Warwick Davis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Warwick Davis
Davis më 2019
U lind në
Warwick Ashley Davis

(1970-02-03) 3 shkurt 1970 (54 vjeç)[1]
Epsom, Surrey, Angli
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1979–sot
Bashkëshorti/ja
Samantha Burroughs
(m. 1991)
Fëmijë3
Faqja në rrjetwarwickdavis.co.uk

Warwick Ashley Davis (lindur më 3 shkurt 1970)[2] është një aktor anglez. Ai luajti personazhin e titullit në Willow (1988) dhe serinë e filmave Leprechaun (1993–2003), disa personazhe në serinë e filmave Star Wars (1983–2019), më së shumti në Ewok Wicket, dhe Profesor Filius Flitwick dhe Goblin Griphook në serinë e filmave Harry Potter (2001–2011). Davis luajti si një version i trilluar i tij në sitcom Life's Too Short (2012–2013). Ai gjithashtu ka prezantuar shfaqjet e lojës ITV Celebrity Squares (2014–2015) dhe Tenable (2016–tani).

Aktiv brenda industrisë që kur ishte dymbëdhjetë vjeç, Davis është një nga aktorët dytësorë me fitimet më të larta të të gjitha kohërave (duke përjashtuar paraqitjet e filmave), kryesisht për shkak të paraqitjeve të tij në seritë e filmave Star Wars dhe Harry Potter

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Ref.
1982 Return of the Ewok Himself / Wicket W. Warrick
1983 Return of the Jedi Wicket W. Warrick
1984 Caravan of Courage: An Ewok Adventure
1985 Ewoks: The Battle for Endor
1986 Labyrinth Goblin Corps member
The Princess and the Dwarf
1988 Willow Willow Ufgood [3]
1993 Leprechaun Lubdan
1994 Leprechaun 2
1995 Leprechaun 3
1997 Leprechaun 4: In Space
Prince Valiant Pechet
1998 Very Unlucky Leprechaun Lucky
1999 Star Wars: Episode I – The Phantom Menace Yoda (walk-in shots) / Weazel / Wald
New Adventures of Pinocchio Dwarf / Pepe the Cricket
The White Pony Lucky
2000 10th Kingdom Acorn the Dwarf
Leprechaun in the Hood Lubdan
2001 Snow White: The Fairest of Them All Saturday
Harry Potter dhe Guri Filozofal Professor Filius Flitwick / Goblin Bank Teller / Griphook (voice)
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave Professor Filius Flitwick
Al's Lads Leo
2003 Leprechaun: Back 2 tha Hood Lubdan
2004 Ray Oberon
Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit Professor Filius Flitwick
2004 Skinned Deep Plates
2005 Hitchhiker's Guide to the Galaxy Marvin the Paranoid Android
Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit Professor Filius Flitwick
Small Town Folk Knackerman
2007 Harry Potter and the Order of the Phoenix Professor Filius Flitwick
2008 Agent One-Half Agent One-Half
Chronicles of Narnia: Prince Caspian Nikabrik
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Professor Filius Flitwick
Tell Him Next Year Santa's Elf
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë Griphook
2011 Dick and Dom's Funny Business Himself
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë Griphook / Professor Filius Flitwick
2012 Chingari Gangster Boss [4]
Idiot Abroad Himself [5]
2013 Jack the Giant Slayer Old Hamm
Ashens and the Quest for the GameChild Himself / The Silver Skull Unmasked
Dwarves Assemble Oberon the Ufgood
The Seven Dwarfs of Auschwitz Himself / Presenter
Saint Bernard Othello
2014–2015 Weekend Escapes with Warwick Davis Presenter
Celebrity Squares
2014 Get Santa Sally
Text Santa Father Christmas
2015 Piers Morgan's Life Stories Himself
Star Wars: The Force Awakens Wollivan
2016 Rogue One: A Star Wars Story Weeteef Cyubee
2017 Star Wars: The Last Jedi Wodibin / Kedpin Shoklop (deleted scene) [6]
2017 British Airways Safety Video Himself
2018 Solo: A Star Wars Story Weazel / DD-BD / W1-EG5 / WG-22[7]
2019 Maleficent: Mistress of Evil Lickspittle
Horrible Histories – The Movie Gladiator Trainer[8]
Star Wars: The Rise of Skywalker Wicket W. Warrick / Wizzich Mozzer

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Ref.
1989 Prince Caspian/The Voyage of the Dawn Treader Reepicheep
1990 Silver Chair Glimfeather
1991 Zorro Don Alf onso
1996 Gulliver's Travels Grildrig
1997 The Fast Show Dwarf
2005 Extras Himself
2009 M.I.High Per Trollberger [9]
2010 Merlin Grettir[10]
2011 Life's Too Short Himself
2013 Doctor Who Porrige/Ludens Nimrod Kendrick Cord Longstaff XLI
Bookaboo Episode: "Dustbin Dad"
2014 Catchphrase Contestant
2015 The One Show Guest presenter
Catherine Tate's Nan Graham Fanee [11]
Realms of Fightinge Teuthis
2015–2016 Planet's Got Talent Narrator[12]
2016 Billionaire Boy Himself
The Dumping Ground Lou [13]
The Entire Universe The Big Bang [14]
Fantastic Beasts and JK Rowling's Wizarding World Presenter
Jonathan Creek Rev. Wendell Wilkie
2016–present Tenable Presenter
2017–present Comic Relief Co-presenter
2017 Who Do You Think You Are? Himself
2017–2018 Star Wars Rebels Rukh (voice)
2019– Moominvalley Sniff (voice)
2020 JJ Villard's Fairy Tales Rumpelstiltskin (voice)
2022 Willow Willow Ufgood [15]
TBA Valeria 3D Movie Leonardo

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Warwick Davis". IMDb (në anglisht).
 2. ^ Davis, Warwick (2011). Size Matters Not: The Extraordinary Life and Career of Warwick Davis (në anglisht). John Wiley & Sons. fq. xv. ISBN 978-1-118-11939-6.
 3. ^ Maslin, Janet (20 maj 1988). "Review/Film; 'Willow,' a George Lucas Production". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2016. Marrë më 22 korrik 2020.
 4. ^ "Hollywood actor Warwick Davis shoots for 'Chingari'". The Times of India (në anglisht). 3 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 17 mars 2013.
 5. ^ "Warwick Davis joins Karl Pilkington for Ricky Gervais' An Idiot Abroad 3: The Short Way Round – Sky1 HD" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 12 nëntor 2012.
 6. ^ Chung, Frank. "Warwick Davis on Star Wars: Episode VIII 'cliffhanger', possible Willow sequel" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2016. Marrë më 30 shtator 2016.
 7. ^ "Warwick Davis Actually Played A Lot More Roles In Solo Than We Realized". CINEMABLEND (në anglisht). 18 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 12 korrik 2020.
 8. ^ "Warwick Davis in Film 2019" (në anglisht).
 9. ^ "M.I. High The Visit Full Cast & Crew". IMDb (në anglisht).
 10. ^ Truitt, Brian (23 qershor 2010). "'Merlin' star Colin Morgan talks dragons and guest stars". USA Weekend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2013. Marrë më 24 qershor 2010.
 11. ^ "BBC One – Catherine Tate's Nan, Series 1, Nanger Management – Credits". BBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 22 korrik 2020.
 12. ^ "Planet's Got Talent comes to ITV". ITV Press Centre (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 22 korrik 2020.
 13. ^ 4.30pm-5.00pm (1 janar 1970). "The Dumping Ground – Media Centre" (në anglisht). BBC. Marrë më 16 nëntor 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 14. ^ British Comedy Guide (23 gusht 2016). "Eric Idle to resurrect Rutland Weekend Television – News – British Comedy Guide" (në anglisht). Comedy.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 16 nëntor 2016.
 15. ^ Thorne, Will (1 maj 2019). "Ron Howard in Talks for 'Willow' Sequel Series at Disney+". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2020. Marrë më 2 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]