Jump to content

Oksford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Oksfordi)
Pamje e qendrës së Qytetit

Oksfordi (enOxford /ˈɒksfərd/[1][2]) është një qytet në rajonin Juglindor të Anglisë dhe kryeqendra e qarkut të Oxfordshire.  Me një popullsi prej 159,994 banorësh[3] ai renditet si qyteti i 52-të më i madh në Mbretërinë e Bashkuar.[4][5]  Oksfordi ka një të bazë të gjerë ekonomike, ku spikasin industria e prodhimit të motorëve, arsimi i lartë, industria botuese dhe ajo e teknologjisë së informacionit.

Qyteti është i njohur në mbarë botën si shtëpia e Universitetit të Oksfordit, universitetit më të vjetër në botën anglofone.[6] Ndërtesat e Oksfordit janë shembuj të dalluar të stileve të ndryshme arkitekturore Angleze qysh nga periudha e vonë Saksone (shek. XI).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Upton, Clive; etj., red. (2001). The Oxford Dictionary of Pronunciation for Current English. Oxford, England: Oxford University Press. fq. 734. ISBN 978-0-19-863156-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dictionary.com, "oxford," in Dictionary.com Unabridged.
  3. ^ "UK: 1000 Largest Cities by Population". The Geographist. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2015-10-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "United Kingdom: 1000 Largest Cities by population". The Geographist. nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2014. Marrë më 12 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "British urban pattern: population data" (PDF). ESPON project 1.4.3 Study on Urban Functions. European Spatial Planning Observation Network. mars 2007. fq. 119. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 7 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Sager 2005, p. 36.