. Në degën e transportit bën pjesë edhe Tregtia dhe Turizmi .

Historiku Fillimet e transportit në shoqërine njerëzore kryheshin nëpërmjet ecjes, vrapimit dhe notimit. Domestikimi i kafshëve krijoi një mundësi të re transporti.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]