Journey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Journey
Journey.JPG
Journey live në Minneapolis, Minnesota më 16 shtator 2008
Informacione
PrejardhjaSan Francisco, California, ShBA
ZhanriArena rock, hard rock, progressive rock
LabelColumbia, Sony BMG, Sanctuary
Vite aktiv19731987, 1995 – prezent
Bashkëpunim(e) meSantana, The Babys, Steve Perry, Bad English, The Storm, Vital Information, The Zoo
Anëtarët
Neal Schon
Ross Valory
Jonathan Cain
Deen Castronovo
Arnel Pineda
Ish-anëtarët
Gregg Rolie
George Tickner
Prairie Prince
Aynsley Dunbar
Robert Fleischman
Steve Perry
Steve Smith
Stevie Roseman
Randy Jackson
Larrie Londin
Mike Baird
Bob Glaub
Steve Augeri
Jeff Scott Soto
Webfaqja
JourneyMusic.com

Journey është një rock bend amerikan i formuar në San Francisco në vitin 1973. Që nga themelimi nga anëtarët e mëparshëm të Santana, bendi ka kaluar nëpër disa faza. Suksesi më i madh komercial i bendit erdhi në fundin e viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980 nëpërmjet këngëve si "Don't Stop Believin'", "Any Way You Want It", "Faithfully", "Open Arms", "Separate Ways", dhe "Wheel in the Sky".

Journey janë kandidatë për tu rekrutuar në Rock and Roll Hall of Fame që nga viti 2000, mirëpo Greg Rolie momentalisht është anëtari i vetëm i bendit që është rekrutuar - edhe atë për shkak të pjesëmarrjes së tij në bendin Santana. Në vitin 2009, Steve Perry, vokalisti më i njohur i bendit, do ta ketë të drejtën të rekrutohet si solo artist.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]