Jump to content

Depoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Magazina në South Jersey, një epiqendër e Bregut Lindor të SHBA-së për logjistikën dhe ndërtimin e magazinës, jashtë Filadelfias, ku kamionët dorëzojnë pllaka graniti.

Një depo apo magazinë është një ndërtesë për ruajtjen e mallrave.[1][2] Magazinat përdoren nga prodhuesit, importuesit, eksportuesit, shitësit me shumicë, bizneset e transportit, doganat, etj. Ato janë zakonisht ndërtesa të mëdha të rrafshta në parqe industriale në periferi të qyteteve, qytezave ose fshatrave.

Depot zakonisht kanë doke ngarkimi për të ngarkuar dhe shkarkuar mallrat nga kamionët. Ndonjëherë magazinat janë projektuar për ngarkimin dhe shkarkimin e mallrave direkt nga hekurudhat, aeroportet ose portet detare. Ata shpesh kanë vinça dhe pirunët për lëvizjen e mallrave, të cilët zakonisht vendosen në paleta standarde ISO dhe më pas ngarkohen në raftet e paletave. Mallrat e ruajtura mund të përfshijnë çdo lëndë të parë, materiale paketimi, pjesë këmbimi, komponentë ose mallra të gatshme që lidhen me bujqësinë dhe prodhimin. Në Indi dhe Hong Kong, një magazinë mund të quhet "godown".[3] Ka edhe gomone në Shangai Bund.

  1. ^ Harris, Cyril M. (2006). "Warehouse". Dictionary of Architecture & Construction (bot. 4th). McGraw-Hill. fq. 1056. ISBN 978-0071452373. warehouse: A building designed for the storage of various goods. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Davies, Nikolas; Jokiniemi, Erkki (2008). "warehouse". Dictionary of Architecture and Building Construction. Elsevier. fq. 410. ISBN 978-0-7506-8502-3. warehouse: a large building for storing goods and products prior to distribution; a storehouse. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "godown - Definition of godown in English by Oxford Dictionaries". Oxford Dictionaries - English. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) "Late 16th century from Portuguese gudão, from Tamil kiṭaṅku, Malayalam kiṭaṅṅu, or Kannada gadaṅgu ‘store, warehouse’."