The Notorious B.I.G.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Christopher George Latore Wallace ( 21 Maj 1972 -- 9 Mars 1997 ) më mirë njihet si Biggie Smalls ose Notorious B.I.G ishte një reper amerikan.

Notorious B.I.G
U lind në21 Maj 1972
Vdiq9 Mars 1997
KombësiaAmerikan
TitulliReper,Muzikant,Kompozitor

Wallace eshte rritur ne Brooklyn qytet i vogel i New York-ut. Kur ai lancoi albumin e tij te pare "Ready to die" (Gati per te vdekur) ne 1994, ai u be nje figur qendrore ne skenen e Hip-Hopit East Coast , por me vone ishte perhapur edhe ne skenen e Hip-Hopit West Coast ne kohen kur West Coast po dominonte ne Hip Hop. Vitet e mevonshme ai e udhheqi femijerine e tij drejt nje suksesi , duke krijuar me vone nje grup te emeruar "Junior M.A.F.I.A". Me vone ai lansoi edhe albumin e tij te dyte.

Me 9 Mars 1997 Wallace u qellua nga nje vrases i panjohur perderisa ishte ne makine, ne Los Angeles. Pas 15 ditve u publikua albumi i tij "Jeta pas Vdekjes"

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në spitalin St Mary's, Wallace ishte rritur ne Brooklyn , ne lagjen "Clinton Hill" , afer kufirit Bedford-Stuyvesnant . Ai ishte djali i vetem i Voletta Wallace , e cila ishte mesuese ne nje shkoll Xhamajkane . Babai i tij e braktisi familjen kur Wallace kishte 2 vjet , pastaj nena e tij ishte e detyruar ti mbante 2 puna per ta rritur Christopher-in. Ne shkollen e mesme Wallce ishte me i shkelqyeri ne klase.

Shoket e therrisnin "Big" sepse ishte me i shendoshi dhe me i madhi nder te gjith shoket .

Me kërkesën e tij, Wallace transferuar nga private katolike romake Peshkopi Loughlin Memorial në Shkollën Mesme për të marrë pjesë të shtetit të financuar nga George Westinghouse Teknologjia e informacionit per Shkollë te Mesme. Jay-Z dhe Busta Rhymes ishin gjithashtu nxënës në atë shkollë. Sipas nënës së tij, Wallace ishte ende një student i mirë, por ka zhvilluar një "smart-ass" qëndrim në shkollën e re. [8] Në shtatëmbëdhjetë, Wallace braktisur shkollën e mesme dhe u përfshinë më tej në krim. Në vitin 1989, ai u arrestua me akuzat e armëve në Brooklyn dhe u dënua me kusht në pesë vjet. Në vitin 1990, ai u arrestua në një shkelje të provës së tij. [11] Një vit më vonë, Wallace u arrestua në Karolinën e Veriut për t'u marrë kokainë plas. Ai kaloi nëntë muaj pas hekurave derisa ai u lirua me kusht.

Kariera si Reper[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wallace filloi rapping kur ai ishte një i ri. Ai do të argëtojnë njerëzit në rrugë, si dhe të kryer me grupet lokale, Gold Vjetër Vëllezërit dhe teknika. [2] Pasi u lirua nga burgu, Wallace bëri një shirit demo nën emrin SmaLLs biggie, një referencë në pseudonimin e tij të fëmijërisë dhe të shtatit të tij, ai qëndroi në 6 '3 "(1,91 m) dhe peshonte sa më shumë 300 to 380 £ sipas llogarive të ndryshme [12] Ky shirit është bërë thuhet se nuk ka synim serioz me të gjetjes së një marrëveshje regjistrimi, por u promovua. nga New York-bazë DJ Mister Cee, i cili kishte punuar më parë me Big Daddy Kane, dhe u dëgjua nga ana e redaktorit të The Source.

Në mars 1992, Wallace botuar në Unsigned kolonën Burimi i Hype, i dedikuar për Rappers aspirojnë, dhe ishte i ftuar për të prodhuar një regjistrim me artistë të tjerë të panënshkruar në një masë që u thuhet e pazakontë në atë kohë. [13] Ky shirit demo ka dëgjuar nga Uptown Records A & R dhe producent, Sean Combs, i cili organizohet për një takim me Wallace. Ai u nënshkrua në Uptown menjëherë dhe bëri një dalje në mates etiketë, Heavy D & Boyz '"A Niggas buncha" (nga albumi Blue Funk). [2] [14] Menjëherë pas nënshkrimit të kontratës së tij regjistrimi, Combs u shkarkua nga Uptown dhe filloi një emërtim të ri. [15] Wallace ndjekur dhe në mes të 1992, të nënshkruar të reja emërtim Combs 'vulos, Bad Boy Records. Më 8 gusht, 1993, të dashurën e afat-gjatë Wallace lindi fëmijën e tij të parë, T'yanna. [16] Wallace vazhduar shitjen e drogës pas lindjes për të mbështetur financiarisht vajzën e tij. Pasi Combs zbuluar këtë, ai u bëri të lënë.

Wallace fituar ekspozimit më vonë në vit për një remix të Mary J. Blige 's vetme "Real Love", nën pseudonimin BIG Notorious, emri ai do të regjistrojnë në bazë për pjesën e mbetur të karrierës së tij, pasi gjetja e moniker origjinal "biggie SmaLLs" ishte tashmë në përdorim. [17] "Real Love" strehë në # 7 në tabelë Billboard Hot 100 dhe u pasua nga një remix i Blige-së "Çfarë është 411". Ai vazhdoi këtë sukses, në një masë më të vogël, në Remixes me Neneh Cherry ("Shoku X") dhe reggae artist Super Cat ("Dolly My Baby", gjithashtu paraqet Combs) në vitin 1993. Në prill 1993, pista e tij solo, "Partia dhe dëngla", u shfaq në Kush është Njeriu? fonogram. [16] Në korrik 1994, ai u shfaq së bashku LL Cool J dhe Busta Rhymes për një remix të emërtim bashkëshortor Craig Mack's "Ya Ear Flava në", duke arritur # 9 në Hot 100.

Vrasja e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wallace udhëtoi për në Kaliforni në shkurt 1997 për të promovuar albumin e tij të ardhshëm dhe të regjistrojnë një video muzikë për drejtimin e saj të vetëm, "Hypnotize". Më 5 mars, 1997 ai dha një intervistë në radio me Dog House në KYLD në San Francisko, Kaliforni. Në intervistë ai deklaroi se ai kishte punësuar tër sigurisë që kishte frikë për jetën e tij, kjo ishte sepse ai ishte një figurë e famshëm në përgjithësi, jo sepse ai ishte një rapper [33] Jeta Pas Vdekjes ishte planifikuar për të dalë më 25 mars, 1997. . Më 8 janar, 1997, biggie SmaLLs dhe Sean "i fryrë" Combs bërë një video "Çfarë është lope", e cila u drejtua nga Dave Meyers. Më 8 mars 1997, ai paraqiti një çmim për Toni Braxton në 11-vjetor Soul Train Awards Music në Los Angeles dhe u fishkëllyen nga disa të publikut. [25] Pas ceremonisë, Wallace mori pjesë në një pasi partia e organizuar nga revista Vibe dhe Qwest Records në Muzeun Automobilistikë Petersen në Los Anxhelos. [25] vizitorë të tjera të përfshira Faith Evans, Aaliyah, Sean Combs, dhe anëtarë të Humor dhe bandat Muhame.

Skeda:Biggie and Tupac still.jpg
2pac dhe The Notorious B.I.G.

Më 9 mars 1997, në rreth 12:30, Wallace la me shoqëruesit e tij në dy Suburbans GMC për t'u kthyer në hotelin e tij, pasi Departamenti i zjarrit të mbyllura të partisë në fillim për shkak të mbipopullimit. [34] Wallace udhëtoi në vendin e pasagjerit përpara së bashku me bashkëpunëtorët e tij, Damion "D-Roc" Butler, Junior Mafia pushojë anëtar Lil 'dhe shofer, Gregori "G-Money" Young. Combs udhëtuar në automjet tjetër me tre truproje. Të dy kamionë u vjen nga një xhaketë sportive Chevrolet mbante drejtor Bad Boy's e sigurisë.

Nga 12:45, rrugët ishin mbushur me njerëz duke e lënë ngjarjen. Kamion Wallace u ndal në një dritë e kuqe 50 jard (46 m), nga muzeu. Një zi Chevrolet Impala SS tërhequr së bashku me kamion Wallace. Shoferi i kamionit Impalas, një mashkull African American veshur me një kostum blu dhe kravatë hark, i mbështjellë poshtë dritares së tij, nxori një pistoletë 9 mm blu prej çeliku dhe qëlloi në Suburban GMC;. katër plumba dhe goditi Wallace në gjoks [9] Wallace atë e quan në Cedars-Sinai Medical Center, por ai u deklarua i vdekur në oren 01:15.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qmimet e Fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referncat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.allmusic.com/artist/p44889/biography biografia e B.i.G Legjendes se repit afroamerikan http://www.mtv.com/bands/n/notorious_big/news_feature_070305/index4.jhtml ne webfaqes e televizonit MTV nje pejs pe bigge's Smals

Lidhje te Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.myspace.com/notoriousbig - Faqja ne Myspace