Jump to content

Mos Def

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mos Def
U lind në
Dante Terrell Smith

11 dhjetor 1973
Faqja në rrjetmosdefmusic.com


Dante Terrell Smith lindi më 11 dhjetor 1973, më i njohur me emrin në skenë Mos Def, është një reper i mirëpritur kritik dhe aktor. Ai ka lind në Brooklyn, New York City dhe është mysliman. Është edhe i njohur me këto emra skenës "Mighty Mos Def," "The Freaky Night Watchman," "Boogie Man," "Black Dante," "Dante Beze," "Pretty Flaco," dhe "Flaco Bey."

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
2007 Be Kind Rewind
2006 Journey to the End of the Night
Bobby
The Brazilian Job (Në prodhim)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (cameo)
16 Blocks Eddie Bunker
Dave Chappelle's Block Party
2005 The Hitchhiker's Guide to the Galaxy Ford Prefect
Lackawanna Blues
2004 Something the Lord Made (2004) Vivien Thomas
The Woodsman
2003 The Italian Job Left Ear
2002 Brown Sugar Chris 'Cav' Anton Vichon
Civil Brand Michael Meadows
Showtime Lazy Boy
2001 Monster's Ball Ryrus Cooper
Carmen: A Hip Hopera Frank Miller
2000 Bamboozled
1998 Where's Marlowe?
1997 Ghosts

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.