La Chaux-de-Fonds

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
La Chaux-de-Fonds
Qytet
Pamje prej kullës Espacité
Pamje prej kullës Espacité
Popullsia
 • Gjithsej38.625
{{{postal_code_type}}}
2300
Faqja zyrtarewww.chaux-de-fonds.ch

La Chaux-de-Fonds (shqiptimi frëngjisht: [laʃodəfɔ̃]) është qytet në kantonin e Neuchâtel, Zvicër. Qyteti ndodhet disa kilometra në jug të kufirit me Francën. Është qyteti i katër më i popullarizuar (pas Gjenevës, Lozanës dhe Fribourgut) në Romandi, një rajon ku folet frëngjishtja, me një popullsi prej 38,625 banorë (sipas vitit 2017).

Qyteti u themelua në vitin 1656. Rritja dhe prosperiteti i saj lidhet kryesisht me industrinë e prodhimit të orës. Është qendra me e rëndësishme e industrise se prodhimit të orave në zonën e njohur si [[Watch Valley]. Pjesërisht i shkatërruar nga një zjarr më 1794, La Chaux-de-Fonds u rindërtua pas një plani të rrjetit të rrugor, i cili ishte dhe është ende origjinal midis qyteteve zvicerane, me përjashtim të vetëm që ishte pjesa më lindore e qytetit, e cila u kursye nga zjarri. Kjo krijon një tranzicion interesant dhe të dukshëm nga seksioni i vjetër në seksionin e ri. Rrugët në pjesën origjinale janë shumë të ngushta dhe dredha-dredha, të cilat pastaj hapen në modelin e rrjetit afër sheshit të qytetit. Arkitekti i famshëm Le Corbusier, shkrimtari Blaise Cendrars dhe krijuesi i makinave Louis Chevrolet kanë lindur atje. La Chaux-de-Fonds është një qendër e njohur e Art Nouveau.

Në vitin 2009, La Chaux-de-Fonds dhe Le Locle u bashkuan me statusin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s për vlerën e jashtëzakonshme universale të tyre.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni u banua për herë të parë rreth 10,000 vjet më parë (Mesolitik). Një kafkë dhe gjurmë të tjera janë gjetur në shpellat afër.

Në mes të shekullit të 14-të, rajoni u kolonizua nga Val-de-Ruz jugor. La Chaux-de-Fonds përmendet së pari në vitin 1350 si Chaz de Fonz. Në vitin 1378 u përmend si Chault de Font.

Rajoni ishte nën autoritetin e zotërve të Valanginit. Në shekujt e 15-të dhe 16-të, një valë e dytë kolonizimi erdhi nga të ashtuquajturat Clos de la Franchise (luginat e Le Locle dhe La Sagne). Bujqësia ishte aktiviteti kryesor, por fshati mbeti i vogël. Në vitin 1531 atje ishin vetëm rreth 35 njerëz. Kisha e parë u ndërtua në vitin 1528. Deri në vitin 1530, La Chaux-de-Fonds, si pjesa tjetër e tokave Valangin, u konvertua në besimin e ri të reformuar. Zoti i Valanginian, René de Challant, fiksoi kufijtë e famullisë në vitin 1550. Kisha dhe famulli ofruan një strukturë politike dhe një bashkësi e vogël e qytetarëve Valanginian, fermerë të lirë dhe fshatarë u rritën rreth kishës. Deri në vitin 1615 në fshat jetonin 355 vetë. Në vitin 1616, juridiksioni i ulët dhe i mesëm mbi La Chaux-de-Fonds shkoi në Le Locle dhe La Sagne, ndërsa gjykata e lartë mbeti në Valanginian. Bujqësia, e plotësuar me mullinj në brigjet e Doubs, vazhdoi të dominonte. Megjithatë, në fund të shekullit të 16-të, qyteti u bë një udhëkryq i rëndësishëm mes Neuchâtel, Franche-Comté dhe Peshkopatës së Bazelit.

Komuniteti u rrit gjatë [[[Lufta Tridhjetëvjeçare|Luftës Tridhjetëvjeçare]], kryesisht për shkak të pozicionit të saj strategjik për tregti. Aktiviteti ekonomik u përshpejtua në shekullin e 18 me zhvillimin e industrive të dantella dhe prodhimit të orës. Pierre Jaquet-Droz, i njohur më së shumti për automatën e tij, ishte një orëndreqës i veçantë i kësaj epoke.

Në vitin 1794, qyteti u shkatërrua nga zjarri. Charles-Henri Junod krijoi planin e ri të qytetit në vitin 1835 dhe qyteti tani është i njohur për planin "modern" të rrjetit, në krahasim me rrugët me hekurudhë të qyteteve evropiane. Rruga qendrore quhet Avenue Léopold Robert.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

La Chaux-de-Fonds ka një popullsi (sipas vitit 2017) prej 38,625 banorë. Që nga viti 2008, 29.1% e popullsisë janë banorë të shtetasve të huaj.[1] Gjatë 10 viteve të fundit (2000-2010) popullsia ka ndryshuar me një normë prej 1.3%. Ajo ka ndryshuar me një normë prej 1.4% për shkak të migrimit dhe me një normë prej -0.2% për shkak të lindjeve dhe vdekjeve.[2]

Shumica e popullsisë (që nga viti 2000) flasin frëngjisht (31,653 ose 85,5%) si gjuha e tyre e parë, italishtja është e dyta më e zakonshme (1,335 ose 3,6%) dhe portugalishtja është e treta (1,173 ose 3.2%). Janë 900 njerëz që flasin gjermanisht dhe 32 njerëz që flasin romançe.[3]

Që nga viti 2008, popullsia ishte 48.0% meshkuj dhe 52.0% femra. Popullsia përbëhej nga 12,444 meshkuj zviceranë (33,2% e popullsisë) dhe 5,578 (14,9%) meshkuj jo-zviceranë. Kishte 14,513 femra zvicerane (38,7%) dhe 4,988 (13,3%) femra jo-zvicerane.[4] Prej popullatës në komunë, në La Chaux-de-Fonds kanë lindur 15,164 ose rreth 41,0% dhe kanë jetuar atje në vitin 2000. Në këtë kanton kanë lindur 3,778 ose 10,2%, ndërsa 6,962 ose 18,8% kanë lindur diku tjetër në Zvicër dhe 9,651 ose 26,1% kanë lindur jashtë Zvicrës.

Që nga viti 2000, fëmijët dhe adoleshentët (0-19 vjeç) përbëjnë 22.5% të popullsisë, ndërsa të rriturit (20-64 vjeç) përbëjnë 58.9% dhe të moshuarit (mbi 64 vjeç) përbëjnë 18.6%.[2]

Që nga viti 2000, ishin 14,380 njerëz që ishin të vetmuar dhe kurrë nuk u martuan në komunë. Kishte 17.285 individë të martuar, 2.573 vejusha ose të veja dhe 2.778 individë që janë të divorcuar.[3]

Që nga viti 2000, në komunë kishte 17,207 familje private dhe mesatarisht 2.1 persona për familje.[2] Ka pasur 7,087 familje që përbëhen nga vetëm një person dhe 747 familje me pesë ose më shumë persona. Në vitin 2000, gjithsej 16,833 apartamente ishin të zëna përgjithmonë, ndërsa 1,376 apartamente ishin të zëna sezonalisht dhe 756 apartamente ishin bosh.[5] Që nga viti 2009, norma e ndërtimit të njësive të reja të banimit ishte 1 njësi të reja për 1000 banorë. Shkalla e konkurrencës për komunën, në vitin 2010, ishte 2.05%.[2]

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga regjistrimi i vitit 2000, 11,320 ose 30,6% ishin katolikë romakë, ndërsa 10,258 ose 27,7% i përkisnin Kishës së Reformuar Zvicerane. Nga pjesa tjetër e popullsisë kishte rreth 205 pjesëtarë të kishës ortodokse (ose rreth 0.55% të popullsisë), kishte 300 individë (ose rreth 0.81% të popullsisë) të cilët i përkisnin Kishës Katolike të Krishterë dhe kishte 2,365 individë (ose rreth 6.39% të popullsisë) që i përkisnin një kishe tjetër të krishterë. Ekzistojnë 129 individë (ose rreth 0.35% të popullsisë) që ishin hebre dhe 1.369 (ose rreth 3.70% të popullsisë) që ishin muslimanë. Kishte 90 individë që ishin budistë, 83 individë që ishin hindu dhe 45 individë që i përkisnin një kishe tjetër. 10,059 (ose rreth 27,17% e popullsisë) i përkisnin asnjë kishe, janë agnostike apo ateiste dhe 1,960 individë (ose rreth 5.30% të popullsisë) nuk i janë përgjigjur pyetjes.[3]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Swiss Federal Statistical Office – Superweb database – Gemeinde Statistics 1981–2008
  2. ^ a b c d Swiss Federal Statistical Office
  3. ^ a b c "STAT-TAB Datenwürfel für Thema 40.3 – 2000". Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2014. Marrë më 14 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Canton of Neuchatel Statistics Arkivuar 5 dhjetor 2012 tek Archive.todayRépublique et canton de Neuchâtel – Recensement annuel de la population
  5. ^ "Swiss Federal Statistical Office STAT-TAB – Datenwürfel für Thema 09.2 – Gebäude und Wohnungen". Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2014. Marrë më 14 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ 1911 Encyclopædia Britannica, Volume 23, Robert, Louis Léopold
  7. ^ "Conseil des Communes et Regions d'Europe". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2012. Marrë më 14 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)