Olympia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Olimpia
Olympia
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga Olimpia
Vendndodhja
Olimpia is located in SHBA
Olimpia
Olimpia

Koordinatat: 47°2′33″V 122°53′35″P / 47.04250°V 122.89306°P / 47.04250; -122.89306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku Thurston
Kryetari i Bashkisë Stephen Buxbaum
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50,97 km2
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 46.478 banorë
Dendësia 1.007 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1859
Vendasit Olimpianë
Zona Kohore UTC-8
Kodi Postal 98500-98599
Prefiksi 360
Koordinatat 47° 2′ 33″ Veri

122° 53′ 35″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.olympiawa.gov
Thurston County Washington Incorporated and Unincorporated areas Olympia Highlighted.svg

Olympia (shqiptohet Olimpia), është kryeqyteti i shtetit të UashingtonitShtetet e Bashkuara dhe qendra e qarkut Thurnston. Olimpia është një qendër e madhe kulturore e rajonit Puget Sound.

Pamje ng Olimpia