Johnny Cash

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Johnny Cash
Johnny Cash në 1969ën
Të dhëna
Emri i lindjesJ. R. Cash
Gjithashtu të njohur siThe Man in Black
Data e lindjes26 shkurt 1932 - Kingsland, Arkansas, SHBA
Vdiq në12 shtator 2003 - Nashville, Tennessee, SHBA
Profesionetkëngëtar-kompozitor
InstrumentetVokal
Kitare
Piano
Fizarmonikë
Mandolinë
Vitet aktive19552003
Shtëpitë diskografikeSun, Columbia,
Mercury, American, House of Cash
Faqja e internetitwww.JohnnyCash.com

Johnny Cash lexo. Xhoni Kesh, i lindur J. R. Cash, (26 shkurt 1932 - 12 shtator 2003) ishte një këngëtar-kompozitor amerikan, fitues i disa Grammy Award dhe ndikues i zhanreve country/rock & roll. Cash ishte burri i këngëtares dhe kompozitores country June Carter Cash.

Cash ishte i njohur për tingullin e tij të thellë, zërin e tij dallues, boom-chick-a-boom ose "tren trasportues" e grupit të tij Tennessee Three të mbështetjes, sjelljen e tij, dhe veshjen e tij të errtë, që i solli pseudonimin "Njeriu në të Zeza" (ang. The Man in Black). fillonte zakonisht koncertet me introduksionin e thjeshtë "Tjeta, Unë jam Johnny Cash" (ang. Hello, I'm Johnny Cash).

Shumica e muzikës së Cash-it, sidomos ajo e karrierës së vonë, jehonte (ang. echoed) tema dëshpërimi, vuajtje morale dhe larje të mëkateve. Kënga e tij e firmës përfshinte "I walk the Line" (sq. Kalova linjën), "Folsom Prison Blues" (Burgu Blues i Falsom-it), "Ring of Fire" (Unaza e zjarrit), "That Old Wheel" (duet me Hank Williams Jr.), "Cocaine Blues", dhe "Man in Black" (Njeriu në të Zeza). Ai po ashtu regjistroi disa këngë humoristike, si "One Piece at a Time", "The One on the Right is on the Left", "Dirty Old Egg-Sucking Dog" dhe "A Boy Named Sue"; numra rock-and-rolli si "Get Rhythm".

Shiti më shumë se 50 milion albume në pesëdhjetëvjeçarin e parë të karrierës së tij dhe arriti të marr një "pozicion komandimi në historinë e muzikës".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historia e Johnny Cash," Arkivuar 26 shtator 2007 tek Wayback Machine Korridori i të Famshmeve të Muzikës Kountri Stampa:En

Shikoni edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikinews
Wikinews gjeni lajme më aktuale për temën:


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.