Toni Braxton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Toni Michelle Braxton, e njohur si Toni Braxton, lindi më 7 tetor të vitit 1967, është këngëtare, vokaliste, shkruese tekstesh këngësh dhe aktore amerikan. Ajo ka fituar 6 Grammy Awards dhe ka shitur rreth 40 milion albume. U bë e njohur me hitin e saj numer 1 "Un-Break My Heart".

Braxton dhe 4 motrat e saja (Traci, Trina, Towanda, dhe Tamar) filluan të këndojnë me grupin e tyre The Braxtons në vitet '80-ta dhe u shënuan në Arista Records në vitin 1989. Kënga e tyre e parë "Good Life", u realizua në vitin 1990. Kënga nuk ishte shumë e sukseshme, por tërhoqi vëmendjen e Antonio "L.A." Reid dhe Kenneth "Babyface" Edmonds.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e përpiluar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet remix[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Braxton është paraqitur në dy Disney Broadway shou: "Beauty and the Beast" (si Belle)[1] në vitin 1998 dhe "Aida" (si Aida)[2] në vitin 2003. Në vitin 2001 debutoi si aktore në filmin Kingdom Come.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Braxton adds 'chocolate syrup' to 'Beasts Belle role". CNN. Marrë më 2006-12-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Toni Braxton Set To Return To Broadway". Yahoo! Music. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2007. Marrë më 2006-12-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kingdom Come". IMDb. Marrë më 2006-12-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]