Emma Watson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emma Watson
Emma Watson 2013.jpg
Emma Watson në Cannes Film Festival, në vitin 2013
Informacione personale
Vendlindja Paris, Francë, Franca Franca
Vendvdekja -
Role të shquar Hermione dhe Belle
Filma & seriale 
 shquar
Harry Poter dhe Beauty and the beast
Kombësia angleze


Emma Charlotte Duerr Watson (Paris, 15 prill 1990) është një aktore angleze, njihet për interpretimin e Hermione GrangerHarry Potter.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emma Watson lindi në Francë, ku ajo ka jetuar për 5 vjet, pastaj u zhvendos në Oxford, Angli, me vëllaun e vet, Alexander. Prindërit e saj, babai anglez dhe mamaja franceze, janë të dy avokatë dhe jetojnë të divorcuar. Emma ka filluar të tregojë interes në recitim jo vetëm në fillimin e shkollimit : në këtë periudhë ajo mori pjesë në shumë shfaqje (përfshirë "Arthur the Young Years", ku ajo interpretoi Morgan Le Faye). Megjithatë, kurrë nuk kishte përjetuar para trajnimit pingulthi recitime në rolin e Hermione GrangerHarry Potter baladë të suksesshme.

Emma Watson interpretohet Hermione Granger në filmat :

Emma gjithashtu ka interpretuar rolin e Pauline në TV filmin Ballet Shoes, lëshuar në 26 dhjetor 2006 në Angli. Në dhjetor të vitit 2008 doli The tale of Despereaux, një filmi i animuar, ku Emma dha zë të Princesha Pea. Në çast ka gjithashtu Dustin Hoffman.

Kohët e fundit u njoftua pjesëmarrja e saj në filmin "Napoleon the Betsy", film që ka të bëjë me vitet e fundit të jetës së Napoleon në mërgim dhe ku ajo do të luajë me të rinjtë Betsy Belacombe. E shënimeve do të fillojë në vitin 2010.

Emma Watson

Jeta e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emma Watson me sukses ka studiuar në një kolegj anglez,vlerësohet se gati 30 mijë euro përputhje vjetore dhe tani do të donte për t'u regjistruar në një universitet.

Emma do shkoj në universitet, në Amerikë, në Brown University.

Ajo është testimonial e vjeshtë-dimër mbledhjen e modës shtëpi Burberry. Aktualisht ka një marrëdhënie me Jay Barrymore, një financier, 25 vjet.

Njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Organizimi Çmimi Filmi Shënime
2002 Young Artist Awards Best Performance in a Feature Film – Leading Young Actress Harry Potter and the Philosopher's Stone Stampa:Award-won[1]
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Saturn Award Stampa:Award-nom[2]
Empire Empire Award Stampa:Award-nom[3]
American Moviegoer Awards Outstanding Supporting Actress Stampa:Award-nom[4]
Young Artist Awards Best Ensemble in Feature Film Stampa:Award-nom[1]
2003 Otto Awards Best Female Film Star (Silver) Harry Potter and the Chamber of Secrets Stampa:Award-won[5]
2004 Otto Awards Best Female Film Star (Silver) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban Stampa:Award-won[6]
Total Film Child Performance of the Year Stampa:Award-won[7]
Broadcast Film Critics Association Best Young Actress Stampa:Award-nom[8]
2005 Otto Awards Best Female Film Star (Gold) Stampa:Award-won[9]
Broadcast Film Critics Association Best Young Actress Harry Potter and the Goblet of Fire Stampa:Award-nom[10]
2006 Otto Awards Best Female Film Star (Bronze) Stampa:Award-won[11]
MTV Movie Awards Best On-Screen Team Stampa:Award-nom[12]
2007 ITV National Film Awards Best Female Performance Harry Potter and the Order of the Phoenix Stampa:Award-won[13]
UK Nickelodeon Kids' Choice Awards Best Movie Actress Stampa:Award-won[14]
2008 UK Sony Ericsson Empire Awards Best Actress Stampa:Award-nom[15]
Constellation Award Best Female Performance Stampa:Award-won[16]
Otto Awards Best Female Film Star (Gold) Stampa:Award-won[17]
SyFy Genre Awards Best Actress Stampa:Award-won[18]
Glamour Awards Best UK TV Actress Ballet Shoes Stampa:Award-nom[19]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Film Rol Shenimet
2001 Harry Potter and the Philosopher's Stone Hermione Granger Released as Harry Potter and the Sorcerer's Stone in the US
2002 Harry Potter and the Chamber of Secrets
2004 Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
2005 Harry Potter and the Goblet of Fire
2007 Harry Potter and the Order of the Phoenix
Ballet Shoes Pauline Fossil Television film shown on BBC One
2008 The Tale of Despereaux Princess Pea Voice part
2009 Harry Potter and the Half-Blood Prince Hermione Granger 15 July 2009 (UK, US, AUS)
2010 Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 Filming
2011 Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 Para-prodhim

Perkthyese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime të thëna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "2002 nominations and winners". Young Artist's Awards. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "2002 Saturn Awards". IMDB. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "2002 Empire Awards". IMDB. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "American Moviegoer Award nominations". Time Warner. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Bravo Otto – Sieger 2003" (në gjermanisht). Bravo magazine. Marrë më 22 shtator 2007.
 6. ^ "Dan Wins Another Otto Award". DanRadcliffe.com. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Emma Watson wins award". HPANA. 4 nëntor 2004. Marrë më 22 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Prisoner of Azkaban awards". Broadcast Film Critics Association. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2007. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Presseportal.com, https://web.archive.org/web/20071011091949/http://presseportal.de/story_rss.htx?nr=819426 (in de), <https://web.archive.org/web/20071011091949/http://presseportal.de/story_rss.htx?nr=819426>. Retrieved on 13 shtator 2007 
 10. ^ "Goblet of Fire awards". Broadcast Film Critics Association. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 dhjetor 2007. Marrë më 13 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Dan & Emma win Bravo Otto awards". HPANA. 8 maj 2006. Marrë më 22 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Carroll, Larry (24 prill 2006). "Alba, Carell, 'Crashers,' 'Virgin' Big Nominees For MTV Movie Awards". MTV. Marrë më 22 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Pryor, Fiona (28 shtator 2007). "Potter wins film awards hat-trick". Marrë më 29 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Akers, Shelley (20 tetor 2007). "Emma Watson Is Named Nickelodeon's Best Actress". People. Marrë më 24 tetor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Six Nominations for "Order of the Phoenix" at Empire Awards". The Leaky Cauldron. 3 shkurt 2008. Marrë më 3 shkurt 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Will Smith, Emma Watson & "Transformers" Win Canadian Film/TV Awards". marketwire. 2008. Marrë më 15 korrik 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Dan and Emma won Otto Awards". Bravo Germany. 2008. Marrë më 6 maj 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "'Battlestar Galactica' Leads Way With 11 SyFy Genre Awards Nods". SyFy Portal. 2008. Marrë më 15 prill 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Emma Watson Nominated for Glamour Awards". The Leaky Cauldron. 11 shkurt 2008. Marrë më 2009-04-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)