Oksford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pamje e qendrës së Qytetit

Oksfordi (enOxford /ˈɒksfərd/[1][2]) është një qytet në rajonin Juglindor të Anglisë dhe kryeqendra e qarkut të Oxfordshire.  Me një popullsi prej 159,994 banorësh[3] ai renditet si qyteti i 52-të më i madh në Mbretërinë e Bashkuar.[4][5]  Oksfordi ka një të bazë të gjerë ekonomike, ku spikasin industria e prodhimit të motorëve, arsimi i lartë, industria botuese dhe ajo e teknologjisë së informacionit.

Qyteti është i njohur në mbarë botën si shtëpia e Universitetit të Oksfordit, universitetit më të vjetër në botën anglofone.[6] Ndërtesat e Oksfordit janë shembuj të dalluar të stileve të ndryshme arkitekturore Angleze qysh nga periudha e vonë Saksone (shek. XI).

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Upton, Clive (Hrsg.): The Oxford Dictionary of Pronunciation for Current English. Oxford, England: Oxford University Press 2001, ISBN 978-0-19-863156-9
  2. ^ Dictionary.com, "oxford," in Dictionary.com Unabridged.
  3. ^ UK: 1000 Largest Cities by Population. Vizituar në 10 tetor 2015.
  4. ^ United Kingdom: 1000 Largest Cities by population. The Geographist (nëntor 2013). Vizituar në 12 janar 2014.
  5. ^ British urban pattern: population data (PDF). ESPON project 1.4.3 Study on Urban Functions. European Spatial Planning Observation Network (mars 2007). Vizituar në 7 gusht 2013.
  6. ^ Sager 2005, p. 36.