Futboll Amerikan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ndeshje Army-Navy në Giants Stadium, 2002

Futbollit amerikan, i njohur në Shtetet e Bashkuara thjesht si futbolli dhe shpesh si fushë futbolli apo trajtuar jashtë futbollit në Amerikën e Veriut, është një sport ekip konkurrues i njohur për kombinuar strategji me luajnë fizike. Objektivi i lojës është te pike duke avancuar topin në zonën e ekipit kundërshtar në fund. Topin mund të afrohen me mbajtjen e saj (një luajnë rrjedhshëm) ose duke hedhur atë në një shok grupi (një luajnë kalon). Pikat mund të vlerësohen në mënyra të ndryshme, duke përfshirë mbante topin mbi linjë kundërshtari qëllimi, kapjen e një të kalojë hedhur mbi atë vijë qëllim, kicking topin me postimet qëllim në zonën e kundërshtarit për fund, apo trajtimin e një zgarë kundërshtare topin brenda tij Zona fund. Fituesi është ekipi me më shumë pikë, kur përfundon koha.

Futbollit amerikan është i lidhur ngushtë me futbollit kanadez, por me dallime të rëndësishme.

Në Shtetet e Bashkuara, forma të mëdha janë të futbollit të shkollës së mesme, futbolli kolegj dhe futbolli profesional, të cilat janë në thelb të ngjashme, por tipar rregullat pak të ndryshme.

Nuk kanë qenë të shumta leagues kryesore profesionale të futbollit në SHBA, edhe pse i vetmi në ekzistencë është aktualisht Ligës Kombëtare të Futbollit (NFL).

Sport është luajtur edhe jashtë Shteteve të Bashkuara. National leagues profesional dhe kolegji ekzistojnë në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermania, Italia, Zvicër, Finlanda, Suedia, Japonia, Meksika, Izrael, Spanje, Austri, dhe disa vende Pacific Island.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forma primitive e regbi, pastaj mbulohen të gjitha nga emrin "e futbollit", po luhet në SHBA qysh më vitet 1840, në Harvard, Yale dhe Princeton, që rrjedhin pjesërisht prej amerikanëve, të cilët ishin shkolluar në shkollat angleze.[8] Historinë e futbollit amerikan mund të gjurmohen në versionet e para të futbollit regbi dhe futbolli shoqatë (e quajtur të futbollit në Shtetet e Bashkuara). Të dy lojëra kanë origjinën e tyre në varietete të futbollit luajti në Mbretërinë e Bashkuar në mes të shekullit të 19, në të cilin një top i nisur me një qëllim dhe/ose ndeshi në një linjë.

Walter Camp[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbollit amerikan rezultoi nga disa divergjenca të mëdha nga futbolli regbi, më veçanërisht ndryshimet rregull krijuar nga Walter Camp, konsiderohet si "Ati i American Football". Ndër këto ndryshime të rëndësishme ishin futjen e vijës së kacafytje dhe poshtë-dhe-rregullat distancë. Në fund të shekujve 19 dhe fillim 20, zhvillimet luajnë lojë nga trajnerët kolegj si Eddie Cochems, Amos Alonzo Stagg, Knute Rockne, dhe Glenn "Pop" Warner ndihmuar të përfitojnë të paraqitur rishtazi të kalojë përpara.

Popullariteti i futbollit studentor u rrit si ajo u bë dominonte versionin e sportit për gjysmën e parë të shekullit XX. Lojëra Bowl, një kolegj traditë futbolli, tërhoqi një audiencë kombëtar për ekipet studentor. Përforcuar nga rivalitetet e ashpra, futbolli kolegj mban ende apelin e përhapur në SHBA.

Origjina e futbollit profesional mund të ndiqet në 1892, me kontratë $ 500 William "trashaman" Heffelfinger për të luajtur në një lojë për të Shoqatës Sportiv Allegheny kundër Athletic Club Pittsburgh. Parë profesionale "ligë" ishte Lidhjes Ohajo, i formuar në vitin 1903, dhe loja e parë profesionale Futboll kampionatit ishte midis perspektivat bualli dhe Bulldogs kantonit në 1919. Në vitin 1920, futbolli amerikan profesionale u formua. Loja e parë u luajt në Dejton, Ohajo më 3 tetor 1920 me pritës trekëndëshat mposhtur Panhandles Kolombit 14-0. Ligë ndryshoi emrin e saj për të Ligës Kombëtare të Futbollit (NFL) dy vjet më vonë, dhe përfundimisht u bë ligë të mëdha të futbollit amerikan. Fillimisht një sport të qyteteve Midwestern industriale në Shtetet e Bashkuara, futbolli profesional në fund u bë një fenomen kombëtar. Popullariteti në rritje i futbollit është zakonisht për të gjurmuar 1958 Game NFL kampionatin, një garë që ka qenë quajtur "Greatest Game Ever luajtur". Një kampionat rivale te NFL, Futboll Amerikan Lidhja (AFL), filloi të luajë në 1960, është vënë në presion të lartë të ligë çoi në një shkrirje mes dy leagues dhe krijimin e Super Bowl, e cila është bërë më i shikuar rast televiziv në Shtetet e Bashkuara në një bazë vjetore.

Rregullat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terreni dhe lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numrat në këtë fushë tregojnë se numri i oborreve në zonën më të afërt fund.

Futbollit amerikan është luajtur në një fushë 120 jard (110 m) e gjatë dhe 53 1⁄3 (48,8 m) e gjerë. Linjat më të gjatë kufitare janë mënjanë, ndërsa vijat kufitare të shkurtër linja fund. Mënjanë dhe linjat e fund janë jashtë caqeve. Pranë çdo fund të fushë është një linjë qëllim, ata janë 100 yards (91,4 m) larg. Një fushë rezultatin e quajtur një zonë fund shtrihet 10 jard (9,1 m) përtej çdo linjë qëllim që çdo vijë fundi. Zona përfshin vijën fund qëllimi, por nuk rreshtin e fundit. Ndërsa fushën e lojës është efektivisht banesë, është e zakonshme për një fushë që do të ndërtohet me një kurorë të vogël-me mes të fushës më e lartë se palët-për të lejojë të ujit edhe ta humbim nga fushë.

Linjat ndër Yard fushë çdo 5 jard (4,6 m), dhe janë numëruar çdo 10 jard nga çdo linjë qëllim për të 50-linjë oborr, ose midfield (të ngjashme me një fushë tipik rugby league). Dy rreshtat e linjave të shkurtër, të njohur si linja inbounds ose shenja të hash, e drejtuar në 1-oborr (91,4 cm) intervale pingul me mënjanë afër mesit të fushës. Të gjitha të fillojë luan me topin ose mes shenjave hash. Për shkak të marrëveshjes së linjave, fushë është përmendur herë pas here si një fushë futbolli.

Në pjesën e pasme të çdo zonë fund janë dy portat (i quajtur edhe uprights) lidhur me një 10 këmbët tërthore (3,05 m) nga toka. Për nivelet e aftësi të lartë, këto funksione janë 222 inç (5,64 m) larg. Aftësi për nivele të ulëta, këto janë zgjeruar për të 280 inç (7,11 m).

Secili ekip ka 11 lojtarë në fushë në një kohë. Megjithatë, skuadra mund të zëvendësim për ndonjë ose të gjithë lojtarët e tyre, në qoftë se e lejon koha, gjatë pushim mes luan. Si rezultat, lojtarët kanë role shumë të specializuara, dhe, nganjëherë (edhepse rrallë) pothuajse të gjithë (të paktën) 46 lojtarë aktivë në një ekip NFL do të luajë në ndonjë lojë të dhënë. Kështu, ekipet janë ndarë në tri njësi të veçanta: në sulm, mbrojtja dhe ekipet speciale.

Në mënyrë të ngjashme në futboll shoqatë, loja fillon me një monedhë hedhje të përcaktuar se cila ekip do të fillojë të fillojë të lojës dhe të cilat qëllimi çdo ekip do të mbrojë.[14] Opsionet janë paraqitur përsëri për të filluar gjysmën e dytë ; zgjedhjet për të parë gjysma e tyre nuk do të përcaktojë automatikisht fillimin e pjesës së dytë. Arbitri drejton monedhë hedhje me kapitenët (ose ndonjëherë trajnerë) të ekipeve kundërshtare. Ekipi që fiton monedhë hedhje ka tri opsione :[14]

 • 1. Ata mund të zgjedhin nëse do të zmbrapset ose për të marrë fillimit e hapjes.
 • 2. Ata mund të zgjedhin që qëllimi për të mbrojtur.
 • 3. Ata mund të zgjedhin për të shtyrë zgjedhjen e parë për ekipin e tjera dhe janë zgjedhja e parë për të filluar në gjysmën e dytë.[15]

Sido që të jetë ekipi i parë i zgjedh, ekipi i dytë ka mundësinë për zgjedhje të tjera (për shembull, në rast se ekipi i parë i zgjedh për të marrë në fillim të lojës, skuadra e dytë mund të vendosë që synimi për të mbrojtur).

Në fillim të gjysmës së dytë, opsionet për gjuajtje, të marrë, ose zgjidhni një qëllim për të mbrojtur janë paraqitur me kapitenët përsëri. Ekipi i cili nuk ka zgjedhur të parë për fillimin e gjysmës së parë (ose që i shtyrë privilegj e saj për të zgjedhur të parë) që tani merr zgjedhja e parë e opsioneve.[14][16]

Kohëzgjatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një lojë futbolli standarde përbëhet nga katër të katërtat e 15 minuta (12 minuta të katërtat në futboll të lartë shkollore dhe shpesh të shkurtër në nivele më të ulëta),[17] me një gjysmë-12 minuta kohë pushim pas tremujorit të dytë. orën ndalesa pasi luan caktuar, prandaj, një lojë mund të zgjasë më shumë në mënyrë të konsiderueshme (zakonisht më shumë se tri orë në kohë reale), dhe nëse një lojë është transmetuar në televizion, timeouts TV janë marrë në intervale të caktuara të lojës për të transmetuar reklama jashtë veprimit lojë. Nëse një lojë NFL është i lidhur pas katër qarqe ekipet luajnë një periudhë shtesë që zgjasin deri në 15 minuta. Në një lojë jashtë orarit NFL, ekipi i parë që fiton pikët, edhe pse ekipi tjetër nuk ka marrë një pronë, ky është referuar si vdekje e papritur. Në një lojë sezonin e rregullt NFL, në qoftë se as ekip rezultatet në kohën shtesë, lojë është një kravatë. Në një lojë lojë shtesë NFL, periudha shtesë jashtë orarit janë të luajtur, sipas nevojës, për të përcaktuar një fitues. Kolegji rregullat jashtë orarit janë më të komplikuara dhe janë përshkruar në kohën shtesë (sport).

Një linjë e kacafytje në 48-line oborr. Vepra është në të majtë. Një qendërmbrojtës në kërkim për mundësinë për të hedhur një abone. Një drejtimin përsëri të trajtohen kur ai përpiqet për të drejtuar me topin. Një qendërmbrojtës përgatitet për të hedhur një abone. Përpara të kalojnë në vazhdim, gjatë praktikës. Një rreng përpjekje një pikë ekstra.

Avancimin topin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avancimin topin në futboll amerikan i ngjan gjashtë-të trajtuar rregull dhe luaj-the-topin në ligë regbi. Ekipi që merr posedimin e topit (vepra) ka katër përpjekjeve, i quajtur ngritje, në të cilën të parë topin të paktën 10 jard (9,1 m) drejt (kundërshtari i tyre i mbrojtjes së zonës) të përfundojë. Kur vepra të ketë sukses në fitimin e të paktën 10 oborre, ai merr për herë të parë poshtë, do të thotë ekip ka një sërë katër ngritje të fitojë një tjetër 10 oborre ose për të shënuar. Nëse vepra nuk arrin të fitojë për herë të parë poshtë (10 oborre) pas 4 ngritje, ekipi tjetër merr posedimin e topit në pikën ku poshtë përfundoi i katërti, duke filluar me dorëheqjen e tyre të parë për të çuar përpara topin në drejtim të kundërt.

Përveç në fillim të gjysmave dhe pas rezultatet, topi është vënë përherë në lojë nga një punë e lehtë. Lojtarë ofensivë vargoj përballet me lojtarë në vijën mbrojtëse e kacafytje (pozitë që ndodhen në fushën ku luajnë fillon). Një lojtar ofenduese, qendra, pastaj kalon (ose "snaps") topin prapa mes këmbët e tij për një shok grupi pas tij, zakonisht qendërmbrojtës.

Lojtaret mund pastaj përpara topin në dy mënyra :

 • 1. Duke xhiruar me topin, i njohur gjithashtu si nxiton.
 • 2. Duke hedhur topin në një shok grupi, i njohur si një kalojnë përpara ose si kalon futbolli. The kalojnë përpara është një faktor kyç dalluese të futbollit amerikan dhe kanadez nga sportet ndeshje të tjera. Vepra mund të hedh topin përpara vetëm një herë gjatë një poshtë dhe vetëm nga prapa vijës së kacafytje. Topin mund të hidhet, ngriti, i dorëzoi-off, ose tossed anash ose prapa në çdo kohë.

Një përfundon poshtë, dhe topi bëhet i vdekur, pasi asnjë nga pikat e mëposhtme :

 • The lojtar me topin është i detyruar në tokë (a trajtuar) ose ka progres të tij përpara ndalur nga anëtarët e ekipit të tjera (siç është konstatuar nga një zyrtar).
 • A fluturon përpara të kalojë përtej dimensioneve të fushës (e jashtë caqeve) ose prek tokë para se ajo është e zënë. Kjo është e njohur si një kalojnë paplotë. Topi kthehet në vijë më të fundit të kacafytje për poshtë e ardhshme.
 • Topin apo lojtar me topin shkon jashtë caqeve.
 • Një skuadra shënon.

Zyrtarët goditje një fishkëllimë të njoftojë lojtarët se poshtë është e gjatë.

Para çdo poshtë, çdo ekip zgjedh një lojë, ose lëvizjet e koordinuara dhe veprimet, që lojtarët duhet të ndjekin në një poshtë. Ndonjëherë, ngritje vetë janë të referuara si "luan".

Ndryshimi i posedimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra mban posedimin e topit përveç nëse një nga gjërat e mëposhtme bëhet:

 • The team nuk arrin të marrë një të parë poshtë-dmth, në katër ngritje ata dështojnë për të lëvizur topin e fundit një linjë 10 oborre përpara se ku ata patën të parë të tyre të fundit poshtë (është e mundur të jetë Downed prapa vijës aktuale e kacafytje, duke humbur "yardage). Ekipi mbrojtëse merr topin në vendin ku e 4-down luajnë përfundon. Një ndryshim i posedimit në këtë mënyrë quhet zakonisht një qarkullim në ngritje, por nuk është kredituar si një qarkullim mbrojtëse "në statistikat zyrtare. Në vend të kësaj, ajo shkon kundër përqindje 4 poshtë veprës së efikasitetit.
 • Rezultatet vepër një gol apo fushë qëllimi. Ekipi që shënoi më pas nis topin në ekip të tjera në një lojë të veçantë që quhet fillimit.
 • Pikat vepër topin në mbrojtje. Një lundër gjahtarësh është një goditje në të cilin një lojtar pika topin dhe nis para se hits tokë. Pikat janë pothuajse gjithmonë bëhen të katërt poshtë (edhe pse shih gjuajtje të shpejtë), kur skuadra sulmuese nuk dëshiron të rrezikojë duke hequr dorë topin për ekipin e tjera në vend të saj aktual në këtë fushë (përmes një përpjekje të dështuar për të bërë për herë të parë poshtë) dhe e ndjen se është shumë larg nga qëllimi ekipi tjetër postime të orvatet një qëllim fushë.
 • Një lojtar mbrojtës kap një të kalojë përpara. Kjo është quajtur një zënie, dhe lojtar që bën përgjimin mund të kandidojë me topin deri sa ai po trajtohet, e detyruar nga kufijtë, apo rezultatet.
 • Një lojtar ofenduese pika topin (një humbje e pasit) dhe një lojtar mbrojtëse zgjedh atë. Ashtu si me ndjekjet, një lojtar mund të shërohet një humbje e pasit drejtuar me topin deri trajtoi, e detyruar nga kufijtë, apo rezultatet. Prapambetur kalon që nuk janë kapur nuk shkaktojnë poshtë për t'i dhënë fund si kalon përpara nuk i paplotë; topin në vend është ende jetojnë sikur të kishte qenë fumbled. Humbur fumbles dhe ndjekjet e janë të njohura së bashku si qarkullim.
 • Ekipi fyese mungon një përpjekje qëllim fushë. Ekipi mbrojtëse merr topin në vendin ku ka filluar të luajë mëparshëm (ose, në NFL, në vend të goditje). Nëse gjuajtje të pasuksesshme u përpoq nga brenda 20 oborre (18,3 m) të zonës së fundi, ekipi tjetër merr topin në vijë të 20 oborrin e vet (që është, 20 oborre prej zonës së fundi). Nëse një qëllim fushë është e humbura ose bllokuar dhe topi mbetet në fushën e luajnë, një lojtar mbrojtës mund të marr topin dhe përpjekje për të çuar përpara atë.
 • Ndërsa në zonën e vet në fund të tij, një zgarë ofendues topin është trajtuar, e detyruar nga kufijtë, humb topin jashtë caqeve, ose fouls kryen vepra të caktuara. Kjo dukuri mjaft rrallë quhet siguri.
 • Një zgarë ofenduese topin fumbles topin përpara në fund të zonës kundërshtare, dhe më pas topi shkon jashtë caqeve. Kjo dukuri shumë e rrallë çon në një touchback, me topin do mbi të ekipit kundërshtar në oborr 20 vija e tyre (Vini re se gjatë touchbacks jo ekipe ofensive të veçantë luan, të tilla si punts dhe kickoffs, janë mjaft të zakonshme).

Rezultatin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pikë nga skuadra shenon luan në vijim :

 • Një gol (DT) është me vlerë 6 pika.[18] Kjo është një lojtar shënoi kur drejton topin në ose kap një të kalojë në zonën e kundërshtarit të tij për në fund.[18] Një gol është analoge me një përpjekje në regbi. Ndryshe nga regbi, një lojtar nuk duhet të prekë topin në tokë për të shënuar, një gol i shënuar çdo herë që një lojtar ka posedimin e topit, ndërsa topi është në linjë apo jashtë kundërshtarët "qëllimi (ose aeroplan mbi të).
 • Pas një gol, ekipi shënuar përpjekjet provoni (e cila është analoge edhe për konvertim në regbi). Topi është i vendosur në oborrin e 3-ekipit të tjerë (2,7 m) Shkarko (e 2-oborr (1,8 m) në linjë NFL). Ekipi mund të përpiqet të nisë atë mbi shtyllën dhe nëpërmjet postimet qëllim në mënyrën e një qëllim fushë për 1 pikë (një pikë shtesë apo pikë-pas gol (pat) [19]), apo të kandidojë ose të kalojë atë në fund zonë në mënyrën e një gol për 2 pikë (një dy-pika e konvertimit). Në futboll kolegj, nëse mbrojtja kap ose rimëkëmbet një humbje e pasit gjatë një ose dy pika përpjekje për konvertimin dhe kthen atë në zonën e kundërta fund, ekipi mbrojtës i është dhënë dy pika.
 • Një qëllim të fushës (FG) është me vlerë 3 pikë, dhe ajo është e shënuar nga kicking topin mbi shtyllën dhe nëpërmjet postimet e qëllimit (uprights). [18] qëllimet në terren mund të placekicked (filloi kur topi është mbajtur vertikalisht kundër terren nga një shok grupi) ose rënie-filloi (jashtëzakonisht të pazakonshme në lojë moderne, me vetëm dy suksese në vitet gjashtëdhjetë-plus në NFL). Një qëllim fushë është përpjekur zakonisht më poshtë në vend të katërt një lundër gjahtarësh kur topi është afër vijës kundërshtari për qëllim, ose kur ka pak ose aspak kohë e majta në të ndryshe rezultat.
 • Një siguri, me vlerë 2 pikë, është shënuar nga ana e ekipit kundërshtar kur skuadra në zotërim në fund të një poshtë është përgjegjës për topin prapa linjës vdekurit duke u bërë vetë qëllimi. Për shembull, një siguri është shënuar nga mbrojtja, nëse një lojtar fyese është trajtuar, shkon nga kufijtë, ose fumbles topin jashtë caqeve në zonën e tij të fundit. [18] Safeties janë relativisht të rralla. Vini re se, megjithëse edhe më të rralla, ekipi fillimisht në vepër gjatë një poshtë mund të sigurisë rezultat nëse një lojtar i posedimit origjinal mbrojtjen e fiton topin para vijës tij qëllimi dhe pastaj mbart topin ose fumbles atë në vet Zona fund ku ai bëhet i vdekur. Megjithatë, nëse bëhet i vdekur topin pas vijës qëllimi i ekipit në posedim dhe kundërshtari i saj është përgjegjës për topin po aty (për shembull, në qoftë se mbrojtja kap një përpara të kalojë në zonën e saj në fund dhe topi bëhet i vdekur përpara topin i avancuar jashtë zonës së fundi) se është një touchback: asnjë pikë janë të shënuara dhe ekipin e fundit në posedimin e mban me një zotërim të parë poshtë saj në përputhje vet 20 oborr. Në futboll amator, në rast tepër i rrallë që një siguri është shënuar në një përpjekje, është e vlefshme vetëm 1 pikë.

Kickoffs dhe pa shkelma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo gjysmë fillon me një fillimit. Ekipet gjithashtu të fillojë pas shënuar touchdowns dhe qëllimet fushë. Topi është nisur duke përdorur një formë të t-duke nisur nga 30 vetë në copa e ekipit (27 m) në linjë NFL dhe futbollit kolegj (si i sezonit 2007). Returner ekip tjetër goditje përpiqet për të kapur topin dhe më parë se sa më shumë të jetë e mundur. Ku ai është ndalur është pika ku vepra do të fillojë me makinë e tij, ose seri e luan fyese. Nëse returner goditje e kap topin në zonën e tij të fundit, ai mund të kandidojë ose me topin, apo për të zgjedhur për një touchback duke gjunjëzuar në zonën e fund, në të cilin rast ekipi pranues pastaj fillon ofensivën e vet me makinë, nga linjë vet 20 oborr . Një touchback ndodh edhe kur nisin shkon jashtë caqeve në zonën fund. Një fillimit që shkon jashtë caqeve kudo përveç zonës së fundi para se të prekur nga ekipi i marrë është i urryer, dhe topi do të vendosen aty ku shkoi jashtë caqeve ose 30 oborre (27 m) prej fillimit në vend, varësisht nga e cila është më e dobishme për ekipin e kundërt. [20] Ndryshe nga me punts, një herë në fillimit shkon 10 oborre dhe ka goditur topin tokë, ajo mund të mbulohen nga ekipi kicking. [20] Një ekip, veçanërisht ai që është humbur, mund të përpiqen të përfitojnë nga kjo duke tentuar një gjuajtje onside. Punts dhe qarkullim në zonën e fund gjithashtu mund të përfundojë në një touchback.

Pas safeties, ekipi që i dha dorë pikat e lirë duhet të zmbrapset topin për ekipin e tjera, nga linjë vet 20 oborr.

Dënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: dënimi (futboll amerikan)

 • Informacione të tjera: rregulla të futbollit amerikan

Fouls (një lloj të sundimit shkelje) janë dënuar me dënime kundër ekipit ofendim. Shumica e dënimeve të rezultojë në lëvizjen e futbollit drejt zonës së ekipit ofendim fund. Në qoftë se dënimi do të lëvizë topin më shumë se gjysmën e distancës ndaj zonën e kundërvajtësit në fund, gjysma e dënimit bëhet distanca me qëllim në vend të vlerës së saj normale.

Shumica e të rezultojë në dënime replaying poshtë. Disa dënime mbrojtëse i japin veprës një e parë automatike poshtë. [22] Në anën tjetër, disa ofensivë të rezultojë në dënime të humbjen e poshtë (humbja e të drejtës për të përsërisë poshtë). [22] Nëse një dënim i jep ekipit ofensivë të mjaftueshme për të fituar yardage një poshtë e parë, ata marrin një të parë poshtë, si zakonisht.

Nëse një faull ndodh gjatë një poshtë, një zyrtar i hedh një flamur i verdhë dënim pranë vend i urryer. Kur përfundon poshtë, ekipi që nuk e zoton i urryer ka mundësinë e pranimit të dënimit, apo rënie dënimi dhe pranuar rezultatin e poshtë. Dallimet

Dallimet në këto ekzistojnë rregulla themelore, veçanërisht kontakt dhe futbolli flamur, të cilat janë projektuar si jo-kontaktoni ose alternativa kufizuar kontakti me dhune relative të rregullt të futbollit amerikan. Në kontakt dhe futbolli flamur, trajtimi nuk është e lejuar. Lojtarë ofensivë janë "trajtuar" kur tags mbrojtës largon ata apo një flamur nga trupi i tyre, përkatësisht. Të dyja këto lloje janë luajtur kryesisht në settings informale si brendshëm apo lojra të rinjtë. Një tjetër ndryshim është "mbyllur", ku një lojtar është "trajtuar" kur një tjetër lojtar i përfundon rreth armëve të tij transportuesi topin. Profesionale, ndëruniversitar, dhe universitet të nivelit të futbollit të shkollës së mesme përdorin pa ndryshim rregullat standarde trajtimin.

Një tjetër ndryshim është me numrin e lojtarëve në fushë. Në zonat e populluara paktë, kjo nuk është e pazakonshme që të gjejnë ekipe të lartë të futbollit shkollor luan futboll prej nëntë-njeri, tetë-futboll njeri apo gjashtë-futboll njeri. Lojtaret shpesh luajnë në sulm, si dhe mbrojtje. Futboll Arena Liga është një kampionat që luan futboll tetë-njeri, por edhe luan në shtëpi dhe në një sipërfaqe shumë të vogël duke luajtur me ndryshime të shtetit për të inkurajuar një lojë më ofensive.

Një tjetër ndryshim luajtur shpesh nga fëmijët amerikan quhet Catch and Run. Në këtë lojë, fëmijët e ndarë në dy grupe dhe të vijë deri në anët e kundërta të fushën e lojës. Një anë e gjuan topin në anën tjetër. Nëse ekipit kundërshtar kap topin, lojtar që përpiqet për të kandiduar për hedhjen gol ekipet pa u pajisur me etiketë / trajtuar. Nëse nuk e kap topin, ose në qoftë se lojtari është i pajisur me etiketë / trajtoi, pra se ekipi ka për të hedhur topin të ekipit kundërshtar. Ky përsërit deri lojë (ose periudhë pushimi) konsiderohet Ove