Jump to content

Robert Christgau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Christgau
U lind në1942/4/18
KombësiaAmerikan
ProfesioniGazetar Muzikot, Eseist, Kritik Muzike
FëmijëNina Christgau

Robert Thomas Christgau[1] (/ krɪstɡaʊ / lindur më 18 prill 1942) është një eseist amerikan, gazetar muzike, dhe i vetë-shpallur "Dekani i Kritikëve të Rrokut Amerikan". [2] Një nga kritikët më të hershëm profesionale të rrokut. Ai kaloi 37 vjet si kritik kryesor i muzikës dhe redaktor i lartë për The Village Voice, gjatë së cilës kohë ai krijoi sondazhin vjetor Pazz&Jazz. Ai ka mbuluar edhe muzikë popullore për Esquire, Zreem, Newsday, Playboy, Rolling Stone, Billboard, NPR, Blender, dhe MSN Music, dhe është një mësues arti vizitor në Universitetin e Nju Jorkut. [3]

Christgau u rrit në Queens, New York City, [4] i biri i një zjarrfikësi. [5] Ai ka thënë që u bë tifoz i rock and roll kur luajtësi i disqeve Alan Freed erdhi në qytet në vitin 1954. [6] Pasi ndoqi një shkollë publike në New York City, [7] ai u largua nga New York për katër vjet për të tu regjistruar në Dartmouth College, ku u diplomua në vitin 1962 me një BA në Anglisht. Christgau ka thënë se albumi i Miles Davis ' i viti 1960 Skica të Spanjës iniciuan në të "një fazë të zhgënjimit me jazz që rezultoi në kthimin tim të rock and roll ". [8]

  1. ^ Marquis Who's Who
  2. ^ "Robert Christgau, Dean of American Rock Critics". robertchristgau.com. Marrë më 10 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Robert Christgau". Harper Collins. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 30 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Christgau, Robert (30 dhjetor 1971). "Consumer Guide (22)". The Village Voice. Marrë më 18 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Christgau, Robert. "Robert Christgau Biography". Robertchristgau.com. Marrë më 28 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Christgau, Robert (2004), "A Counter in Search of a Culture". Any Old Way You Choose It, Cooper Square Press, p.2.
  7. ^ O'Dair, Barbara (9 maj 2001). "A conversation with Robert Christgau". Salon.com. Marrë më 22 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Christgau, Robert (21 maj 1970). "Jazz Annual". The Village Voice. Marrë më 20 shtator 2013. ... Sketches of Spain, which in 1960 catapulted Davis into the favor of the kind of man who reads Playboy and initiated in me one phase of the disillusionment ... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)