Le Corbusier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charles-Édouard Jeanneret-Gris
Le Corbusier (1964).jpg
Lindi më Tetor 6, 1887(1887-10-06),
La Chaux-de-Fonds, Zvicër
Vdiq më Gusht 27, 1965 (77 vjeç),
Roquebrune-Cap-Martin, Francë
Kombësia zvicëran, francez
Profesioni arkitekt
Vepra të njohura Villa Savoye, Poissy
Villa La Roche, Paris
Unité d'habitation, Marseille
Notre Dame du Haut, Ronchamp
Ndërtesa në Chandigarh, Indi
Çmime AIA Gold Medal (1961)
Nënshkrimi

Charles-Édouard Jeanneret-Gris, i njohur më mirë si Le Corbusier (6 tetor, 1887 - 27 gusht, 1965), ishte një arkitekt, dizajner, piktor, planifikues urban, shkrimtar dhe nismëtar i të ashtuquajturës arkitekturë moderne me preardhje franceze dhe zvicerane. Ka lindur në Zvicër dhe ka marrë nënshtetësi Franceze në vitin 1930. Karriera e tij shtrihet në pesë dekada, me ndërtesat e tij të ndërtuara në të gjithë Evropën, Indi dhe kontinentet e Amerikës.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Idetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]