Jump to content

Vincent D'Onofrio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vincent D'Onofrio

Vincent D'Onofrio, lindi në Brooklyn, New York City30 qershor të vitit 1959, është akto i shquar amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vincent D'Onofrio lindi në Brooklyn, New York City po familja e tij ka leviz nëpër Shba dhe aj u rrit në Hawaii, Florida, dhe Colorado. Në Florida lujati edhe për hërë të parë ne teater nen rexhin e babit të tij. Ne fillim te viteve 70-ta aj shkoj ne New York per te debutuar në Broadway në Open Admissions e më vonë ju bashkangjit teatrit American Stanislavsky.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi i parë i tij që u ba i njoftur ishte Full Metal Jacket (1987) nga Stanley Kubrick si Pvt. Leonard 'Gomer Pyle' Lawrence ku për ta luajtur këtë rol u desh ti shton 30 Kg . Vincent D'Onofrio njihet si aktor i rolve negative si në The Cell ku luajti vrasesin serial Carl Rudolph Stargher apo në filmin *The Salton Sea (2002) ku e luan nji diler të krisur të droges Në Men in Black si Edgar nji fshatar e tani mbytet nga nji insekt jashtoksor e që ja merr trupin e tij

Tani është duke luajtur si Detektiv Robert Goren në Law & Order: Criminal Intent nji rol i bazuar në Sherlock Holmes po met të vetmin dallim që ky i zhgjedh krimet në baze të psikologjis

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Producent egzekutiv
Producent

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]