Jump to content

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier (filmi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier është një film i zhanrit fantazi i vitit 2009 me regji të David Yates dhe shpërndarës Warner Bros. Pictures.

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
Regjia ngaDavid Yates
Shkruar ngaSteve Kloves
Bazuar nëHarry Potter dhe Princi Gjakpërzier nga J. K. Rowling
ProdhuesiDavid Heyman
David Barron
LuajnëDaniel Radcliffe
Rupert Grint
Emma Watson
Micheal Gambon
Maggie Smith
Robbie Coltrane
Timothy Spall
Jim Broadbent
Helena Bonham Carter
Alan Rickman
David Thewlis
Warwick Davis
Julie Walters
KinematografiaBruno Delbonnel
MontazhiMark Day
MuzikaNicholas Hooper

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
7 korrik 2009 (Londër)
15 korrik 2009 (Mbretëri e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
153 minuta
ShtetetMbretëri e Bashkuar
Shtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti250 milionë dollarë
Fitimi934.4 milionë dollarë

Filmi është bazuar në romanin me të njëjtin titull nga J. K. Rowling dhe është i gjashti në serinë e filmave të Harry Potter, pasues i Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit dhe i ndjekur nga ''Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë. Me skenar nga Steve Kloves dhe David Heyman dhe David Barron si prodhuesë, filmi tregon historinë e Harri Poterit në vitin e gjashtë në Hoguorts teksa atij i bie në dorë një libër shkollor misterioz, bie në dashuri dhe përpiqet për të shtënë në dorë një kujtim që përmban çelësin e rënies së Lord Fluronvdekjes.

Si në çdo film tjetër të serisë, Daniel Radcliffe është në rolin e Harri Poterit dhe Rupert Grint dhe Emma Watson në rolin e miqve të tij të ngushtë, Ron Uezli dhe Hermionë Grenxher. Filmimet filluan në 24 shtator 2007 dhe filmi pati premierën e tij në 16 korrik 2009, një ditë para 4 vjetorit të daljes së romanit me të njëjtin titull. Filmi ishte hedhur njëherësh nëpër kinematë zyrtare dhe ato IMAX 3D çdokund përveç në Amerikën Veriore, ku shfaqja në kinematë IMAX ishte shtyrë për dy javë.

Princi Gjakpërzier pati shumë kritika pozitive përgjatë një suksesi të menjëhershëm tregtar, duke thyer rekordin e fitimeve më të mëdha bruto të të gjitha kohërave gjatë një dite. Për 5 ditë, filmi grumbulloi 394 milionë dollarë, duke thyer edhe rekordin e fitimeve më të mëdha bruto të të gjitha kohërave gjatë 5 ditëve. Me një fitim bruto prej 934 milionë dollarësh, është filmi i tetë me fitim bruto më të madh dhe filmi i dytë për vitin 2009 (pas Avatarit). Është filmi i 48-të me fitim bruto në të gjithë botën i parregulluar për inflacion. Filmi ka marrë një mori çmimesh dhe nominimesh, duke përfshirë dhe një njohje nga edicioni i 82-të të Academy Awards për kinematografinë më të mirë dhe në British Academy Film Awards e 63-të për efektet më të mira vizuale dhe produksioni më i mirë i dizajnit.

Princi Gjakpërzier mbetet një nga filmat me vlerësimet më të larta pozitive në të gjithë serinë prej kritikëve të filmit; gjatë kohës së shfaqjes u shpall filmi i tretë nw sagwn e Harry Potter me vlerësim më të lartë nga Rotten Tomatoes dhe Metacritic. Kritikët e përgëzuan historinë "emocionalisht të kënaqshme",  regjinw, kinematografinë, efektet vizuale dhe kolonën zanore.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lordi Fluronvdekje është duke vendosur pushtetin e tij mbi Botën Magjike, si dhe Botën e Babanacëve dhe ka zgjedhur Drako Mallfoin për të kryer një mision sekret. Severus Pitoni bën Një Betim të Pathyeshëm me të ëmën e Drakos, Narcisën që do ta mbrojë Drakon dhe do të kryejë detyrën e tij nëse ai dështon.

Harri shoqëron Albus Urtimorin për të vizituar mësuesin e dikurshëm të Shurupeve, Horac Brikërmillin, i cili tani qëndron në fshehtësi. Brikërmilli bie dakord që të kthehet për të dhënë mësim në Hogwarts. Më pas Urtimori e shoqëron Harrin tek Shtrofka, ku Harri bashkohet me dy miqtë e tij më të mirë Ron Uezlin dhe Hermionë Granxherin. Harri beson se Fluronvdekja e ka bërë Drakon një Hamort, por Roni dhe Hermiona janë skeptikë. Në Hogwarts, Harri dhe Roni duhet të huajnë librat e nevojshëm për orën e Shurupeve të Brikërmillit sepse nuk i kanë ende të tyret. Kopja e Harrit është e nënshkruar nga “Princi Gjakpërzier”. Ky përdorues ka shënuar në libër instruksione të tjera, shorti dhe rekomandime që e ndihmojnë Harrin të shquhet në klasë. Roni bëhet Portier i skuadrës së Kuidiçit të Grifartit dhe krijon një lidhje romantike me Levanda Braunin, duke e lënë Hermionën të dëshpëruar. Harri ngushëllon Hermionën dhe i tregon se ai tashmë ndjen për motrën e vogël të Ronit, Xhini Uezlin.

Harri i kalon pushimet e Krishtlindjeve me Uezlit. Në vigjilje të Krishtlindjeve, Belatriks Lestrejnxhi dhe Fenrir Grejbeku i vënë zjarrin Shtrofkës. Pas kthimit në shkollë, Roni thuajse vdes prej një shisheje vere të helmuar që në fakt kishte për qëllim të arrinte tek Urtimori. Duke u shëruar Roni murmurit emrin e Hermionës duke shkaktuar kështu ndarjen e tij me Levandën. Harri përballet me Drakon dhe e plagos atë ashpër me një shorti Sectumsempra të marrë nga libri i Princit Gjakpërzier. Pitoni hyn dhe me shpejtësi shëron plagën e Drakos. Duke u druajtur se libri mund të jetë i mbushur me më tepër Magji të Errta, Xhini dhe Harri e fshehin atë në Dhomën e Nevojave dhe puthen për herë të parë.

Urtimori i tregon Harrit kujtime të Tom Ridëllit të ri dhe i thotë se Brikërmilli ruan një kujtim të rëndësishëm që mund të ndihmojë në mundjen e Fluronvdekjes. Harri arrin ta marrë kujtimin dhe zbulon se Fluronvdekja kërkonte informacion për të krijuar shtatë Horkrukse. Dy prej këtyre Horkrukseve janë shkatërruar tashmë: ditari i Tom Ridëllit dhe unaza e plakut Marvolo. Pas zbulimit të një vendndodhjeje të mundshme të një Horkruksi tjetër, Harri dhe Urtimori udhëtojnë drejt një shpelle në breg të detit ku Harri është i shtrënguar ta bëjë Urtimorin të pijë një shurup që i shkakton atij dhimbje e që fsheh Horkruksin, një medalion. Një Urtimor i dobët i mbron ata prej trupave të vdekur dhe bën të mundur që ata të duken në Hogwarts, ku Belatriks Lestrejnxhi, Fenrir Grejbeku dhe Hamortë të tjerë kanë hyrë me ndihmën e Drakos përmes një Dollapi Zhdukjeje.

Urtimori e udhëzon Harrin të fshihet ndërsa Drako arrin duke zbuluar se ai është caktuar nga Fluronvdekja për të vrarë Urtimorin. Sidoqoftë ai e ka të pamundur ta bëjë këtë dhe Pitoni vret Urtimorin përmes shortisë Avada Kedavra. Harri mundohet t’i bëjë shorti Pitonit por ai nuk e lejon dhe i zbulon se ai është pikërisht Princi Gjakpërzier. Harri kthehet ne Hogwarts ku gjen stafin dhe studentët duke qarë për Urtimorin. Harri u tregon Ronit dhe Hermionës që medalioni në fakt ishte fallco, jo një Horkruks i vërtetë. Medalioni mbante një mesazh nga R.A.B., ku thoshte se ai e kishte vjedhur Horkruksin e vërtetë me qëllim për ta shkatërruar atë. Në vend që të kthehen për vitin tyre të fundit në Hogwarts, Harri, Roni dhe Hermiona kanë për qëllim të kërkojnë dhe shkatërrojnë Horkrukset e mbetur.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Daniel Radcliffe si Harri Potter.
 • Rupert Grint si Ron Uezli, shoku më i mirë i Harrit.
 • Emma Watson si Hermionë Granxheri, shoqja më e mirë e Harrit.
 • Helena Bonham Carter si Belatriks Lestrejnxh, një nga Hamortet kryesore të Fluronvdekjes dhe tezja e Drako Malfoit.
 • Jim Broadbent si Horas Brikërmilli, profesori i sapoemëruar i Shurupeve që e kishte pasur më përpara këtë post.
 • Robbie Coltrane si Rubeus Hagrid, rojtari i pyllit të Hoguortsit dhe profesori i Kujdesit për Krijesat Magjike në Hoguorts.
 • Warwick Davis si Filius Flituik, mjeshtri i shortive dhe drejtuesi i shtëpisë së Korbziut.
 • Tom Felton si Drako Malfoi, rivali i Harrit dhe marrësi i misionit sekret të Fluronvdekjes.
 • Michael Gambon si Albus Urtimori, drejtori i Hoguortsit.
 • Alan Rickman si Severus Pitoni, mjeshtri i shurupe dhe profesori I Mbrojtjes Kundër Arteve Të Errëta.
 • Maggie Smith si Minerva MekGur, mësuesja e Shndërrimeve në Hoguorts,zv/drejtore dhe drejtuese e shtëpisë së Grifindorit.
 • Timothy Spall si Piter Petigrju, hamorti që tradhëtoi prindërit e Harrit tek Fluronvdekja. Spall nuk ka rreshta në film.
 • David Thewlis si Remus Lupini, anëtar i Urdhërit të Feniksit dhe ish-profesori i Harrit në Mbrojtjen Kundër Arteve të Errëta.
 • Julie Walters si Moli Uezli, mamaja e familjes Uezli dhe një figurë amësore për Harrin.
 • Bonnie Wright si Xhini Uezli, më e vogla e familjes Uezli dhe e dashura e Harrit.

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e Aktorëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Christian Coulson , i cili ka luajtur Tom Ridëllin e ri në Dhomën e të fshehtave , shprehu interes për kthyer në rol për sekuenca retrospektive , Yates përgjigj se Coulson ishte shumë i vjetër , afër 30 , që të luajë rolin. Jamie Campbell Boëer , i cili u shfaq në Sëeeney Todd : The Demon Barber of FleetStreet, më parë vuri re se kishte “kryqëzuar gishtat ” e tij, pët tu shfaqur mundësia që ai të luante Ridëllin e ri. (Megjithatë ai luan rolin e Gellert Grindelvald adoleshent në Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes) Thomas James Longley ishte zgjedhja origjinale për të marrë rolin por Riddle u luajt në fund të fundit nga Hero Fiennes - Tiffin si një fëmijë dhe Frank Dillane si një adoleshent.

Helen McCrory duket si Narcissa Malfoy , nëna Draco dhe motra e vogël e Beatrix . McCrory ishte fillimisht si Bellatrix në Urdhrin e Feniksit , por e lapër shkak të shtatzënisë . Naomi Ëatts është raportuar më parë se kanë pranuar rolin ,vetëm që ajo u mohohua nga agjencia e saj.

Të dy si, Clémence Poésy i cili ka luajtur Fleur Delacour , dhe Chris Rankin , i cili ka luajtur Persi Ueizli , ishin të interesuar të kthehen , por nuk shfaqen në film . Pas Bill Nighy që shprehu interes për tu shfaqur, Yates konfirmoi se Nighy do të ishte zgjedhja e tij e parë për rolin e ministrit të magjisë Rufus Scrimgeour . Karakteri I Scrimgeour ishte ulur në fund nga filmi , por Nighy shfaqet në rolin e tij në Dhuratat e Vdekjes.

3.3      Vendodhja e Xhirimeve: Stuart Craig, skenografi i pesë filmave të parë, ideoi dhe të gjitha skenat e Princit Gjakpërzier. Disa skena të reja u prezantuan, duke përfshirë Jetimoren e Tom Ridëll, Kulla e Astronomisë dhe Guva. Shumë skena u realizuan dhe në mënyrë kompjuterike, si psh. brendësia e Guvës ku Harri dhe Urtimori po kërkonin për Horkrukse. Pjesa e jashtme e Guvës u filmua në shkëmbinjtë Moher në veri të Irlandës, vendi i vetëm i filmuar jashtë Britanisë së Madhe gjatë gjithë filmave të serisë. Pjesa e brëndshme e Guvës u ndërtua nga bashkimi i kristaleve gjeometrikë. Craig bëri të ditur: “Përveç pjesës ku Harri dhe Urtimori mbërrijnë fillimisht dhe ishullit ku filmohet pjesa më e madhe e asaj që ndodh në Guvë, pjesa tjetër e skenës është plotësisht virtuale, e bërë me kompjuter. Kemi pasur dhe një skenë tërësisht virtuale në filmin e mëparshëm, prandaj kishim më shumë vetëbesim kësaj rradhe”.

Xhirimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara se të fillonin xhirimet, besohej se xhirimet do të zhvendoseshin nga Mbretëria e Bashkuar, ku ishin zhvilluar të gjitha ngjarjet e filmave të tjerë. Grupi i xhirimit levizi rreth Cape Wrath në Skoci për të xhiruar një skenë në shpellë. Xhirimet më pas u rikthyen në Glen Coe dhe Glenfinnan, vende këto që ishin shfaqur edhe më pare në filmat e mëparshëm, për të ruajtur vazhdimësinë e peisazheve.

Pas një jave përseritjesh, xhirimet kryesoret nisën në 24 Shtator 2007 dhe mbaruan në 17 Maj 2008. Edhe pse Radcliffe, Gambon dhe Broadbent filluam xhirimet në fund të Shtatorit 2007, disa pjestarë të stafit nisën shumë më vonë: Grint nuk filloi para Nentorit 2007, Watson nuk filloi para Dhjetorit 2007, Rickman jo para Janarit 2008 dhe Bonham Carter jo para Shkurtit 2008.

Në fundjavën e 6 Tetor 2007, stafi xhiroi skenat duke përfshirë ato të Ekspresit të Hogwartsit në një kohë të lagësht e të mjegullt të Fort William, Skoci.Një pjesë e madhe e skenave të natës u xhiruan në fshatin Lacock dhe manastriret në Lacock Abbry për tre nete duke filluar nga 25 Tetor 2007. Xhirimi zgjati nga ora 5 mbasdite deri në 5 të mëngjesit dhe banoret e lagjes u lutën të zinin dritaret e tyre me grila të errëta. Në raportimet e skenave tregohej se skena kryesore e xhirimeve ishte kur Harry dhe Urtimori i bejnë një vizitë Brikërmillit në shtëpinë e tij. Xhirime të tjera ndodhen në stacionin e metrosë së Surbiton në Tetor 2007, në Katedralen Gloucester ku u xhiruan filmat e parë dhe te dytë, në Tetor 2008, sikurse dhe në Uren Millenium në Londer në Mars 2008.

Kinematografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Half-Blood Prince vlerësohet gjërësisht nga ngjyra dhe për shkak të përdorimit të kinematografit Bruno Delbonnel të heqjeve të fokusuara dhe fshirjes së butë të klasë dixhitale. Warner Bros pyeti atë dhe Jetis për të ndryshuar stilin dhe për të shtuar më shumë ngjyra të filmit. Yates ka thënë se ai nuk do të humbasi "shumëvështrim evropianë"; pas lyerjes (korrigjimit) të fotove, produkti final është prezantuar në studio dhe Yates informoi drejtuesit e ndryshimeve, duke thënë se "Kjo nuk është ajo që keni kërkuar, por ne jemi të lumtur me të." Pas pesë minutash të parit të filmit studioja ishte e kënaqur me ndryshimet. Në një intervistë me Total Film, Jets tha se "zgjedhja e kënde, të ekstreme të ngushtë-të gjërë, dhe matjes dhe caktimit të skenës "e bëri filmin " tepër të pasur ". Paleta (gama e ngjyrave) dhe ndriçimit është frymëzuar shumë nga piktori holandez Rembrandt. Princi gjakpërzier është filmi i vetëm në seri që nominohet për Best Cinematography nominuar në Academy Awards

Një nga sfidat kryesore për Delbonnel ishte ndricimi I filmit. Në një intervistë me Akademinë , ai tha : " Disa nga grupe janë aty që nga Potteri i parë. Si mund të ndizet në mënyratë ndryshme? Kjo pyetje sjellë një tjetër të bazuar në seri vetë... Mendova se do të ishte interesante që të ketë ato histori shumë intime mes kësaj gjendje shpirtërore shumë të errët. Në qoftë se shkolla ka një karakter të errët . Kjo është kur unë kam sygjeruar për të shkuar në përdorimin e variacioneve të errëta në humor gri. Për fat të mirë David Yates , dhe prodhuesit e pëlqyen idenë . " Në lidhje me skenën shpellë Delbonnel tha , " Kam kërkuar të ketë një lloj " dinamizëm " me drita. Kam menduar se mund të jetë interesante dhe më dramatike në qoftë se drita do të lundronte, rrotullohej rreth fytyrës së personazhit. Ndonjëherë ta ndricosh atë, ndonjëherë ta shprehësh në mënyrë tërastit dhe të paparashikueshme

Efektet Vizuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tim Burke dhe Tim Alexander ishin mbikëqyrësit e efekteve vizive për filmin. Tim Alexander tha se për të kompletuar skenën e sulmit të Inferëve u janë dashur muaj të tërë. Ai tha "Skena është shumë më e frikshme se sa ne e kishim imagjinuar në një film të Harri Poterit. Regjizori David Yates u tregua i kujdesshëm që të mos kthehej në një film zombish,kështu që u munduam të zbulonim si të bënim të mundur që këta njerëz të vdekur të mos shfaqeshin si zombi. Shumë prej këtyre i zbuluam nga lëvizjet e tyre-ata nuk lëvizin shpejt por as shumë avash dhe ata nuk bërtasin e rënkojnë. Ne përfunduam me një stil shumë real." Ai gjithashtu shtoi se Inferit janë më të hollë se zombit,janë të zhytur në ujë dhe janë gri.

Rreth skenës së unazës në zjarr të Urtimorit,ai tha që efekti duhet të dukej sikur dikush spërkaste me propan dhe e ndizte më pas. Ai shtoi "Ne bëmë shumë kërkime rreth vullkaneve të shkrirë,të cilët lëshojnë shumë nxehtësi por jo flakë,dhe mblodhëm shumë referenca për flakët që digjen nën ujë e ja treguam miqve tanë." Grupi i efekteve vizive ndërthuri gjashtë parametra: nxehtësinë,tymin,dritën,qëndrimin pezull,magnitudën e lëngjeve dhe moslejimin e reflektimit të dritës (opak). Duke qenë se gjithë skena e zjarrit kërkonte shumë kohë,artisti grafik Chris Horvath iu deshën tetë muaj për të gjetur një mënyrë më të shpejtë për të ndezur flakët.

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika e filmit u kompozua nga Nicholas Hooper, i cili kompozoi gjithashtu muzikën për Harri Poter dhe Urdhri i Feniksit. Muzika doli në një format Audio CD në 14 korrik 2009, një ditë para se filmi të debutonte në kinema.

Albumi debutoi në vend të 29të në listën Billboard 200 duke u bërë kështu albumi i rradhitur më lart gjashtë albumet e filmave të realizuar deri atëherë. U nominua në vitin 2010 për Çmimin Grammy për Albumin më të mirë për një film, për television apo tjetër media vizuale.

Ndryshimet nga libri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qënë i 4-ti në rradhitje sipas gjatësisë, filmi Princi Gjakperzier shtoi dhe ndryshoi disa ngjarje nga ato të librit. Libri nis me një skenë qe paraqet Kryeministrin Babanac. Yates dhe 'banda' e tij debatuan mbi këtë skenë, edhe për personazhin e Rufus Ulerimsit, por e lanë që libri të fillonte me ngjarje të pershkruara por jo të para ne liber. Yates mendoi që kjo gjë do t'i jepte audiences një ndjesi më të gjallë kur ata të shihnin Hamortët që shkaterronin urën e Londres, sesa ta pershkruante atë. Ashtu si me Kupen e Zjarrit, pjesa me Derslit u hoq, gjë qe Steve Kloves e bëri që të "shkonte pak jashtë monotones". Më tej, edhe pjesë të historisë së Tom Ridllit u hoqën, si përshëmbull Gauntet, sepse ata menduan që do të ishte më e rëndesishme të përqendroheshin tek Ridlli në moshën e një adoleshenti, dhe një skenë aksioni tek Shtrofka u shtua që të ruhej origjinaliteti. Yates tha se u ishte dashur një skenë me "plot rreziqe" dhe se pa ate skenë kishte shumë komedi dhe ishte fare e thatë. Një betejë e vogël në Hoguorts që ndodh në fund të librit u hoq që të anashkalohej përsëritja e tepërt, me pershtatjen që do t'i bëhej më vonë Betejës së Hoguortsit në Dhuratat e Vdekjes. Funerali i Urtimorit u hoq, sepse u mendua se nuk përshtatej me pjesën tjetër të filmit.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Warner Bros ka shpenzuar një shumë të vlerësuar $ 155,000,000 për tregun dhe shpërndarjen e filmit .Botim të veçantë dy- DVD për Harry Potter dhe Urdhrin e Feniksit përmbante dy përjimit të filmit , ndërsa Edicioni i SHBA përfshinte një klip shtesë . 15 sekonda ngacmim pas daljes se The Dark Knight nga IMAX. Traileri I parë I plotë nga SHBA doli në 29 Korrik në faqen e internetit AOL Moviefone. Një trailer ndërkombëtare u lirua më 26 tetor dhe një tjetër trailer ngacmues u lirua më pas . Traileri teatralë amerikane u lirua më 14 nëntor Një tjetër trailer u shfaq në stacionin televiziv japonez Fuji TV gjatë shfaqjen e Harry Potter dhe kupa e zjarrit më 18 janar 2009. Skena nga filmi u transmetuan gjatë maratonës së Harry Potter nga ABC Family i cili u zhvillua 05-07 dhjetor të vitit 2008. Më 5 shkurt 2009, tre posterat e parë ngacmues promocionalë u liruan , duke shfaqur Ultimorin dhe Harrin. Më 5 mars dhe 16 prill 2009 trailera të reja janë liruar nga Warner Bros.

Warner Bros dhe MSN zhvillua një kuic të Urdhërit të Feniksit, me çmimin e të qenit një shëtitje - në Princin Gjakpërzier . Si me filmat e mëparshëm , EA Games ka prodhuar një video lojë të bazuar në film . Më 10 mars 2009, u njoftua se do të ketë dhe një kolonë zonore në video lojë , i cili u lirua më 17 mars 2009 dhe më 27 mars gjashtë postera karakter janë liruar : Harry , Ultimori , Ron , Hermione , Draco , dhe profesor Pitoni . Një version anglisht i trailerit ndërkombëtar dhe një version japonez i trailerit ndërkombëtare janë lëshuar në internet më 10 prill. Më 8 maj , CË Channel transmetoi 30 sekonda TV Spot , i cili u përqëndrua në anën romantike të film . Më 20 maj , clipi i parë nga filmi u lirua nëpërmjet faqes zyrtare të The Ellen DeGeneres Shoë duke treguar dashuri a e goditi Ronin. Një tjetër klip i filmit , duke treguar Ultimorin duke vizituar jetimoren ku ishte Tom Riddle u lirua më 31 maj 2009, në MTV Awards.

Shpërnadrja në kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u shfaq në Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Francë, Belgjikë, Gjermani, Irlandë, Itali, Suedi, Kanada, Australi, Tajuan, Zelandë e Re, Indi, Brazi, Spanjë dhe Meksinë në 15 Korrik të vitit 2009. Fillimisht ishte planifikuar që të shfaqej në 21 Nëntor të vitit 2008, por u shty tetë muaj në vonë për në datën 17 Korrik, edhe pse kishte përfunduar. Alan F.Horn, një nga producentët në Warner Bros tha se kjo lëvizje u bë më shumë për “garantimin se filmi do të ishte një sukses i vërtetë në vitin 2009”, me filmat e tjerë që u shtype për shkak të grevës së Shoqërisë së Shkrimtarëve të Amerikës në vitet 2007-2008. Sukseset në kinema të filmave të Warner Bros si Harri Potter dhe Urdhri i Feniksit dhe Kalorësi i errët, gjithashtu e motivuan këtë vendim. Një producent nga një tjetër studio rivale I tha Entertainment Ëeekly se kjo kjo lëvizje u bë për të “bërë që fitimet e vitit të ardhshme të dukeshin më të larta, pas suksesit fenomenal të Kalorësit të Errët,” si dhe “atyre nuk u nevojiten më parë këtë vit.” Dan Fellman, Drejtuesi I Warner Bros për Shpërndarjen Publike, tha se studioja kishte konsideruar ndërrimin e datës për më shumë se tre-katër javë para se të bëhej lajmërimi, por ky vendim ishte marrë më shumë seriozisht një javë para se të bënin vendimin përfundimtar. Tre muaj para nxjerres në kinema në Korrik, data u ndryshua përsëri me 2 ditë nga 17 në 15 Korrik, që filmi të dilte në një të Mërkurë ashtu siç bënin edhe filmat e tjerë të verës.

Ndryshimi I datës mori shumë reagime negative nga fansa të Harri Potterit, ashtu siç tha edhe Los Angeles Times: “Qarkullonin peticion, kishte thashetheme dhe kërcënime postoheshin në faqe internet edhe pse kishin kaluar shumë pak minuta nga lajmërimi që u bë të Enjten.” Kjo lëvizje u tall nga Entertainment Weekly, e cila e kishte vendosur Princin Gjakpërzier më kopertinën e saj të “Edicioni i Filmave të Vjeshtës”. Edhe pse ishin në zotërim të Time Warner, Entertainment Weekly nuk kishte në djeni të ndryshimit derisa u bë publik nga Warner Bros dhe u tha se tani lexuesit do të ishin në gjëndje të kishin në dorën e tyre “Koleksionin e Djui Mposht Trumanin”. Disa ditë më vonë pasi u bë lajmërimi, Horn nxorri një deklaratë publike në përgjigje të “zhgënjimit të lartë” nga ana e fansave të librave dhe filmave.

Meqë u ndërrua data, data origjinale e Princit Gjakpërzier u mor nga Filmi Muzgu, i studiove Summit dhe nga filmi Bolt, i studios Ualt Disney.

Filmi i gjashtë doli njëkohësisht në kinematë normale si dhe në IMAX 3D kudo përveç Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për shkak të një konfikti sepse Transformuesit: Hakmarrja e të Rënit iu dha një dritare prej katër javësh në IMAX dhe asnjë filmi tjetër. Prandaj, version IMAX 3D i filmit, doli në 29 Korrik 2009. Pjesa hapëse e filmit e shkatërrimit të Urës Milenium ishte në 3D. Filmi gjithashtu u zgjodh për t’u shfaqur në Performancat e Filmave Mbretërorë të vitit 2008 në 17 nëntor, por nuk u shqaf. Peter Hore, shefi ekzekutiv I Fondit Mirëdhënës të Kinemasë dhe Televizionit tha se ai ishte shumë i zhgënjyer me vendimin e Ëarner Bros.

Biletat që shiteshin në internet në faqen Fandago.com para daljes së filmit për Princin Gjakpërzierë i tejkaluan shitjet e biletave për filmit Transformuesit 2 në të njëjtën kohë për cikle shitjesh. Gjithashtu ndodhet në listën e MovieTickets.com për 25 shitjet më të mira të biletave para daljes së filmit.

Me një gjatësi prej 153 minutash (2 orë, 33 minuta dhe 19 sekonda) i gjatë, Princi Gjakpërzier është i treti në rradhitje sipas gjatësisë, pas Dhomës së Sekreteve (161 minuta) dhe Kupës së Zjarrit (157 minuta).

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si filmat e mëparshëm , një 1 - Disc dhe 2 - Disc të botimit të vecantë për film u liruan në Blu- ray Disc me një kopje digjitale dhe DVD më 7 dhjetor 2009, në Mbretërinë e Bashkuar , dhe 8 Dhjetor 2009, në SHBA.Blu- ray dhe DVD përfshin një 11 -minuta 38 sekonda një tipar Bota e re e magjisë e Harry Potterit në parkun ì i cili u hap më 18 qershor 2010 në Ishujt e Aventurave në Orlando , Florida . Gjithashtu janë përfshirë skenatë tjera të përbëra nga 8 skena me një gjatësi prej 6 minuta dhe 31 sekonda , dhe një përgjim të filmit të ardhshëm të Harry Potter , Harry Potter dhe të Dhuratat e vdekjes - . Pjesa 1 ( 2010) Blu- ray dhe DVD lëshuan në Indi , Filipine , Afrika e Jugut , Republika Çeke dhe Izraeli më 16 nëntor 2009 , duke i bërë ato vendet e para për të marrë lirimin e DVD e Princi Gjakpërzier para Britanisë të Madhe dhe SHBA . Data e lëshimit për në Australi dhe Zelandën e Re ishte 18 nëntor dhe për Brazilin dhe Kili , 19 nëntor . Blu - ray dhe 2 botimet e DVD-ve në Amerikën e Veriut përfshin një kopje digjitale të filmit . Në Mbretërinë e Bashkuar ,lirimin DVD e bëri shitjen e DVD më të shpejtë e vitit me një vlerësim prej 840,000 kopje të filmit të shitura në disa orë . Në SHBA ,DVD bëri një debutim të fortë në numrin një në të dy tregjet gjerësisht DVD dhe Blu- Ray duke mundur çdo konkurrencë me shitjen e 4.199.622 kopje . Shitjet ne mbarë botën të filmit nga DVD dhe Blu- ray e tregojnë se është filmi më i shpejtë I vitit 2009.

Më 14 qershor 2011, një Botimi I fundit u lirua të njëjtën kohë me botimin e fundit të filmit Urdhri I Feniksit nga të dy si Blu-ray dhe si DVD , që përmban karakteristika të reja bonus , dokumentarë , dhe koleksione

Perceptimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikueshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harri Poter dhe Princi Gjakpërzier theu rekordin e atëhershëm për shfaqjet më të shumta të mesnatës duke sjellë $22.2 milionë fitim nga 3000 kinema, derisa ky rekord u thye nga The Twilight Saga: New Moon me $26.3 milionë. Princi Gjakpërzier u shfaq në kinema në të njejtën kohë të një Mërkurë si Harri Poter dhe Urdhëri i Feniksit në vitin 2007, gjë që solli në $12 milionë fitim nga shfaqjet e mesnatës dhe përafërsisht $139.7 milionë fitim në pesë ditët e para në ShBA. Shfaqja e Harri Poter në kinema përfundoi më 17 Dhjetor 2009.

Filmi u shfaq për herë të parë në 4325 kinema ( tre javë më vonë në 4455 kinema, duke u bërë kështu filmi i shfaqur në numrin më të madh të kinemave, derisa The Twilight Saga: Eclipse e kaloi duke u shfaqur në 4468 kinema) solli $58.2 milionë fitime që në ditë të parë në Shtetet e Bashkuara dhe në Kanada, filmi i tretë me premierë të Mërkurën më fitimprurës i të gjitha kohërave pas Transformers: Revenge of the Fallen dhe The Twilight Saga: Eclipse. Është gjithashtu filmi i gjashtë më fitimprurës-në-një-ditë i të gjitha kohërave dhe i treti nga filmat Harri Poter, pas Harri Poter dhe Dhuratat e Vdekjes – Pjesa e dytë me $91.1 milionë dhe Harri Poter dhe Dhuratat e Vdekjes – Pjesa e parë me $61.1 milionë fitime. Pati fitime dhe në vende të tjera të botës prej $46 milionë, duke sjelle një fitim prej $104 milionë nga e gjithë bota, duke thyer rekordin e filmit më fitimprurës-në-një-ditë, rekord ky i mbajtur më parë nga The Dark Knight. Më 20 Qershor filmi kishte shitur $158.7 milionë bileta në ShBA dhe $236 milionë nga 85 vende të tjera, në një total prej $394.7 milionë. Kjo theu rekordin për shitjen më të mëdha të biletave pesë ditë pas premierës, duke kaluar $381 milionë të Spider Man 3. Kjo e bëri filmin që arriti më shpejt $350 milionë në të gjithë botën, të të gjitha kohërave. Në ShBA i kaloi të gjithë filmat e tjerë duke u bërë filmi i gjashtë më fitimprurës për pesë ditë pas premierës në këtë vend. Filmi mbajti këtë rekord derisa u kalua pas dy vjetësh nga Dhuratat e Vdekjes – Pjesa e dytë ($483.2 milionë). Në Britaninë e Madhe filmi solli £19.75 fitim (afërsisht $38.13 milionë) duke e bërë filmin me premierën më të madhe të 2009. Në fund të filmit në ShBA dhe Kanada ishin fituar $301,959,197 nga shitjet e biletave, duke e bërë filmin e tretë më të suksesshëm të Harri Poterit, pas Harri Poter dhe Dhuratat e Vdekjes – Pjesa e dytë dhe Harri Poter dhe Guri Filozofal, si dhe filmin e tretë më fitimprurës të 2009 në këto rajone pas Avatar dheTransformers: Revenge of the Fallen. Si të gjithë filmat e Harri Poterit, dhe Princi Gjakpërzier vërtetoi se ishte mjaft e suksesshëm me $632,457,290 fitim jashtë ShBA-së, dhe gjithsej $934,416,487 në të gjithë botën, duke e bërë filmin më fitimprurës të 2009, pas Avatar, dhe të 26-tën film më fitimprurës të të gjitha kohërave, pa inflacion. Është filmi i pestë më fitimprurës pas Gurit Filozofal, të dyja pjesëve të Dhuratave të Vdekjes dhe Urdhërit të Feniksit.

Në Afrikën Jugore premiera e filmit zuri vendin e parë duke shitur $789,176 bileta, duke mbajtur vendin e parë dhe gjatë javës së dytë me një total prej $242,336. Në Australi, si në pjesën më të madhe të botës, filmi theu rekorde me $11,492,142 fitim, dhe vendin e parë të premierave, duke mbajtur vendin e parë dhe javëne dytë me një total prej $5,278,096, dhe gjithsej shiti $24,208,243 bileta. Në Francë filmi solli $20,541,239 fitim nga 949 kinema.

Perceptimi i Kritikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi mori shumë kritika pozitive prej kritikëve të filmave; sipas nëntori 2011, ruan një vlerësim aprovues të përgjithshëm prej 84 % ( nga 258 recensione ) në mbledhësin e recensioneve të filmave Rotten Tomatoes. Konsensusi i përgjithshëm i faqes e kategorizon filmin si “ të errët, emocionues dhe me raste shumë zbavitës, Harri Poter dhe Princi Gjakpërzier është gjithashtu vizualisht mahnitës dhe emocionalisht i kënaqshëm”. Në MetaCritic që cakton një vlerësim të bazuar në 100 recensione individuale, filmi mori një vlerësim prej 78 ( përgjithësisht i preferueshëm ) bazuar në 36 recensione. Filmi mori një 87 nga kritikët profesionale të Broadcast Film Critics Association; është i pari film i serisë Harri Poter që përfitoi një certifikatë Zgjedhja e Kritikëve.

Perceptimi i parë i filmit erdhi 3 javë para shfaqjes në kinema të filmit. Paul Dergarabedian nga Hollyëood.com e rradhiti filmin bashkë me triologjinë Zoti i Unazave dhe e quajti “një konkurues të mundshëm për Oscar”. Ai e vlerësoi tepër performancën e Sir Michael Gambon, Alan Rickman dhe Daniel Radcliffe. Ai komentoi “Harri Poter dhe Princi Gjakpërzier është një tur force kombinon stilin dhe substancën, efektet speciale, shpirtin dhe ajo që është më e rëndësishmja performance të shkëlqyera nga aktorë të rinj dhe jo aq të rinj.” Një tjetër recension që erdhi herët ishte ai nga Tabloidi britanik The Sun, kritikët anonimë të të cilit e quajtën filmin “mjeshtëror” dhe “shumë emocional”. Kritikët vlerësuan David Yates për drejtimin e filmit e quajti portretizimin e Horac Brikërmillit prej Jim Broadbent “perfekt”. Devin Faraci nga Chud.com e quajti filmin jo vetëm më të mirin e serisë deri atëherë, por gjithashtu një nga më të mirët e vitit.

Andrew Pulver nga The Guardian shkroi një recension pozitiv dhe i dha filmit 3.5 yje nga 5 të mundshme. Todd McCarthy nga revista profesionale Variety tha se filmi është “i bërë verbërisht shumë mirë” dhe “më pak imagjinar se filmat e mëparshëm”. Ai vlerësoi performancën e Alan Rickman dhe e përshkroi Helena Bonham Carter si “mbresëlënse” dhe Jim Broadbent si një “profesor të vjetër shumë ekscentrik”. Tim Masters nga BBC Neës ka vlerësuar kinematografinë e filmit, efektet vizuale, dizajnin e produksionit, aktrimin e përmirësuar dhe rrjedhën e skenarit më të errët. Kirk Honeycutt nga The Hollywood Reporter u shpreh se gjysma e parë e fimit është “e thatë dhe eksplozive”, por në pjesën e dytë filmi gjen pikëmbështetje më të mirë. Ai shton “Kompozitori Nicholas Hooper kinematografi Bruno Delbonnel dhe dizenjatori Stuart Craif përcaktojnë një kapitull të energjik dhe muskulor. Screen Daily e quajti filmin “të filmuar shkëlqyeshëm prej Bruno Delbonnel i fermentuar nga tone prej gjalpi dhe rrahjet e forta të muzikës së Nicholas Hooper ruajnë pak ngjashmëri me origjinalin dhe efekti mbizotërues është më pak i ngjashëm dhe më tepër i rritur.

Chris Tilly nga IGN UK komentoi kohëzgjatjen e filmit duke thënë “edhe pse me raste zvarritet, 153 minuta kohëzgjatje asnjëherë s’duken të gjata kryesisht për shkak të dukjes së mahnitshme dhe performancave të mrekullueshme” dhe vazhdon akoma duke thënë “ Ky është deri tani filmi më i bukur i serisë” duke komentuar ndeshjen tepër të bukur të Kuidiçit dhe fundin “trullosës”. Sidoqoftë David Golder nga revista SFX gjeti disa aspekte gjeti disa aspekte zhgenjyese të filmit, kryesisht për shkak të mundësive të mëdha që regjizori dhe skenaristi kishin sakrifikuar për t’iu përkushtuar “një pjesë të mirë të filmit “skenareve dytësore të Harrit dhe romancave adoleshente të shokëve të tij”, por gjithsesi mendoi se filmi ishte një kënaqësi i veçantë dhe vlerësoi performancat e Jim Broadbent dhe Alan Rickman.

David Stratton nga Margaret and David at the Movies i dha filmit 2.5 yje nga 5 të mundshme duke u shprehur “ Për ata që nuk kanë lexuar serinë e Harri Poterit filmat janë thuajse të pakuptueshëm” dhe filmi ishte “pak i lodhshëm” dhe “në përgjithësi më pak interesant se filmat e mëparshëm të serisë”. Ai vlerësoi kastin duke i vlerësuar ata si “me eksperiencë”, duke shtuar se Sir Michael Gambon “e bën vërtet Urtimorin një personazh madhështor” dhe Jim Broadbent ishte “i mrekullueshëm”. Margaret Pomeranz, njëra prej drejtuesve të emisionit televiziv i dha filmit 3 nga 5 yje të mundshme.

Në kohën e debutimit të tij, J.K.Rowling u shpreh se Harri Poter dhe Princi Gjakpërzier ishte adoptimi i saj i preferuar nga të gjashtë.

Nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është nominuar për BAFTA Awards në Production Design and Visual Effects (Projektimi I prodhimit dhe efektet vizuale) dhe ishte në listën për pesë kategori të tjera, duke përfshirë Best Supporting Actor (Mbështetja Aktori më i mire) për Alan Rickman. Bruno Delbonnel është nominuar për Academy Award for Best Cinematography (kinematografi më I mirë) në vendin e 82 në Academy Awards. Filmi ishte gjithashtu një nga shtatë pretendentët përfundimtarë për Best Visual Effects (Efektet Visuale më të Mira)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]