Kurt Cobain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kurt Cobain
Nirvana around 1992.jpg
Informacione
Emri Kurt Donald Cobain
Lindja 20 shkurt 1967
Prejardhja Hoquiam, Seattle ShBA
Vdekja 5 Prill 1994
Seattle (Vetëvrasje)
Zhanri Alternative rock
Grunge
Label Sub Pop
DGC Records
Instrument(e) vokal, kitare, daulle
Bashkëpunim(e) me Nirvana


Kurt Donald Cobain lindi më 20 shkurt të vitit 1967, në Hoquiam, një qytet i vogël 140 kilometra larg nga Seattle .

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Mamaja e tij punonte si rrobaqepese për fustane mbremjesh ndersa i ati si mekanik makinash. Qe i vogel cobain e la qytetin e tij për te shkuar afer Aberdeen, nje qytet i depresuar dhe i vdekur. Ai ishte femije i lumtur, gjithnje i qeshur dhe i padurueshem. Por gjendja e tij u keqesua ne moshen 7-vjecare, kur prinderit iu divorcuan. Pas kesaj, Kurt Cobain e gjen veten si emigrant te kusherinjte e tij, derisa zgjodhi si shtepi pjesen e poshtme te nje ure. Gjenialiteti muzikor Cobainit adoleshent nuk fitoi shume miq në shkollë të mesme, madje ai shpesh ishte “viktime” shakave te tyre. Në vitin 1985, Aberdeen ishte nje qytet me shume se i vdekur, ndaj dhe Kurt largohet për në Olympia.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Aty, ai formoi një serë grupesh deri në vitin 1986 kur u krijua Nirvana. Ky grup që një marveshje midis Cobain, kitaristit Kris Navoselic dhe patristic Chad Channing. Shfaqjet e para te grupit u dhane ne festat e shkollës. Gjatë vitit 1988 grupi filloi të luante në lokalët përreth, derisa arrijnë të publikojnë këngën e tyre të parë “Love Buzz”. Menjëherë pas kësaj këngë, në 1989, Nirvana regjistrojnë albumin e tyre te parë, “Bleach”, qe arriti te shiste 35 mije kopje. Pas “Bleach“, ata realizojne “NeverMind”, i cili permban edhe këngën “Smells Like Teen Spirit”, mjaf e pelqyer me pas. Gjatë viteve ‘90, Cobain iu dorezua heroinës. Ai thoshte se e perdorte për të qetësuar dhimbjet e ulceres se stomakut. Gjatë turneve ai vashdonte të shkruante për vetën e tij tekste dhe poezi personale. Ate e shqetesonte fakti se ajo qe shkruante interpretohej ne nje menyre krejt nurse nga ajo qe ne te vertete ai donte te thoshte. Ai u turbullua shume kur mori vesh se kënga e tij “Polly”, nje këngë shumë ironike dhe kunder perdhunimit, ishte kënduar nga dy burra, pasi kishin perdhunuar nje vajze te re. Në albumin e mepasshem Incesticide, ai u drejtohet adhuresve me fjalet “Nese ndonjeri nga ju nuk i pelqen homoseksualet grate dhe te zinjte, atehere na lini rehat!”. ai zbuloi se, pavaresisht nga milionat apo muzika e tij, ai kishte shume pak. Kurt ishte shumë i shqetesuar për grupin, i cili admirohej nga adhuruesit e gabuar. Në shkurt 1992, Cobain shkoi ne Hawaii dhe u martua me Courtney Love, e cila ishte shtatezene. Më vonë, po në ketë vit, grupi realizon albumin Incesticide, ndersa Cobain shtrohet në spital për t’u kuruar si perdorues heroine. Më pas lindi vajze tij, Frances Bean Cobain. Ajo u lind shendosh e mire fale perpjekjeve të mamase për të hequr dore nga veset e saj.

Letra e fundit e Kurt Cobain[redakto | redakto tekstin burimor]

Ma mirė m'u djegė me nji shpėrthim sesa m'u shu ngadalė

Tu e pėrdorė fjalėt e një naivi qė kishte me dashtė me qenė nji qaraman i zhburrnum fėminor, kjo letėr ka me dalė tepėr e thjeshtė pėr m'u kuptu. Tė tanė paralajmėrimet pėr rrjedhėn e Pank Rokut pėrgjatė kėtyre viteve, prej hymjes teme tė parė, me thanė kėshtu, te angazhimi etik me pavarėsinė e te pranimi i bashkėsisė tuaj, dolėn shumė tė vėrteta. Nuk e kam provu eksitimin tu'e ndigju muzikėn sesa tu'e kriju atė, tu'e inēizu e tu'e shkru pėr shumė vjet. Ndihem pabesueshmėrisht fajtor pėr kėto gjana. Pėr shembull, kur isha nė mbrapaskenė, e fikeshin dritat, e zhurma e turmės fillonte... nuk ma shkaktonte pasojėn qė i shkaktonte Fredi Merkurit, tė cilit dukej se i pėlqente. Me ditė me shiju dashuninė e adhurimin e turmės esht diēka qė e kam admiru e pasė zili. E vėrteta esht se s'mundem me ju a hedhė, asnjerit prej jush. Nuk kishte me qenė e drejtė pėr ju e as pėr mu. Krimi ma i madh qė mundem me mendu asht me mashtru njerėzit tu ja futė e tu e ba gjoja se jam qindpėrqind i lumtur. Nganjėherė ndihem sikur mė duhet nji shqelm i fortė bythėve para se me hypė nė skenė. Kam tentu me tė gjitha forcat me e pėlqy (dhe e kam ba, Zot, mė beso e kam ba, por nuk asht e mjaftueshme.

E kam ēmu faktin qė unė, ne, kemi ndiku e zbavitė shumė njerėz.

Unė duhet me qenė një nga ata narcizistė qė i vlerėsojnė gjerat kur nuk janė mė. Jam shumė i ndijshėm. Kam nevojė me qenė lehtėsisht i mpimė pėr me rigjetė entuziazmin qė kam pasė qysh fėmi. Nė tre udhėtimet tona tė fundit kam pasė shumė vlerėsime nga tė gjithė njerėzit qė kam njohė vetė apo si adhurues tė muzikės tonė, por vazhdoj mos me ja arritė me zhdukė zhgėnjimin, ndjenjėn e fajit e njajtėsimin qė kam pėrballė tė gjithėve. Ka diēka tė mirė mbrenda tė gjithėve ne, e mendoj se thjesht i kam deshtė tepėr njerėzit. Aq shumė sa mė bante mu ndi tepėr i trishtueshėm. I trishtumi i vogėl, i ndijshėm, i pakuptum, lindė nė shenjėn e peshqve, njeri i Zotit! Pse thjesht nuk dėfrehesh? Nuk e di!

Kam nji gru hyjnore qė rrezaton dėshirė e emocion... e nji vajzė qė mė kujton tepėr atė ēka kam qenė. Plot e dashuni e ngazėllim, qė u qesh terė njerėzve qė takon sepse tė gjithė janė tė mirė e askush s'ka me i bė keq. E kjo mė tmerron deri nė pikėn qė mezi mundem me jetu. Nuk mundem me e duru mendimin qė Frensis tė bahet vetėshkatėrruesi mjeran, rokeri i keq qė unė jam ba. Kam kalu momente tė bukura e jam mirėnjohės, por qysh kur kam qenė shtatė vjeē, jam mbushė me urrejtje ndaj njerėzve... vetėm sepse duket kaq e thjeshtė pėr ta me vazhdu e me u njajtėsu... Emocion! Vetėm sepse due dhe ndij tepėr keqardhje pėr njerėzit, besoj. Faleminderit tė tanėve nga pusi i stomakut tim tė djegun e tė pėrziem, pėr letrat tuja e interesimin tuaj nė vjetėt e kalum. Jam nji fėmi tepėr i paqendrueshėm e tekanjoz! Nuk ndij ma pasion, e pra kini parasysh: Asht ma mirė m'u djegė me nji shpėrthim se sa m'u shu ngadalė.

Paqe, dashuni, emocion.

Frencis e Cortney, kam me u lutė pėr ju

Tė lutem, vazhdo Cortney...

pėr Frencis

pėr jetėn e saj qė ka me qenė shumė ma e lumtur pa mua...

Tė Dua, Ju Dua!

Kurt Cobain Rest In Peace Father Of Grunge