Jump to content

Rupert Grint

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rupert Alexander Lloyd Grint[1] (24 gusht 1988) është aktor dhe producent anglez. U bë i famshëm për luajtjen e rolit të Ron Uezlit, njërit nga tre personazhet kryesore nga seria e famshme e Harry Potter. Grint ka filluar ta luajë Ronin që nga mosha 11-vjeçare. Nga viti 2001 deri më 2011 mori pjesë në të tetë filmat e Harry Potter.

Rupert Grint
U lind në24 gusht 1988
Harlow, Essex, Angli[2]
Kombësiaanglez
TitulliRupert Grint më 2012
Viti title Roli Regjisori(ët)
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Ron Uezli Chris Columbus
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
Thunderpants Alan A. Allen Peter Hewitt
2004 Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit Ron Uezli Alfonso Cuarón
2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit Mike Newell
2006 Driving Lessons Ben Marshall Jeremy Brock
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit Ron Uezli David Yates
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
2010 Cherrybomb Malachy McKinney Glenn Leyburn & Lisa Barros D'Sa
Wild Target Tony Jonathan Lynn
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë Ron Uezli David Yates
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë
2012 Cross of Honour Gunner Robert Smith Petter Næss
2013 The Necessary Death of Charlie Countryman Karl Fredrik Bond
CBGB Cheetah Chrome Randall Miller
The Unbeatables Amadeo (voice) Juan José Campanella
2014 Postman Pat: The Movie Josh (voice) Mike Disa
2015 Moonwalkers Jonny Antoine Bardou-Jacquet
  1. ^ "Ron Weasley (Note: Click appropriate actor's image, click "Actor Bio")". Warner Bros. Marrë më 8 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rupert Grint biography". biography.com. Marrë më 26 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)