Jump to content

Olympia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olympia
Olympia
Qytet
Pamje të ndryshme nga Olimpia
Pamje të ndryshme nga Olimpia
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 46,478
Emri i banorëveOlimpianë
{{{postal_code_type}}}
98500-98599
Faqja zyrtarewww.olympiawa.gov

Olympia (shqiptohet Olimpia), është kryeqyteti i shtetit të UashingtonitShtetet e Bashkuara dhe qendra e qarkut Thurnston. Olimpia është një qendër e madhe kulturore e rajonit Puget Sound.

image_skyline ng Olimpia