Korda vibruese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vibrimi i një, vale stacionare ne një kordë, Frekenca themelore dhe 6 overtonet e para të cilat formojnë një seri harmonike

Një vibrim ne një kordë është një valë. Zakonisht korda vibruese prodhon një tingull frekuenca e të cilit është konstante. Pra, meqenese frekeunca karakterizon lartësinë e tingullit, tingulli i prodhuar është i një notë konstante. Ordat vibruese janë bazat e çdo instrumenti kordash si kitara, celloja, ose pianoja.

Vala[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilustrim i një kordë vibruese
Ilustrim i një kordë vibruese

Le të jetë gjatësia e një kordë, masa e saj dhe tensioni.

Kur korda përkulet ajo merr formën e perafert te një harku të rrethit. Le të jetë rrezja dhe kendi poshtë harkut. Tani sic dihet .

Korda rikthehet në pozicionin e saj natyral nga një forcë :

Forca është gjithashtu e njejte me forcën centripete

ku është shpejtesia e propagimit të valës në kordë.

Le të jetë masa lineare e kordës. Pra

dhe

Duke i barazuar të dyja shprehjet për marrim :

Kur e zgjidhim këtë ekuacion për shpejtesinë v, gjejme

Frekuenca e valës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Observimi i vibrimit të kordës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikoni gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • T. C. A. Molteno; N. B. Tufillaro (2004). "An experimental investigation into the dynamics of a string". American Journal of Physics. 72 (9): 1157–1169. doi:10.1119/1.1764557. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Tufillaro, N. B. (1989). "Nonlinear and chaotic string vibrations". American Journal of Physics. 57 (5): 408. doi:10.1119/1.16011. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]